Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Япония

Последна актуализация 17 Май 2023Дипломатически представителства

Индекс на риска

Ниво 2: Повишено внимание (осведомете се подробно за актуалната обстановка в страната)

2

Моля изберете вида на вашия паспорт

Обикновен паспорт: не е необходима виза

Дипломатически паспорт: не е необходима виза

Служебен паспорт: не е необходима виза

Посолство на Република България в Япония

Адрес: Yoyogi 5-36-3, Shibuya-ku, Tokyo 151-0053
Тел.: +81 3 3465 1021
Факс: +81 3 3465 1031
Дежурни телефони в извънработно време: + 81 80 7966 5608  /мобилен/
Приемно време на Консулската служба: всеки работен ден от 10:00– 12:00 ч. и по изключение от 15:00–17:00 ч. Препоръчително е предварително запазване на час.
E-mail: [email protected]
Website: www.mfa.bg/embassies/japan

Български почетни консули в страната

Хисаши Накаяма (Mr. Hisashi Nakayama)
гр. Йокохама (Yokohama)
Консулски окръг: префектури Канагава, Аичи, Шидзуока, Гифу, Окаяма, Хирошима, Тоттори, Шимане, Ямагучи
Honorary Consulate of the Republic of Bulgaria in Yokohama
Meiji Co.Ltd., Kanagawa Branch Office,
1-6-18 Irie, Kanagawa-ku,
Yokohama-shi, 221-0014, Japan
Тел.: + 81 45 433 0180
e-mail: [email protected]
 
Юдзуру Хирано (Mr. Yuzuru Hirano)
гр. Идзумиоцу (Izumiotsu)

Консулски окръг: префектури Осака, Киото, Хього, Шига, Нара, Вакаяма, Мие
Honorary Consulate of the Republic of Bulgaria in Izumiotsu
Kirara Resort Hotel Sunroute Kanku
5-1 Nagisa-cho, Izumiotsu-shi,
Osaka, 595-0055, Japan
Тел.:  +81 725 23 8380
e-mail: [email protected]

Хироши Мунемаса (Mr. Hiroshi Munemasa)
гр. Фукуока (Fukuoka)
Консулски окръг: префектури Кагава, Токушима, Кочи, Ехиме, Фукуока, Сага, Нагасаки, Кумамото, Ойта, Миядзаки, Кагошима и Окинава.
Honorary Consulate of the Republic of Bulgaria in Fukuoka
Sanix Corporation, 2-1-23 Hakataeki Higashi, Hakata-ku
Fukuoka City, 812-0013, Japan
Tel: +81 92 436 8842
Fax: 0081 92 436 8812
e-mail: [email protected]

Обща информация

Ниво на сигурност:

Политическата обстановка в страната е традиционно стабилна. Нивото на престъпност е ниско. Терористичната заплаха се счита за ниска, но не следва да се пренебрегва. Като сериозна потенциална заплаха се възприема ракетно-ядрената програма на Северна Корея и възможните последствия при конфликт. При опасност от ракетен удар върху японската територия ще бъдат изпратени предупреждения и указания за действие по имейл и чрез сирена посредством системата за предупреждение J-Alert System. Повече информация за J-Alert System e достъпна на: https://esolia.com/japan-emergency-broadcast-system-j-alert/.

Японското правителство продължава да полага усилия за намаляване на рисковете след аварията в ядрената електроцентрала „Фукушима Дайичи“ през 2011 г. и за възстановяване на района. През февруари 2022 г. бе премахната забраната за преминаване в последната от 11-те първоначално забранени зони. Актуална информация по въпроса може да бъде получена на следните адреси: https://www.meti.go.jp/english/earthquake/nuclear/roadmap/

Япония е страна с нисък индекс на риска за пътуване и предлага много възможности за почивка, културен, екотуризъм и други.

 

Японската национална туристическа организация (Japan National Tourist Organization – JNTO) информира, че е открила „гореща“ телефонна линия (24 ч.) за предоставяне на туристическа информация или за оказване на помощ при инциденти и извънредни ситуации, включително относно коронавирус, както следва:

Japan visitor hotline: +81 50-3816-2787 (обслужване на английски, китайски и корейски език). В допълнение, предлагаме следните линкове към уебстраници, съдържащи полезна тематична информация:
информация от Токийското правителство (Tokyo Metropolitan Government):
https://www.metro.tokyo.lg.jp/english/topics/2020/0128_00.html

практическа информация относно вземането на предпазни мерки срещу общоинфекциозни заболявания в Япония:
https://www.fukushihoken.metro.tokyo.lg.jp/iryo/kansen/tagengoguide.files/tagengogaido2019-mihiraki.pdf

практическа информация относно медицинското обслужване и достъпа до лекарства в Япония:
https://www.himawari.metro.tokyo.jp/qq13/qqport/tomintop/ (достъпна на мандарин, английски и корейски език след селектиране в горната част на сайта);

информация от японската медия NHK World:
https://wwwnhk.or.jp/nhkworld/en/news/tags/82/

информация от Световната здравна организация:
https://who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

Здравеопазване:

Здравеопазването в Япония е много добре развито. Санитарно-епидемиологическият контрол е на високо ниво. Практически навсякъде в страната може да бъде получена висококвалифицирана медицинска помощ, но медицинските услуги са скъпи. Необходимо е посещаващите Япония български граждани да имат застраховка. Задължителни ваксинации за български граждани на се изискват. Проблем може да бъде сравнително малкият брой лекари, ползващи английски език.

Особености на местното законодателство:

Пребиваващите в Япония чужденци имат право да извършват само този вид дейност, която е посочена в статута им на пребиваване. Извършването на дейност, нерегламентирана от този статут е нарушение, което може да доведе до задържане, депортиране и други наказания.
Наказанията за правонарушения в Япония са значително по-строги от общоприетите. Задържането, дори за незначителни нарушения, е по-дълго от това в други страни. Вносът на наркотични вещества, дори в малки количества, се наказва строго – до 15 г. затвор. Условията в затворите са сурови. Като правило, японската съдебна система заема страната на японските граждани. Повечето местни граждани са настроени дружелюбно към чужденците и проявяват готовност да окажат помощ и съдействие.
В японското общество съществува висока степен на толерантност, но не се възприема шумно и екстравагантно поведение на обществени места, както и прояви на интимност. Знанието на английски и други чужди езици е на по-ниско от очакваното ниво.

Увеличава се броят на “duty free” и „tax free“ магазините, в които чуждите туристи при представяне на паспорт не заплащат потребителския данък в размер на 10%.
В Япония широко се прилага разплащане в брой, но все повече популярност добива разплащането с кредитни и дебитни карти. Ползването на кредитни и дебитни карти, издадени извън Япония, може да бъде проблем. Обикновено в пощите и в магазините от веригата „7-Eleven“ има банкомати, приемащи основните видове международни банкови карти.

В Япония не е прието да се дава „бакшиш“. Подаваната по водопроводната мрежа вода е безопасна за пиене. Напрежението в електромрежата е 100 V.

Митнически изисквания:

Забранен е вносът на: https://www.customs.go.jp/english/summary/prohibit.htm  
- наркотици и психотропни вещества, вкл. някои медицински препарати за собствено ползване /съдържащи кодеин, морфин, оксикодон, антиалергени/;
- всички видове огнестрелно оръжие и екплозиви;
- опасни химически и биологически субстанции;
- печатни, видео и пр. материали с антиобществено и неморално съдържание;
- фалшиви банкноти, монети и пр.

Разрешен е безмитен внос /за лица навършили 20 г./ на: https://www.customs.go.jp/zeikan/pamphlet/tsukan_e.pdf 
- цигари – 400 бр.;
- пури – 100 бр.;
- тютюн – 500 гр.;
- алкохол – 3 бутилки /0.75 л./;
- парфюми – 60-70 мл.
- подаръци на обща стойност до 200 000 йени /около 2000 щ.дол./.

Има ограничения върху вноса на лекарства за лични нужди. В общия случай се разрешават лекарства за вътрешна употреба в количества за максимум 2 месеца, а за външна употреба – до 24 броя от един вид. Повече информация: https://www.seattle.us.emb-japan.go.jp/about/Yakkan_Shomei_Ins_and_App_20150305.pdf ; https://www.seattle.us.emb-japan.go.jp/about/NM_ImpExpInst_and_App_20120314.pdf
Няма ограничения върху пренасяната през граница японска и чужда валута, като сумите в еквивалент над 1 млн. йени следва да се декларират.

Има сериозни ограничения върху вноса на растения, животни, продукти с животински произход, вкл. меса, месни продукти, яйца и др., за които е необходимо предварително разрешение за внос. В общия случай внасянето на месо и месни продукти при пристигане в Япония се наказва със затвор до 3 години и глоба до 3 млн яп. йени за физически лица и до 50 млн яп. йени за юридически лица.
Информация за вноса на животни: https://www.maff.go.jp/aqs/english/product/import.html . Информация за вноса на растения: http://www.pps.go.jp/english/index.html; http://www.pps.go.jp/english/trip/index.html

Двинжение по пътищата:

Движението по пътищата в Япония е от лявата страна. Движението се контролира строго с видеокамери и пътна полиция. Правилата за движение следва да бъдат спазвани стриктно, тъй като наказанията за нарушаването им са строги, а глобите – високи. Шофирането в нетрезво състояние, дори без ПТП, обикновено води до наказателна отговорност.
Към днешна дата Япония не признава българските международни шофьорски книжки поради факта, че същите биват издавани на бланка /формат/ на Конвенцията за движение по пътищата на ООН /приета на 08.11.1968 г./ в гр. Виена. Япония не е страна по същата конвенция, а само по Конвенцията за движение по пътищата на ООН /приета на 19.09.1949/ в гр. Женева. България се е присъединила последователно и към двете конвенции.

Особености на Закона за движение по пътищата – глоби и нарушения

Движението по пътищата в Япония е от лявата страна. Движението се контролира строго с видеокамери и пътна полиция. Правилата за движение следва да бъдат спазвани стриктно, тъй като наказанията за нарушаването им са строги, а глобите – високи. Шофирането в нетрезво състояние, дори без ПТП, обикновено води до наказателна отговорност.
Към днешна дата Япония не признава българските международни шофьорски книжки поради факта, че същите биват издавани на бланка /формат/ на Конвенцията за движение по пътищата на ООН /приета на 08.11.1968 г./ в гр. Виена. Япония не е страна по същата конвенция, а само по Конвенцията за движение по пътищата на ООН /приета на 19.09.1949/ в гр. Женева. България се е присъединила последователно и към двете конвенции.

Практически съвети:

Българските граждани трябва да пазят личните си документи с повишено внимание. Препоръчително е да имат в себе си фотокопие на страницатаот паспорта с личните данни. При загубен/откраднат паспорт следва незабавно да се обърнат към най близкото полицейско управление и да се обърнат към Консулската служба на Република България в Токио.

Спешни телефони:
110 – спешен телефон на полицията
118 – спешен телефон на Японската брегова охрана
119 – спешен телефон при пожар и за бърза помощ

Часова зона: UTC +9
Телефонен код: + 81

Местна валута:

Японска йена (JPY).

Климатични особености:

Поради природните характеристики на Япония, в страната е налице постоянна опасност от природни бедствия – земетресения, цунами, вулканични изригвания, тайфуни /юли-октомври/, поройни дъждове и свлачища. Системите за ранно предупреждение и реакция при бедствия функционират много добре. За информация следва да се следи сайтът на Japan Meteorological Agency www.jma.go.jp/jma/indexe.html  и указанията на местните власти. В Япония често има земетресения, тайфуни и други природни бедствия.

Възможна е поява на тайфуни в периода юни - декември, като най-често те достигат до територията на Япония през месеците август, септември и октомври.

Японската метеорологична агенция предоставя информация и прогнози за приближаването на тайфуните на английски език. При прогноза за тайфун особено трябва внимание трябва да се проявява при пътуване в селски и планински райони, а също така и в близост до водоеми, тъй като силните дъждове увеличават риска от свлачища, покачване на нивото на водата и наводнения.

 

Документи за пътуване и визов режим

Българските граждани имат право на краткосрочен /до 90 дни/ безвизов  престой в Япония, при условие че не извършват трудова или друг вид платена дейност.

За влизане в страната е необходим валиден паспорт и двупосочен билет. Валидността на паспорта следва да покрива целия период на очаквания престой в страната. Граничните власти са в правото си да изискат доказателство за наличие на необходимите за престоя парични средства, както и представяне на документи, потвърждаващи целта на пътуването /резервация за хотел, програма на престоя, покана и пр./.

Не се допускат в страната лица с временни паспорти. Такива паспорти са валидни само за транзитно преминаване или напускане на Япония.
За престой, надвишаващ 90 дни, е необходима виза. Визите са безплатни. Японските имиграционни власти по своя преценка могат да не разрешат влизане в страната дори при наличие на положена виза.
Препоръчително е всеки кандидатстващ за виза за Япония предварително да уточни със своите домакини и с японското посолство, издаващо визата, своите права и задължения, произтичащи от притежаването на определения вид виза.

Всички чужденци в Япония, без тези със статут на временно пребиваване и служителите в дипломатическите и консулските представителства, следва да направят постъпки за получаване на „residence card“ в рамките на 3 месеца след влизане в Япония.

Консулски услуги

Какво могат да направят за Вас консулските служители:

- да Ви издадат документ за пътуване, ако не притежавате такъв;
- да информират близките Ви в случай на произшествие, сериозно заболяване или смърт и да осигурят възможното съдействие;
- в случай на арест, да уведомят близките Ви, да съдействат те да Ви посетят в затвора, да гарантират същото отношение към Вас, както към гражданите на приемащата страна.
- да осигурят помощ в случай на непредвидени обстоятелства, като природни бедствия и граждански протести;
- да Ви дадат най-актуална информация при пътуване;
- да удостоверят и заверят подпис;
- да съставят актове за гражданско състояние (акт за раждане, акт за сключен граждански брак и смърт);
- да препратят вече съставени от местните власти актове за гражданско състояние на общината по постоянния Ви адрес в България.

Български лични документи:

Консулската служба на българското посолство в Токио има инсталирано биометрично гише. Могат да се подават документи за издаване на паспорти, временни паспорти, СУМПС и лични карти, което се осъществява лично от заинтересованите граждани. Съгласно българското законодателство не се допускат изключения от лично явяване в посолството. За възможностите и условията за подаване на заявление чрез Автоматизирана информационна система за електронни услуги на Министерство на външните работи гражданите следва да се информират на следния линк https://e-usluga_bds.mfa.bg/ .

Заверки и легализации:

В консулската служба се заверяват документи, издадени от български и японски институции. Издадените от японските власти документи на български граждани следва да носят печат „Apostille“ на Министерството на външните работи на Япония, който се удостоверява в Посолството на Република България в Токио. Издадените на японски граждани документи от българските власти следва да носят “Apostille” на Министерството на външните работи на България и да бъдат заверени в японското посолство в София.
Така легализираните документи от японските институции, за да послужат в България, следва да се преведат на български език. Посолството в Токио предлага услугата „превод“ от преводача на посолството, чиито подпис се удостоверява от консулското длъжностно лице.
В консулската служба могат да бъдат удостоверени датата, съдържанието и подписите на частни документи, които не подлежат на вписване и са представени от български или чужди граждани, ако документът е съставен на български език и е предназначен да произведе действието си на територията на България. Лицата, чиито подписи подлежат на удостоверяване, трябва да се явят лично пред консулското длъжностно лице.
Всички такси за извършваните консулски услуги се заплащат в брой на място в японски йени, за което гражданите получават издадени квитанции.

Такси на консулските услуги /съгласно Заповед на посланика № 41/10.10.2022 г.

9.2. Документи за самоличност

Тарифа 4

Тарифа 3

Общо

Временен паспорт на лица до 14 г.

00.00

6500.00

6500.00

Временен паспорт на лица над 70 г.

00.00

6500.00

6500.00

Временен паспорт на лица от 14 до 58 г.

00.00

6500.00

6500.00

Временен паспорт на лица от 58 до 70 г.

00.00

6500.00

6500.00

Лична карта на лица над 70 г.

00.00

2600.00

2600.00

Лична карта на лица от 16 до 18 г.

910.00

2600.00

3510.00

Лична карта на лица от 18 до 58 г.

1300.00

2600.00

3900.00

Лична карта на лица от 58 до 70 г.

780.00

2600.00

3380.00

Лична карта на лица с увреждания от 14 до 18 г.

260.00

2600.00

2860.00

Лична карта на лица с увреждания от 16 до 18 г.

260.00

2600.00

2860.00

Лична карта на лица с увреждания от 18 до 58 г.

260.00

2600.00

2860.00

Лична карта на лица с увреждания от 58 до 70 г.

260.00

2600.00

2860.00

Паспорт на лица над 70 г.

780.00

2600.00

3380.00

Паспорт на лица от 14 до 58 г.

2730.00

2600.00

5330.00

Паспорт на лица от 58 до 70 г.

1430.00

2600.00

4030.00

Паспорт на лица с увреждания до 14 г.

260.00

2600.00

2860.00

Паспорт на лица с увреждания над 70 г.

260.00

2600.00

2860.00

Паспорт на лица с увреждания от 14 до 58 г.

260.00

2600.00

2860.00

Паспорт на лица с увреждания от 58 до 70 г.

260.00

2600.00

2860.00

Първа лична карта на лица 14 до 16 г.

00.00

2600.00

2600.00

Първи паспорт на лица до 14 г.

780.00

2600.00

3380.00

Свидетелство за управление на МПС на лица до 58 г.

1690.00

2600.00

4290.00

Свидетелство за управление на МПС на лица над 70 г.

00.00

2600.00

2600.00

Свидетелство за управление на МПС на лица от 58 до 70 г.

780.00

2600.00

3380.00

Следваща лична карта на лица от 14 до 18 г.

910.00

2600.00

3510.00

Следващ паспорт на лица до 14 г.

1430.00

2600.00

4030.00

 

9.3. Koнcyлски услуги (нотариални услуги)

 

Тарифа 3

Общо

Заверка на подпис на преводач

 

1950.00

1950.00

Препис или извлечение от документи - 1-ва стр.

 

1300.00

1300.00

Препис или извлечение от документи - следваща стр.

 

650.00

650.00

Създаване на нотариално завещание

 

26000.00

26000.00

Удостоверяване верността на подпис и печат на БГ документ

 

1950.00

1950.00

Удостоверяване верността на подпис и печат на чужд документ

 

2600.00

2600.00

Удостоверяване на датата на частен документ

 

1950.00

1950.00

Удостоверяване на подпис върху частен документ

 

1950.00

1950.00

Удостоверяване на съдържанието на частен документ първа страница

 

3900.00

3900.00

Удостоверяване на съдържанието на частен документ следваща страница

 

1950.00

1950.00


9.4. Консулски услуги (гражданско състояние) Тарифа 3
Съдействие за издаване на удостоверения, дубликати, преписи или извлечения на документи по гражданско състояние от български органи - 2600.00

9.5. Административни услуги

Тарифа 1

Тарифа 3

Общо

Глоби - 10 EUR

00.00

1300.00

1300.00

Глоби - 20 EUR

00.00

2600.00

2600.00

Глоби - 30 EUR

00.00

3900.00

3900.00

Глоби - 40 EUR

00.00

5200.00

5200.00

Глоби - 50 EUR

00.00

6500.00

6500.00

Други административни или консулски услуги

00.00

650.00

650.00

Издаване на свидетелство за съдимост с апостил

780.00

1300.00

2080.00

Издаване на удостоверения, служебни бележки, сертификати и други

00.00

1300.00

1300.00

Приемане на заявление за издаване на свидетелство за съдимост

390.00

1300.00

1690.00

Приемане на заявление за установяване на единен граждански номер (ЕГН)

00.00

2600.00

2600.00

Съдействие за издирване в чужбина на лице

00.00

2600.00

2600.00

“Българските граждани, които желаят да получат личните си документи по-бързо с услугата DHL до посолството, следва да преведат точната сума от EUR 47.25 /BGN 92.41/ на съответната сметка:

1. За преводи в евро:
Beneficiary: DHL EXPRESS BULGARIA EOOD
Beneficiary’s IBAN No: BG40UNCR70001523563800
Beneficiary’s Bank: UniCredit Bulbank AD
BIC/SWIFT Code: UNCRBGSF
Beneficiary’s Bank Address: 7, Sveta Nedelya square, Sofia 1000, Bulgaria

2. За преводи в лева:

Beneficiary: DHL EXPRESS BULGARIA EOOD
Beneficiary’s IBAN No: BG94UNCR70001523563798
Beneficiary’s Bank: UniCredit Bulbank AD
BIC/SWIFT Code: UNCRBGSF
Beneficiary’s Bank Address: 7, Sveta Nedelya square, Sofia 1000, Bulgaria

Като причина за плащането задължително следва да бъде изписано: BDS_Tokyo_(трите имена на латиница). Задължително е да бъде поискан документ от банката, че е извършено плащането (т.нар. „платежно нареждане“ или „бележка“). При използване на онлайн банкиране, може да се изпрати скрийншот на завършеното плащане. Доказателството за плащане следва да се изпрати в сканиран вид по електронна поща до: [email protected] „ 

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация