Таджикистан
Последна актуализация 13 Септември 2024Дипломатически представителства
Индекс на риска
Ниво 3: Повишено ниво на риск (препоръка да не се пътува в определени райони на страната освен при необходимост)
3
Моля изберете вида на вашия паспорт
Република Таджикистан
Република България няма функциониращо посолство в столицата на Таджикистан Душанбе. Българските граждани, пребиваващи краткосрочно или дългосрочно в Таджикистан, могат да се обръщат по консулски въпроси към посолството на Република България в Астана, Казахстан.
Посолство на Република България в Астана
Адрес: ул. „Сары арка” 15,етаж 2,Бизне център „Искер”, гр. Астана, Казахстан
Тел.: +77172 90 15 15
Факс: +77172 90 18 19
Работно време: По - Чт, 10.00 - 12.00 ч.
E-mail: [email protected]
Website: www.mfa.bg/embassies/kazakhstan
Таджикистан няма свое посолство в София. За България е акредитирано посолството на Таджикистан в Москва.
Посолство на Таджикистан в Москва, Русия
Адрес: 13 Granatniy Avenue, 103001, Moscow, Russian Federation (103001, г. Москва, „Гранатный переулок” 13)
Тел.: +7495 290 3846; +7495 290 4186; +7495 290 1447
Факс: +7 495 291 8998
E-mail: [email protected]; [email protected]
Website: www.tajembassy.ru
Обща информация
Ниво на сигурност:
На пътуващите се препоръчва особено внимание към личната им сигурност.
Препоръчва се да се избягват посещения на граничната с Афганистан Горно-Бадахшанска Автономна Област (ГБАО) поради трудната достъпност през зимата, концентрацията на представители на групировката „Талибан” и съществуващото социално напрежение
Препоръчва се повишено внимание към опасността от тероризъм, особено след терористичното нападение в Москва с участието на граждани на Таджикистан. На обществените места и на местата на струпване на голямо количество хора е засилено полицейското присъствие. Да се избягват места със гъсто струпване на хора, да се спазват указанията на местните власти.
Да се избягва пътуване нощно време и в граничните райони и вътрешността на страната. В граничните райони с Узбекистан, Киргизия и Афганистан има много минирани участъци.
В столицата Душанбе сигурността е сравнително висока. Като цяло обстановката в страната е сравнително спокойна. Следва да се проявява внимание при ползването на таксита, които са без характерните обозначения.
При преминаване през страната да се има предвид: движение по светло, спиране на охраняеми паркинги в близост до населени места, стриктно спазване на правилата за движение.
Препоръчва се българските граждани да наблюдават багажа си, да бъдат предпазливи от джебчийство и дребни кражби. Да не носят голяма сума пари в брой, ценни вещи.
Особености на законодателството
Според таджикистанското законодателство наличието на предварително разрешение за трудова дейност е необходимо условие за влизането на чужденец в Таджикистан с цел упражняване на трудова дейност. Наетите на работа чужденци, които са в нарушение на действащото в страната законодателство, подлежат на екстрадиране от органите на МВР.
В Таджикистан хомосексуализмът не е забранен, но не се приема.
Здравеопазване:
Ниско ниво на здравеопазване. Широко разпространени са редица заразни болести, сред които полиомиелит и тиф.
Забранена е консумацията на питейна вода от чешмите. Водата не се пие, употребява се за миене само след преваряване.
Препоръчителни ваксини и съвети за лична хигиена:
Изисква се имунизация срещу полиомиелит. За актуална информация за други задължителни и/или препоръчителни ваксини може да се обръщате към Регионалните здравни инспекции в страната. Ваксина за жълта треска се поставя в следните регионални здравни инспекции:Столична регионална здравна инспекция; РЗИ Варна; РЗИ Бургас; РЗИ Плевен; РЗИ Пловдив; РЗИ Благоевгради РЗИ Русе.
Движенията по пътищата:
Съществува железопътен и автобусен обществен транспорт. Второстепенните пътища са в лошо състояние, отсъства инфраструктура – препоръчва се пътуване само през деня. Необходими са международно и българско СУМПС, както и гражданска отговорност, ако пътувате с автомобил.
Практически съвети:
Необходимо е приемането на повече течности и бедни на мазнини храни, както и избягване употребата на алкохол през горещите месеци. В планинските части на Памир атмосферното налягане е повишено.
Местна валута:
Сомони (TJS). Препоръчва се носенето на долари и евро, както и смяна на валута само на определените за целта пунктове.
Климат:
Съществува опасност от силни и ветрове по всяко време на годината.
Документи за пътуване и визов режим
Съгласно постановление №190 на Правителството на Република Таджикистан от 28.03.2024 г., гражданите на Република България (с всички видове задгранични паспорти) имат право на пребиваване в Република Таджикистан в срок от 30 дни без виза.
С цел повишаване на нивото на инвестиционната и туристическа привлекателност за гражданите на различни чужди държави, е предвиден опростен ред за издаване на входни визи за Република Таджикистан. Разглеждането на молби за визи се осъществява в рамките на 3 /три/ работни дни, вкл. разглеждането и издаването на самите визи за съответната категория.
Консулски услуги
Европейски временен паспорт:
В екстрени случаи – при повреждане, изгубване или откраднат паспорт, българските граждани могат да кандидатстват за издаване на временен паспорт за пътуване пред посолство на държава-членка на ЕС в Душанбе.
Заверки и легализации:
За да бъдат валидни в България и да могат да послужат пред българските институции, всички издадени от властите в Таджикистан документи на български граждани, следва да носят печатна Министерството на външните работи на Таджикистан. След това се заверяват от посолството на Таджикистан, акредитирано за България - в случая в Москва. Подписът и заверките на консулската служба след това се заверяват в нашето посолство в Москва.
Така оформени, документите трябва да бъдат преведени на български език от оторизирана Агенция за преводи в България, а преводът заверен от отдел „Заверки и легализации” на Министерството на външните работи на Република България.