Чили
Последна актуализация 01 Февруари 2023Дипломатически представителства
Индекс на риска
Ниво 4: Предупреждение за преустановяване на пътуванията в цялата страна (освен при крайна необходимост)
4
Моля изберете вида на вашия паспорт
Препоръчваме на българските граждани да се въздържат от пътуване!
Република Чили
От 6 август 2012 г. България няма функциониращо посолство в Чили. Обслужващо за страната е българското посолство в Аржентина.
Посолство на Република България в Аржентина
Адрес: Sucre 1568, C1428DUT, Ciudad Autónoma de Buenos Aires, Argentina
Тел.:+ 54 11 4781 8644; +54 11 4786 6273
Работно време: По - Пт, 09.00 – 17.30 ч.
E-mail: [email protected]
Website: www.mfa.bg/embassies/argentina
Почетни консули на Република България в страната
Г-жа Катя Добрев Хот(Mrs. Katia Dobrew Hott), почетен консул на Република България в Чили
Гр. Осорно, консулски окръг: Девети, Десети и Единадесети административен регион на Република Чили
Адрес: Calle La Quintrala No 1246, Osorno, Chile
Тел.: (+56 64) 42 33 04
E-mail: [email protected]
Акредитирано за България е посолството на Чили в Букурещ.
Embassy of Chile in Bucharest, Romania
ِАдрес: Calea Grivitei 24, Piso 4. Sector 1, 0107320 Bucharest, Romania
Телефон: +40 21 312 73 11; +40 21 312 72 39
Факс: +421 312 72 46
Website: www.chile.ro
Email: [email protected]
Почетен консул на Чили в България
Г-н Георги Крумов
Канцелария: 1000 София,
ул. „Ал. Батенберг” № 4
Tел.: +359 898 345 706
E-mail: [email protected]
Обща информация
Независимо от отмяната на извънредното положение в Чили и премахването на комендантския час на територията на цялата страна (считано от 28.10.2019 г., понеделник), социалното напрежение в Чили се запазва и мирните протести срещу правителството продължават.
Оценката е, че ситуацията в Чили остава напрегната, с потенциал за нова ескалация. Предвид тези обстоятелства, препоръчваме на българските граждани да не предприемат без необходимост пътувания до Чили, а на намиращите се в страната наши сънародници - да избягват публични места с голяма концентрация на хора.
Местна валута
Чилийско песо (CLP
)
Престъпност и сигурност
Нивото на престъпност в Чили е сравнително ниско в сравнение със съседните страни от региона и Латинска Америка.
Интересни факти
Официален език е испанският, а основна религия в страната е католицизма.
Чили води в класациите в Латинска Америка по политическа и икономическа стабилност, благоприятна за бизнес икономическа среда, висока обществена и лична сигурност, ниска корупция и ефективна съдебна система. От 2009 г. кредитният риск на страната се оценява от „Стандарт и Пуърс” на А+, най-висок в Латинска Америка.
Митнически изисквания
Забранено е внасянето в страната на всякакъв вид храни и домашни любимци без сертификация, за което проверките са много стриктни, а глобите - високи.
Здравеопазване
В страната здравеопазването е на много високо ниво, като съществува частно здравно осигуряване в клиники и държавно здравно осигуряване, което е с по-основни възможности. За Чили не се изискват имунизации.
Документи за пътуване и визов режим
За страната се пътува с валиден задграничен паспорт.
Според установения безвизов режим, притежатели на валидни български задгранични паспорти са освободени от виза за пребиваване в Чили до 90 дни в рамките на всеки шест месеца. За по-продължителен престой се изисква виза, която може да се издава и на място. Повече информация за необходими документи и такси можете да откриете ТУК.
Практически съвети
Чили е разположена в силно сеизмичен район с рискове от чести земетресения.
В южните райони на страната съществуват рискове и от активна вулканична дейност.
Консулски услуги
Заверки и легализации
Република България и Република Чили са страни по Хагската конвенция за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични документи от 1961 г. Поради това, съставените във всяка една от двете страни документи/актове, следва да бъдат снабдени с печат "апостил" на съответното министерство на външните работи, както и да бъдат преведени и заверени по надлежния ред, за да послужат пред властите на другата държава.
Изготвяне на лични документи
Всеки български гражданин, пребиваващ в страната, може да подаде заявление в посолството за издаване на лична карта, СУМПС и временен паспорт.
При издаване на първа лична карта задължително се представя удостоверение за раждане; а при изгубване, кражба, повреждане или унищожаване на личната карта и/или паспорта се представя полицейски документ за тези обстоятелства.
За издаване на временен паспорт за деца, родени в чужбина, е необходимо местното удостоверение за раждане на детето със съответната заверка в присъствието на двамата родители.
За издаване на временен паспорт за завръщане в България при изгубени/ откраднати документи следва да се представи протокол от полицията за заявяване на обстоятелствата (кражба, обир, насилствено отнемане и пр.).
Гражданско състояние
Първоначалното удостоверение по гражданско състояние се издава от компетентните местни органи (граждански регистър в съответната община), като следва да се спазват сроковете за вписване, особено внимание трябва да се проявява при вписване раждането на дете, който е един месец.
След снабдяване със съответния местен удостоверителен документ за гражданско състояние, той се представя в консулската служба, преведен и заверен по установения ред, в случай че заинтересованите лица не са в състояние да осъществяват по друг начин регистрация на раждане, сключен граждански брак пред местните власти или смърт.
Когато заинтересованото лице може и желае лично да извърши регистрацията, следва да представи съответния местен удостоверителен документ, преведен и заверен по установения ред в съответната община в България:
- за раждане на дете - по постоянния адрес на майката, ако тя е чужденка - на бащата;
- за сключен граждански брак - пред местните власти по постоянния адрес на съпруга, ако той е чужденец, на съпругата;
- за смърт - по постоянния адрес на починалия.