Реформа на ООН
България подкрепя процеса на реформи в институционалната архитектура на ООН, лансирани от Генералния секретар (ГС) на ООН Антонио Гутериш през 2017 г. в три взаимосвързани направления: управление, мир и сигурност и устойчиво развитие.
Реформата на управлението на ООН разглеждаме като основен елемент и решаващ фактор за цялостния процес на реформиране на Световната организация. В рамките на междуправителствения преговорен процес, България поддържа необходимостта от реформиране на Съвета за сигурност (СС) на ООН с оглед адаптирането му към новите реалности в света. Ключовите въпроси, по които продължава да се търси решение са: категориите на членство в Съвета, правото на вето, регионалното представителство (настояваме за разширяване на Съвета с още една държава от Източноевропейската регионална група), общият брой на членовете на разширения СС, както и методите му на работа.
България подкрепя също процесите на ревитализация на Общото събрание (ОС) и решенията за подобряване процеса на избор на ГС на ООН. Участваме в търсенето на възможности за: рационализиране на Общия дебат при откриването на сесиите на ОС; подобряване на работните методи на главните комитети към ОС; подобряване работата на Кабинета на Председателя на ОС при прехода от едно председателство към друго, равнопоставеността на половете и по-добро географско разпределение на постовете в системата на ООН.
Страната ни подкрепя предложенията на ГС на ООН за реформиране на стълба „мир и сигурност“ на Секретариата на ООН. Заедно с останалите държави членки на ЕС България подкрепя визията за „въздигане на дипломацията в полза на мира“, съчетаването ѝ с концепцията за постигане на устойчивост на мира (sustaining peace) и ефективното използване на инструментите на превантивната дипломация, каквито са специалните политически мисии на ООН и посредничеството на ООН. Смятаме, че те трябва да бъдат в центъра на усилията на Световната организация за гарантиране на мира и сигурността.
България насърчава постигането на дългосрочната цел на реформата на стълба „мир и сигурност“, а именно – повишаване на ефективността на регионалните стратегии за превенция на конфликти чрез задълбочаване на сътрудничеството между ООН и ЕС, и други международни и регионални организации.