Демократична Република Конго
Последна актуализация 22 Август 2024Дипломатически представителства
Индекс на риска
Ниво 4: Предупреждение за преустановяване на пътуванията в цялата страна (освен при крайна необходимост)
4
Моля изберете вида на вашия паспорт
Демократична република Конго
Република България няма функциониращо посолство в столицата Киншаса. Българските граждани, пребиваващи краткосрочно или дългосрочно в ДР Конго, могат да се обръщат по консулски въпроси към посолството на Република България в Абуджа, Федерална република Нигерия.
Посолство на Република България в Абуджа, Федерална република Нигерия
Адрес: 10 Euphrates Crescent, Maitama, Abuja
Работно време: 09.00 - 17.30 ч.
Приемно време в Консулската служба: 09.00-12.00 ч. с препоръчително предварително записване на час за посещение
Централа: +234 9038600017
Е-mail на Консулската служба: [email protected]
Е-mail на Посолството: [email protected]
Телефон само за спешни случаи извън работно време: + 234 903 000 0275
Website: www.mfa.bg/embassies/nigeria
За България е акредитирано посолството на Демократична република Конго в Прага.
Посолство на Демократична република Конго в Прага
Адрес: Soukenická 34, 110 00 Praha 1, Czech Republic
Тел.: +420 222 314 656; +420 286 850 898
Тел./факс: +420 286 850 898
Работно време: 09.00 - 12.00 ч.; 13.00 - 16.30 ч.
E-mail: [email protected]
Обща информация
Ниво на сигурност:
Наблюдава се много високо ниво на криминална престъпност, грабежи и кражби, включително в големите градове и туристическите центрове. Има минирани райони в страната, опасни за посещение без местен водач. Да се избягва пътуване нощно време.
Българските граждани следва да избягват пътуванията извън Киншаса и икономическия център Лумумбаши, освен в крайно наложителни случаи. Категорично се препоръчва да се избягват пътуванията в източната част на страната, в близост до границите с Уганда, Руанда и Бурунди. Заплахата от терористични актове не бива да се изключва, включително и заради немалкия риск от нападения в източните части на обществени места и на места, където се събират чужденци и туристи. Висок е рискът от улична престъпност и въоръжени грабежи по всяко време, включително в близост до хотелите и супермаркетите в центъра на града. Следва да се избягва показването на ценности и налични в брой пари. Българските граждани е препоръчително да оставят на сигурно място ценности и документи за самоличност, а със себе си да носят фотокопия на личните документи.
Налице е опасност от автокражби и отнемане на автомобила. Вратите на колата трябва да се заключват, а прозорците да са затворени по време на шофиране. Службите за сигурност извършват блокади на пътищата, особено в тъмната част на денонощието. Ако поискат проверка на документите на контролен пункт, българските граждани следва да останат в колата и да ги покажат през затворен прозорец.
Някои кредитни карти се приемат в столицата Киншаса. Местната валута е конгоанският франк, но широко се използват щатски долари, които обаче трябва да са в добро състояние и да са емитирани след 2013 г., защото в противен случай няма да бъдат приети в банките.
Здравеопазване:
Ниско ниво на здравеопазване. Широко разпространени са редица заразни болести, характерни за тропическите условия. Борбата срещу ебола се води с променлив резултат, като през 2019 г. беше регистрирана тежка обстановка в провинциите Северно Киву и Итури (в североизточната част на страната) – най-голямото регистрирано огнище на зараза в ДР Конго и втората по размери в света. Оттогава насам случаите са единични и изолирани. Въпреки това, българските граждани, възнамеряващи да посетят засегнатите територии, следва да имат предвид, че могат да срещнат затруднения при получаването на медицинска застраховка. Рискът от заразяване с вируса на ебола може да се ограничи като: избягват се контактите с пациенти със симптоми и с диви животни (живи или мъртви); избягва се обработката и консумацията на месо от диви животни, убити за храна; измиват се старателно плодовете и зеленчуците преди употреба; измиват се редовно и старателно ръцете със сапун или съдържащ алкохол гел.
Особености на местното законодателство:
Забранено е фотографирането на летища, военни обекти, площади др. Съществува риск от арест и задържане. Журналисти не трябва да провеждат интервюта или да снимат филм без специално разрешение от местните власти.
Митнически изисквания:
В ДР Конго можете да внесете валута до 5 млн. конгоански франка и неограничено количество чужда валута, която подлежи на деклариране. Разрешен е износ на чужда валута, в рамките на декларираното количество при влизане. Забранено е да се изнася местна валута.
Може да се внасят стоки за лична употреба, в т.ч. 100 къса цигари, 10 пури, 250 г. тютюн и 1 л. алкохол.
Движение по пътищата:
Лоша пътна мрежа. На граничните пунктове, при влизане с автомобил в ДР Конго е необходимо представяне на застраховка или купуване на такава.За да шофирате МПС, необходимо е да притежавате международно свидетелство за управление Общественият междуградски транспорт е ненадежден.
Практически съвети:
Сателитни телефони, GPS апарати, както и носенето на военни, маскировъчни дрехи, може да доведат до проблеми с миграционните власти на ДРК.
Бъдете внимателни при консумиране на плодове и зеленчуци – след измиване не консумирайте веднага, а оставете на слънчева светлина за 10-15 минути.
Макар в законодателството да отсъстват съответни забрани, традиционното общество в ДР Конго се отнася със стереотипи към демонстриране на сексуалната ориентация.
От съображения за сигурност на всички авиопревозвачи на ДРК е забранено да извършват полети в ЕС. Българските граждани следва да избягват да летят с местни компании до градове извън Киншаса.
Пътуване на деца:
Няма особени изисквания, но е препоръчително децата да пътуват с отделни паспорти.
Местна валута:
Конгоански франк (CDF)
Климат:
Дъждовен период от май до юли.
Почти постоянни дъждове.
Документи за пътуване и визов режим
В страната се влиза с международен паспорт, валиден минимум 6 (шест) месеца от датата на влизане в Конго. Пътуващите за Конго български граждани (приносители на обикновени, служебни и дипломатически паспорти), се нуждаят от виза за престой до 90 дни, която могат да получат в посолството на Д Р Конго в Прага.
Властите на ДРК изискват документ за направена ваксинация против жълта треска от лицата, пристигащи от всички страни. Препоръчителни са също ваксини срещу тиф, холера и дизентерия и профилактични медикаменти срещу малария.
Имиграционен печат от Руанда или Уганда в паспорта на българските граждани няма да попречат на влизането в ДРК, но могат да причинят затруднения при влизане в ДР Конго – забавяния на митницата или допълнително интервю от представител на служби за сигурност.
При отпътуване от ДРК с международен полет се заплаща изходна такса в размер на 50 щ. долара и 10 щ. долара при полет с вътрешни линии (понякога тези такси са включени в цената на билета).
Консулски услуги
Европейски временен паспорт:
В определени случаи – при повреждане, изгубване или откраднат паспорт, българските граждани могат да кандидатстват за издаване на Европейски временен паспорт (Emergency Travel Document -ETD) за пътуване пред посолство на държава-членка на ЕС в столицата Киншаса.
Заверки и легализации:
За да бъдат валидни в България и да могат да послужат пред българските институции, всички издадени от властите в Д Р Конго документи на български граждани, следва да носят печатна Министерството на външните работи на ДР Конго.
След това те следва да се заверят или от посолството на България в Абуджа (в този случай е необходима и предхождаща заверка от посолството на ДР Конго в Абуджа) или от посолството на ДР Конго в Прага (в този случай заверките на консулската служба на посолството на ДР Конго се заверяват в българското посолство в Прага).
Така оформени, документите трябва да бъдат преведени на български език от оторизирана Агенция за преводи в България, а преводът заверен от отдел „Заверки и легализации” на Министерството на външните работи на Република България.