Кралство Швеция
България установява дипломатически отношения с Кралство Швеция на 6 юни 1914 г.
Швеция е член на ЕС, ООН, СТО и ОИСР. Страната участва в различни формати на Северното сътрудничество.
Швеция не е член на НАТО и запазва статута си на „партньор с разширени възможности”. Страната поддържа 200-годишен неутралитет.
Политическите отношения между България и Швеция могат да бъдат определени като добри. Налице е активно сътрудничество на всички нива в областта на социалните въпроси, работата с уязвимите групи, деца и в борбата с нелегален трафик на хора.
Последната среща между двамата министър-председатели е осъществена на 17 май 2018 г., в рамките на Срещата на върха ЕС-Западни Балкани в София.
Наблюдават се положителни тенденции в двустранните търговско-икономически отношения. За периода януари – септември 2018 г. стокообменът между двете държави възлиза на 342,9 млн. евро (ръст от 11,3 %). Отчетен е спад в инвестициите с 0,4 млн. евро. За същия период 36 521 шведски туристи са посетили България, като се отчита спад в сравнение с 2017 г. От голямо значение за България е задълбочаването на сътрудничеството в сферата на търговията, културата и социалните въпроси, и привличането на шведски инвестиции и туристи към страната ни.
В Швеция постоянно пребивават около 9105 граждани от български произход, съсредоточени предимно в Стокхолм, Гьотеборг и Малмьо. В страната функционират Българска православна църква „Св. Климент Охридски“, създадена през 1980 г., Българска църковна община „Св. Богородица”, и Българо-шведското дружество. Към посолството в Стокхолм е открито първото българско училище в Швеция.