Коста Рика
Последна актуализация 29 Август 2024Дипломатически представителства
Индекс на риска
Ниво 2: Повишено внимание (осведомете се подробно за актуалната обстановка в страната)
2
Моля изберете вида на вашия паспорт
Без виза до 30 дни.
Препоръчваме на българските граждани да се въздържат от пътуване!
Република Коста Рика
Република България няма функциониращо посолство в Република Коста Рика. Обслужващото посолство за Коста Рика е в Мексико, Мексико.
Посолство на Република България в Мексико
Адрес: Paseo de la Reforma 1990, Col. Lomas de Chapultepec, Del. Miguel Hidalgo, c.p.11000, México D.F.
Телефон: +52 55 55963283; +52 55 55963295
Факс: +52 55 55961012
Работно време: По - Пт, 09.00 – 12.30 ч.
Информация по телефона: По - Пт, 09.00 – 14.00 ч.
E-mail: [email protected]
Website: www.mfa.bg/embassies/mexico
Почетен консул на Република България в Република Коста Рика
г-жа Радка Маринова Върбанова (Mrs. Radka Varbanova),
гр. Сан Хосе, Консулски окръг: територията на Република Коста Рика
Адрес: Costa Rica, San José, Barrio Los Yoses, Avenida 12 y 14, Calle 35, No3, Apdo: 1900-1002
Тел.: +506 228 05 608
Факс: +506 222 45 063
E-mail: [email protected]
Обща информация
Ниво на сигурност:
Страната е с нормални условия на обществената сигурност. Има случаи на кражби на публични места, в обществения транспорт, поради което е необходимо да се пътува с повишено внимание. Не се препоръчва пътувания във вътрешността на страната през нощта, както и наемането на таксита, извън обозначените за това места.
Здравеопазване:
Хигиената, снабдяването с лекарствени препарати и наличието на специализирана медицинска помощ в Коста Рика не отговаря на стандартите на ЕС. Качеството на медицинското обслужване намалява с отдалечаването на населените места в провинцията от големите градове. В случаите на необходимост от медицинска помощ се препоръчва да се ползват услугите на частните клиники в столицата. Препоръчва се също така пътуващите да носят със себе си личен лекарствен пакет с необходимите за тях медикаменти, както и преди пътуването да извършат консултация с личния си лекар относно задължителните ваксини за този географски регион. От началото на годината в Коста Рика е отбелязано рязко увеличение на броя на заразените от болестта денге, която се предава след ухапване на комари. Част от основните симптоми на денге са висока температура, световъртеж, повръщане, обрив и отпадналост. При усложнения, особено при деца, започва да тече кръв от носа, наблюдава се постоянно повръщане, зачервени очи, уриниране на кръв и психически отклонения. При наличие на тези симптоми следва незабавно да бъде потърсена лекарска помощ. С цел избягване на възможно заразяване с болестта, българските граждани, пътуващи в района, следва да предприемат всички възможни мерки, с цел предпазване от ухапвания от комари, като например носенето на покриващи тялото дрехи, използване на препарати и мрежи против комари, избягване на местата с повишена опасност от заразяване с болестта.
Съществува опасност от заразяване с малария.
Особености на местното законодателство:
Притежаването и употребата на наркотични вещества е строго наказуемо престъпление.
Митнически изисквания:
Допустимо е внасянето на валута до 10 000 щатски долара, без същата да се декларира.
Практически съвети:
Българските граждани, които влизат на територията на Коста Рика от Ангола, Бенин, Буркина Фасо, Камерун, Демократична република Конго, Габон, Гамбия, Гана, Гвинея, Либерия, Нигерия, Сиера Леоне, Судан, Боливия, Венецуела, Бразилия, Перу, Колумбия и Екватор, трябва задължително да притежават международен сертификат за ваксини срещу жълта треска и денге. В противен случай ще бъде отказан достъп до територията на страната.
Препоръчително е да се ползва бутилирана вода.
Месеците септември и октомври са най-дъждовните през цялата година. Сезонът на ураганите е от юни до ноември.
Местна валута:
Костарикански колон (CRC). За предпочитане е пътуването с щатски долари, макар че се обменя и евро.
Документи за пътуване и визов режим
Необходим е паспорт, валиден най-малко 6 месеца. Не се изискват визи за краткосрочни пребивавания – до 90 дни. Съветваме Ви да следите за поставянето на печат при влизане в страната от миграционните власти. Липсата на печат води до налагане на административни глоби. При напускането на страната със самолет, се събира изходна такса.
За получаване на допълнителна информация по визови и други въпроси, българските граждани могат да се обърнат за съдействие на следните телефони и и-мейл адреси:
Министерство на външните работи – „ Консулски въпроси”:
Ministerio de Relaciones Exteriores y Culto de Costa Rica
Адрес: Avenida 7-9, Calle 11-13, San José, Costa Rica
Тел.: +506 223 7555; +506 258 2389
E-mail: [email protected]; [email protected]
Посолство на Коста Рика във Виена
Embassy of Costa Rica in Vienna, Austria
Адрес: Wagramer Strasse 23/ Stiege 1/Etage 1/Top 2 y 3 A-1220 Vienna, Austria
Тел.: +431 263 3824
Факс: +431 26338245
E-mail: [email protected]
Делегация на ЕС в Коста Рика
Delegation of the European Union to Costa Rica
Тел.: +506 2283 2959
E-mail: [email protected]
Консулски услуги
Изготвяне на лични документи:
Българските граждани в Коста Рика могат да кандидатстват за издаване на нови паспорти, лични карти и СУМПС чрез посолството на Република България в Мексико, което разполага с техническо оборудване за снемане на биометрични данни – пръстови отпечатъци и снимка.
При издаване на първа лична карта задължително се представя удостоверение за раждане. При изгубване, кражба, повреждане или унищожаване на личната карта и/или паспорта се представя полицейски документ за тези обстоятелства.
За издаване на временен паспорт за деца, родени в чужбина, е необходимо представянето на заверено местно удостоверение за раждане на детето и присъствието на двамата родители. За издаване на временен паспорт за завръщане в България при изгубени/откраднати документи следва да се представи протокол от полицията за заявяване на обстоятелствата (кражба, обир, насилствено отнемане и пр.).
Заверки и легализации:
България и Коста Рика са страни по Хагската конвенция за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични документи от 1961 г. Поради това, съставените във всяка една от двете страни документи/актове, следва да бъдат снабдени с печат "апостил" на съответното министерство на външните работи, както и да бъдат преведени и заверени по надлежния ред, за да послужат пред властите на другата държава.