Ирак
Последна актуализация 29 Август 2024Дипломатически представителства
Индекс на риска
Ниво 4: Предупреждение за преустановяване на пътуванията в цялата страна (освен при крайна необходимост)
4
Моля изберете вида на вашия паспорт
Предупреждение за преустановяване на пътуванията в цялата страна (освен при крайна необходимост)!
Република Ирак
Посолство на Република България в гр. Багдад:
Адрес:
Baghdad, Al-Karada area, District 102, street 55, building 8
Служебни телефони в работно време:
+9647814009612
+9647727728220
Дежурен телефон при извънредни ситуации и в извънработно време:
+9647809237587
E-mail: [email protected]
Website: https://www.mfa.bg/embassies/iraq
Адрес на службата по търговско-икономическите въпроси, действаща в гр. Ербил, Автономен иракски район Кюрдистан:
Erbil, Kurdistan region, Royal city, Block B-8, 7th Floor, ap. 15
Мобилен телефон на ръководителя на СТИВ:
+964 751 457 86 15
E-mail: [email protected]
Обща информация
Ниво на сигурност:
ВНИМАНИЕ!!! Министерството на външните работи на Република България препоръчва на българските граждани да не предприемат пътувания до всички провинции в Ирак, с изключение на Автономен иракски район Кюрдистан (АИРК), освен при наличие на крайна необходимост! Висок остава рискът от тероризъм, отвличане, въоръжени сблъсъци, ракетни атаки и граждански протести. Възможностите за предоставяне на консулско съдействие и услуги от посолството са ограничени поради нестабилната обстановка и липсата на Консулска служба. Посещенията в столицата Багдад също не са препоръчителни, а при неотложност от предприемане на такива, е целесъобразно предварително да се организира посрещането, придвижването в града и изпращането до международното летище чрез ползване на услугите на частни охранителни компании.
Препоръчваме влизането в страната да се осъществява с въздушен транспорт. Пътуването с автомобил или автобус носи висок риск от отвличане или задържане, като често е свързано със затруднения, поради което следва да се избягва.
Препоръчителни ваксини и съвети за лична хигиена:
Актуална информация за задължителни и/или препоръчителни ваксини може да получите от Регионалните здравни инспекции в страната. Ваксина за жълта треска се поставя в следните регионални здравни инспекции:Столична регионална здравна инспекция; РЗИ Варна; РЗИ Бургас; РЗИ Плевен; РЗИ Пловдив; РЗИ Благоевград и РЗИ Русе.
Практически съвети:
Препоръчваме на пътуващите до Ирак български граждани да се регистрират на интернет сайта на МВнР или да предоставят координати за връзка и детайли за техния престой в Ирак на посолството на Република България в Багдад.
Не следва да приемате, че в случай на по-нататъшно влошаване на ситуацията по сигурността, ще бъде възможна помощ за напускане на страната! Създайте свой собствен личен план за сигурност в координация с вашия работодател или приемаща организация.
Местна валута:
Иракски динар (IQD)
1 BGN = 744 IRD
Документи за пътуване и визов режим
Необходим е международен паспорт, валиден минимум 6 месеца преди изтичане на срока му. За по-точна информация се обръщайте към посолството на Ирак в София.
Пътуващите за Ирак български граждани (приносители на служебни и дипломатически паспорти) се нуждаят от виза, която могат да получат в посолството на Ирак в София.
Имате право (не важи за притежателите на дипломатически и служебни паспорти, както и за журналисти и представители на НПО) да получите туристическа виза за срок от 60 дни при пристигането си във федерален Ирак. Стойността й е 77 щ атски долара. Иракската виза важи за цялата страна, в т.ч. АИРК. Независимо, че не е посочено като изискване, има случаи, когато самолетните компании или служителите, издаващи визите изискват копие от резервация от хотел. Препоръчително е използването на утвърдени хотели, които разполагат с въоръжена охрана. Властите също така могат да откажат влизане в Ирак, ако паспортът ви съдържа израелски печати или визи.
В АИРК българските граждани могат да получат 30-дневна виза при пристигане на международните летища в Ербил и Сюлеймания. Стойността й е 75 щатски долара. Тя важи само за трите провинции на автономията. При опит за навлизане с тази виза от АИРК на територията на федерален Ирак, е много вероятно на някои от многото контролно-пропускателни пунктове да бъдете поверени и задържани, след което ще бъдете третирани по процедурата за незаконно пребиваващ чужденец. Ако пристигате в АИРК, преди да посетите населени места извън автономията, най-лесният начин да получите виза за федерален Ирак е да пътувате със самолет до някое от разположените там летища (Багдад, Басра, Наджаф и Киркук).
Гражданите на Република България, притежаващи валиден задграничен паспорт могат да пътуват до Автономен Иракски Район Кюрдистан с директни международни полети или с междинно кацане извън територията на Ирак, както и по суша ползвайки ГКПП Ибрахим Халил/Хабур на иракско-турската граница с максимален престой до 30 дни в административните граници на автономията. При влизане на територията на АИРК в паспортите на същите ще им бъде поставена безплатна специална виза, важаща за горния срок. Полученото разрешение важи за престой само на територията на Иракски Кюрдистан, поради което все пак е препоръчително пътуващите да притежават иракска виза, особено при евентуални затруднения от транспортен характер.
Внимание!
В паспорта Ви трябва да има поне една цяла свободна страница, за да може върху нея да бъде положена входната виза за страната. На гърба на тази страница не следва да има друга положена по-рано виза, освен печати от граничен контрол.
Работа в Ирак
Важно!
Иракското посолство в София уведоми с нота на 9.10.2012 г. за решението на иракските власти за облекчаване на съществуващата до момента процедура за издаване на визи за персонала на чуждестранните компании, работещи с иракски държавни институции и компании.
Съгласно решението, при кандидатстването за виза от страна на български граждани, наети от български или други чуждестранни компании, работещи с иракски държавни институции и компании, отпада изискването за получаване на предварително разрешително за работа от иракското Министерство на труда и социалните въпроси, каквато беше досегашната практика.
Във връзка с възникнали през лятото на 2011 г. проблеми с български работници, наети от чуждестранни фирми за работа в Ирак, основно свързани с неполучаване на договорените възнаграждения или получаване на много по-ниски такива в сравнение с предварително договорените, Министерството на външните работи на Република България обръща внимание на следното:
- българските граждани, които желаят да сключат договори за работа в Ирак, се нуждаят от работна виза;
- работна виза може да се получи в иракско посолство в София само въз основа на сключен договор с местен или чуждестранен работодател – изпълнител на обекти в страната;
- към момента няма български фирми, оторизирани да сключват договори с български граждани за работа в Ирак. Те могат да сключват договори за работа единствено с чуждестранни фирми, изпълнители или подизпълнители на обекти в Ирак;
- влизането в Ирак може да стане с обикновена, в това число и туристическа виза, но за наетите на работа чуждестранни граждани се изисква фирмата-работодател да извърши формалностите за получаване на работни визи за наетите работници;
- неспазването на това изискване се наказва с глоби за всеки ден от пребиваването след изтичане срока на обикновената входна виза;
- липсата на работна виза създава сериозни проблеми при напускане на страната. За работещите чуждестранни граждани в Ирак се изисква изходна виза. Тя се издава само при изпълнени изисквания за получена работна виза.
Внимание!
Министерството на външните работи обръща особено внимание на всички български граждани, които сключват договори за работа с работодатели в други страни, да имат точни договорни отношения и да следят работодателят да изпълнява изискванията на местното законодателство.
Консулски услуги
Към посолството на Република България в Багдад няма разкрита консулска служба! Не се приемат документи на чужденци за входни визи за България, както и действия по съставяне на актове за гражданско състояние, с изключение на случаите на смърт на български граждани на територията на Ирак.
Заверки и легализации:
Република Ирак не е страна по Хагската конвенция от 1961 г. за заверка на публични актове с печат „Апостил” и между България и Ирак няма подписан двустранен договор за правна помощ, поради което посолството на Република България в Багдад не заверява печата на иракското Министерство на външните работи изнесените офиси в Наджаф и Басра. Същото важи и за документи/ актове, съставени в България, които следва да носят печата на българското Министерство на външните работи, а след това да бъдат заверени от консулската служба при Посолството на Ирак в София.
Документите, издадени в Ирак и предназначени за действие на територията на Република България, трябва да бъдат заверени от иракското МВнР в Багдад, след това заверени в посолството на Ирак в София, преведени на български език от оторизирана Агенция за преводи в България, а преводът - заверен от отдел „Заверки и легализации” на Министерството на външните работи на Република България.