Австралия и Океания
Азия
Африка
Европа
Северна Америка
Южна Америка
Препоръчваме на българските граждани да се въздържат от пътуване!
1.Ограничителни мерки за влизане в страната спрямо български граждани:
10-дневната карантина при влизане в Полша е удължена до 14 март. На карантина подлежат следните категории лица:
1.Пътуващи с обществен/колективен или организиран транспорт (отнася се за лица, пресичащи границата на Полша - както външна, така и вътрешна граница на ЕС, със самолет, автобус или други средства за обществен транспорт).
2. Пресичащи външната за ЕС граница на страната, независимо от ползваното транспортно средство.
При влизане в страната с организиран транспорт се изисква попълването на хартиен формуляр, който бива предоставян от страна на превозвача.
3. Пътуващи от Словакия и Чехия
2. В случай на задължителна карантина за български граждани, възможности за освобождаване от карантина:
Освободени от карантина са:
Ваксинираните лица, притежаващи сертификат за ваксинация, са освободени от карантина. От карантина се освобождават още няколко категории лица, между които и учащи се, придружаващите ги законни настойници, представители на определени професии – при представяне на доказателства за тези обстоятелства (пълен списък може да бъде открит на следния линк: https://www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/8884,Koronawirus-wjazd-do-Polski.html )
3. Транзитно преминаване:
Транзитно преминаващите през територията на страната български граждани не подлежат на карантина.
4. Въведени ограничения/забрани за вносителите/износителите на стоки и услуги:
Ограничителен списък за износ на фармацевтични и медицински продукти, който актуално съдържа 330 продукта. Препоръчва се проверка на списъка при износ на подобен тип продукти поради динамичния характер на въвежданите в него промени.
https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-30-listopada-2020-r-w-sprawie-wykazu-produktow-leczniczych-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-zagrozonych-brakiem-dostepnosci-na-terytorium-rzeczypospolitej-polskiej
5. Граничен режим:
Не се осъществява граничен контрол по вътрешните за ЕС граници на Полша. Външната граница на страната може да бъде пресечена през следните пунктове:
1. С Русия – при Bezledy and Grzechotki;
2. С Беларус – при Kuźnica, Bobrowniki and Terespol;
3. С Украйна – при Dorohusk, Korczowa, Hrebenne, Medyka и Budomierz.
От българските граждани, влизащи на територията на Полша през Русия, Беларус и Украйна може да бъде изискано представянето на документи, обосноваващи целта на влизане в страната.
6. Вътрешни мерки:
На територията на цялата страна са въведени следните мерки и ограничения до 14.03.2021 г.:
Носенето на предпазни маски е задължително на всички обществени места, вкл. на открити пространства (считано от 27 февруари влиза в сила изискването за предпазване на носа и устата единствено с маска, вместо съществуващата преди това възможност за ползване на предпазен шлем или шал)
Учениците на възраст над 9 г. се обучават дистанционно.
Хотелите и кината функционират при заетост 50 на сто от капацитета си. Търговските центрове и плувните басейни са отворени, а ресторантите и баровете в цялата страна могат да предлагат само храна за износ.
Австралия и Океания
Азия
Африка
Европа
Северна Америка
Южна Америка
Риск за сигурността, различен от познатите в България, съществува при всяко напускане на страната. Запознайте се с наличната информация за пътуващи – обща и за всяка конкретна дестинация, относно евентуалните рискове, които биха поставили под заплаха Вашето имущество, свобода на придвижване, здраве, а в екстремни случаи и Вашия живот. При планирането на пътуването и по време на пребиваването си зад граница, освен наличните тук и в задграничните представителства на България и държавите-членки на Европейския съюз данни, препоръчваме да следите редовно и информацията на местните медии за обстановката в държавите и местата по маршрута на пътуване.
Министерството на външните работи на Република България по правило публикува предупреждения за въздържане от пътуване само за районите, в които се водят военни действия (ситуация на война или Гражданска война в дадена страна), където съществува реална обща заплаха за живота.
В случай на кризисни ситуации - природни бедствия, възникване на военни конфликти, терористични актове, политически размирици и др., следва незабавно да се свържете с най-близкото българско задгранично представителство. При липсата на такова, можете да се свържете с представителството на ЕС или на държава-членка на ЕС, което да предостави, в рамките на възможностите си, защита, съдействие и помощ на българските граждани.
Когато изпаднете в нужда по време на пребиваването си в чужбина, за да Ви бъде оказана по-експедитивно помощта, от която се нуждаете, е необходимо да можете да предоставите следните основни данни: