Южен Судан
Последна актуализация 21 Август 2023Дипломатически представителства
Индекс на риска
Ниво 4: Предупреждение за преустановяване на пътуванията в цялата страна (освен при крайна необходимост)
4
Моля изберете вида на вашия паспорт
Препоръчваме на българските граждани да се въздържат от пътуване!
Република Южен Судан
Република България няма функциониращо посолство в столицата Джуба. Българските граждани, пребиваващи краткосрочно или дългосрочно в Южен Судан, могат да се обръщат по консулски въпроси към посолството на Република България в Адис Абеба, Етиопия.
Посолство на Република България в Федерална демократична република Етиопия
Адрес: Bole KK, Kebele 04/06/07, Addis Ababa, Ethiopia
Пощенски адрес: P.O.Box 987 Addis Abeba, FDR of Ethiopia
Тел.: +251 11 66 100 32
Факс: +251 11 66 162 70
Дежурни телефони в извънработно време: +251911252514; +251913069999
Работно време: По - Пт, 09.00 - 13.00 и 14.00 - 18.00 ч.
E-mail: [email protected]
Website: www.mfa.bg/embassies/ethiopia
Република Южен Судан няма акредитирано за България посолство. Най-близкото до България посолство на Южен Судан е в Брюксел.
Посолство на Южен Судан в Брюксел
Адрес: Rue de la Loi 26, 1040 Brussels, Belgium
Тел.: +32 22 80 23 55
Факс: +32 22 80 31 44
Работно време: 09:00 - 17:00 ч.
Website: www.goss-brussels.com
Обща информация
Ниво на сигурност
Ситуацията в страната е крайно нестабилна. Уличната престъпност е характерна както за по-малките населени места в страната, така и за столицата Джуба. Ако пребивавате в Южен Судан, избягвайте пътувания извън столицата и в тъмната част на денонощието.
Нивото на престъпността от общ характер е високо в цялата страна. Типичните престъпления са джебчийство, обири, въоръжени нападения с цел обир, увеличени са случаите на кражби на автомобили, кражби от домове и хотели, престъпления, свързани с разпространение на наркотици, физически и психически тормоз на расова основа.
Увеличават се случаите на въоръжени нападения от сравнително малки по големина престъпни групи над жилищни и бизнес сгради с цел обир на ценности и пари. Тези нападения често се извършват в светлата част на денонощието в присъствието на обитателите на сградите.
Особено внимание следва да се обръща при посещения в банкови учреждения. Практика е местни криминални групи да наблюдават клиентите на банките и да ги нападат след напускане на банката.
Здравеопазване
Здравеопазването в страната е на изключително ниско ниво. Не съществува система за бърза медицинска помощ. При посещения в местни болнични заведения и лекари са чести случаите на поставяне на грешна диагноза и провеждане на неправилно лечение. При пребиваване в Южен Судан, съветваме българските граждани, които се нуждаят от специфични медикаменти да се снабдят предварително с тях и съхраняват в себе си необходимото количество за целия им престой в страната.
Настоятелно препоръчваме лица, със специфични заболявания, изискващи медицинско наблюдение, да не пътуват до страната. В Южен Судан съществуват повишени рискове от заразяване с малария и коремен тиф.
Препоръчителни ваксини и съвети за лична хигиена
Не се изискват специални имунизации.
За актуална информация за задължителни и/или препоръчителни ваксини може да се обръщате към Регионалните здравни инспекции в страната. Ваксина за жълта треска се поставя в следните регионални здравни инспекции:Столична регионална здравна инспекция; РЗИ Варна; РЗИ Бургас; РЗИ Плевен; РЗИ Пловдив; РЗИ Благоевгради РЗИ Русе.
Митнически изисквания
Няма ограничения за вноса на чужда валута, която не се декларира. Безмитно можете да внесете в страната до 200 къса цигари, 50 пури и 1 фунт тютюн. Износът на местна валута е забранен. Няма митнически ограничения за износ на стоки.
Движения по пътищата
При шофиране на автомобил следва да се има предвид, че пътните условия са усложнени, на повечето места липсва пътна настилка. Едва 500 км от пътищата в страната са асфалтирани. Шофирането се затруднява допълнително по време на дъждовния период от месец юни до месец ноември. В страната липсва канализация, което е причина за честите наводнения на пътища по време на този период.
Поради сложните пътни условия и рисковете за сигурността, не препоръчваме шофиране и движение извън столицата Джуба.
Практически съвети
В допълнение към горните предупреждения, при пътуване до Египет е препоръчително да се спазва следното:
• Да се поддържа добра лична хигиена;
• Да се употребява за пиене само минерална вода;
• Да се измиват щателно плодовете и зеленчуците, които се консумират.
Местна валута
Южносудански паунд (SSP). Препоръчително е да носите щатски долари в брой.
Документи за пътуване и визов режим
Международен паспорт, който е валиден минимум шест месеца от датата на влизане в страната.
Българските граждани могат да пътуват до Южен Судан само с визи (за обикновени, служебни и дипломатически паспорти).
Те могат да бъдат получени във всяко едно посолство на страната зад граница.
В Европа най-близко до България е посолството на Южен Судан в Брюксел.
Консулски услуги
Заверки и легализации
Документите, съставени на български граждани в Южен Судан, следва да носят печат на Министерството на външните работи на Южен Судан, след което трябва да бъдат заверени в едно от посолствата на Южен Судан и съответното българско посолство.
Така оформени, документите трябва да бъдат преведени на български език от оторизирана Агенция за преводи в България, а преводът заверен от отдел „Заверки и легализации” на Министерството на външните работи на Република България.
Европейски временен паспорт
В екстремни случаи – при повреждане, изгубване или откраднат паспорт, българските граждани могат да кандидатстват за издаване на временен паспорт за пътуване пред посолство на държава-членка на ЕС в столицата Джуба. Посолства в столицата Джуба имат: Великобритания, Германия, Франция и Холандия.