Проект по договор № 812108-11/09.02.2024
Министерството на външните работи сключи административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ (АДБФП) с рег. № 812108-11/09.02.2024 г. за изпълнение на проект № BG65BVPR001-2.001-0002 с наименование „Надграждане на свързаността между МВнР и задграничните представителства на България“, финансиран по процедура 3 с рег. № BG65BVPR001-2.001, Специфична цел 2 „Обща визова политика“ от Програмата на Република България по Инструмента за финансова подкрепа за управлението на границите и визовата политика 2021-2027.
Проектът е насочен към надграждане на комуникационната свързаност и осигуряване на алтернативни комуникационни канали между Националния визов център (НВЦ) към Министерството на външните работи (МВнР) и задграничните представителства на Република България.
Проектът е със срок на изпълнение до 31.12.2029 г. и ще бъде изпълнен чрез постигането на две общи и една специфична цел.
Общите цели на проекта са определени съгласно чл. 3, параграф 2, буква б) и Приложение VII, буква в)(2) от Регламент 2021/1148 и включват:
- подпомагане на общата визова политика с цел гарантиране на хармонизиран подход към издаването на визи и улесняване на законното пътуване, като в същото време се осигурява помощ за предотвратяване на миграционните рискове и рисковете за сигурността;
- създаване, функциониране и поддръжка на широкомащабни информационни системи съгласно правото на Съюза в областта на общата визова политика, по-специално ВИС, включително оперативната съвместимост на тези широкомащабни информационни системи и тяхната комуникационна инфраструктура, както и действия за подобряване на качеството на данните и предоставянето на информация.
Специфичната цел на проекта е насочена към надграждане на комуникационната свързаност и изграждане на интегрирана гарантирана комуникационна връзка на консулските служби с Националния визов център към МВнР и осигуряване на алтернативни комуникационни канали.
В рамките на така заложената задача за следгаранционна поддръжка на НВИС с оглед подобряване на общата визова политика, консулско сътрудничество и консултации между централните визови органи на държавите - членки на ЕС, ще бъдат изпълнени следните дейности:
- Управление на проекта;
- Надграждане и осъвременяване на комуникационната свързаност между МВнР и задграничните представителства;
- Надграждане и осъвременяване на алтернативни сателитни връзки между МВнР и задгранични представителства;
- Осигуряване на видимост, прозрачност и комуникация по проекта.
Целевите групи, които обхваща проектът, са определени, както следва:
- Системни администратори на НВИС;
- Служители на МВнР – Централно управление;
- Служители в консулските служби към задграничните представителства на Република България;
- Служители на дирекция „Миграция“ – МВР и ГД „Гранична полиция“ – МВР;
- Граждани на ЕС;
- Граждани, подаващи заявления за получаване на виза и преминаващи през външните граници на Република България;
- Служители на ДАБ при МС;
- Служители на ДАНС.
Проектът представлява естествено продължение на дейностите от проект с наименование „Изграждане на защитени и надеждни комуникационни връзки за нуждите на МВнР на Р България”, финансиран в рамките на договор за БФП № 812108-102/13.10.2016 г. по линия на ФВС 2014-2020. Запазена е тенденцията в рамките на всеки следващ проект да се мултиплицират успешно постигнатите резултати за надграждане на комуникационната свързаност и изграждане на интегрирана гарантирана комуникационна връзка на задграничните представителства с НВЦ и осигуряване на алтернативни комуникационни канали. Това предпоставя резултатите от успешната реализация на проекта да имат устойчив характер и след приключването на срока на изпълнение на настоящия проект.
Проектът е на стойност 8 613 304,61 лв., от които приносът от ЕС и национално съфинансиране възлиза на 4 353 744,14 лв., а приносът от собствено финансиране – 4 259 560,47 лв.
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на ИУГВП, съфинансиран от Европейския съюз. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Министерството на външните работи и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.