Черна гора
Последна актуализация 26 Август 2024Дипломатически представителства
Индекс на риска
Ниво 2: Повишено внимание (осведомете се подробно за актуалната обстановка в страната)
2
Моля изберете вида на вашия паспорт
Черна Гора
Посолство на Република България в Черна Гора
Адрес: Bul. Ivana Crnojevića 99/2, Podgorica
Тел.: +382 20 655 009; +382 20 674 156
Тел./Факс: +382 20 655 008
Дежурен телефон в извънработно време: +382 69 143 298; +382 69133616 (номер за спешни случаи)
Консулска служба:
Работно време с граждани, задължително записване на час на [email protected] и мобилен тел. +382 69 143 298, понеделник – петък, 08.30 – 15.30 ч.
E-mail: [email protected]
Web site: www.mfa.bg/embassies/montenegro
Почетен консул на Република България в Черна гора
г-н Новица Йовович
Адрес: 81000 гр. Подгорица, ул. „Слободе“ № 16
Тел.: +382 20 241 920
E-mail: [email protected]
Обща информация
Ниво на сигурност:
Битовата престъпност в страната е на пренебрежимо ниско ниво. Не са регистрирани терористични атаки или заплахи от такива. Отчита се успех в борбата с организираната престъпност и незаконния трафик на наркотици и цигари.
При кражба или изгубване на личните документи, следва веднага да уведомите местните полицейски власти за събитието и да получите съответен протокол, а след това да се обърнете към българското посолство в Подгорица за издаване на временен паспорт за завръщане в страната.
Здравеопазване:
Здравната мрежа се състои от държавни и частни лечени заведения и дава възможност за предоставяне на първична медицинска помощ и медицински услуги. Важно изискване за пътуващите български граждани е да имат валидна здравна застраховка, съответстваща на европейските стандарти за застраховане на граждани на ЕС зад граница, което означава застраховката да може да покрие здравен риск на сума не по-малко от 30 000 евро.
Внимание!: Опитът да се внесат лекарства, съдържащи наркотични вещества, без нужните съпътстващи документи е престъпление по черногорското законодателство!
Митнически изисквания:
Финансови средства /кеш, чекове и др./ в размер над 10 000 евро /десет хиляди евро/ следва да бъдат декларирани. Декларациите се попълват на черногорската митница.
В черногорското законодателство е предвидено, че физическото лице, което не пребивава постоянно на територията на страната, може да изнася в чужбина парични средства в размер над определения /10 000 евро/ при следните условия:
• ако ги декларира при влизане в страната, въз основа на удостоверение за внасяне на ефективни парични средства в републиката, което осигурява и заверява митнически орган;
• ако ги е изтеглил от валутна сметка или валутна спестовна книжка в банка в Черна гора, въз основа на банково потвърждение.
Отсъствието на митническо удостоверение или друг заместващ документ за удостоверяване произхода на пренасяната валута или нейната равностойност в размер над 10 000 евро води до правна възможност за отнемане на валутата от страна на митническите служители при напускане пределите на страната
Лекарства:
Пътниците могат да носят със себе си лекарства, необходими за лична употреба или за домашен любимец, в максимално количество за дози до 6 месеца.
Лекарства, които съдържат наркотични вещества, могат да бъдат допуснати единствено за терапия до 30 дни въз основна на предписание от лекуващ лекар, не по-старо от 90 дни, считано от датата на влизане в страната.
Движение по пътищата:
При влизане на територията на Черна гора с МПС, задължително се изисква представянето на зелена карта, удостоверяваща международната застраховка „гражданска отговорност” на МПС.
На територията на Черна гора е задължително управлението на МПС с включени къси светлини през цялата година.
В Черна гора липсват магистрали, но първокласните пътища, по които се извършва основният пътен трафик, са с много добро качество и се поддържат целогодишно в добро състояние. Предвид планинския релеф на страната, в северната част пътната мрежа на Черна гора се характеризира с множеството завои, тунели и рискови участъци, особено през зимния сезон.
Органите на пътната полиция стриктно проверяват пътуващите автомобили за включени светлини и за спазване на пътните знаци и маркировката на пътя. За превишаване на позволената скорост, която в населени места по правило е ограничена между 30-50 км/ч. и в извън населени 70-80 км/ч, нарушителят се санкционира с глоба, в зависимост от тежестта на нарушението, която е в порядъка между 150-500 евро. Отказът да се плати глобата е основание за образуване на административно дело пред съд и лишаване от правото за придвижване с МПС до приключване на съдебното производство.
В градовете и най-вече в столицата Подгорица има обособени платени паркинги и улици с възможност за паркиране срещу заплащане. Паркиране на такива места без заплащане води до налагане на глоба на нарушителя, която е 20 евро или до принудителното вдигане с „паяк” на МПС и освобождаването му срещу заплащане на солидна глоба, която зависи от района, където е било вдигнато.
Не е допустимата абсолютно никаква концентрация на алкохол в кръвта на водачи до 21 г., а за тези над тази възраст са разрешени до 0,3 промила.
Страната е добре снабдена с гориво за МПС, като станции за гориво има на възловите пътни артерии и техни отклонения, както и във всички малки и големи градове. Горивото е качествено и отговаря на европейските стандарти за качество.
През зимния период е задължително използването на зимни гуми.
Забранено е използването на мобилни телефони по време на шофиране, освен ако водачът не използва „хендс фри“ устройство за телефон.
Ако водачът на МПС управлява автомобил, който не е регистриран на негово име, е необходимо да има нотариално заверено пълномощно от собственика на МПС.
В Черна гора не се заплащат винетни или тол такси. Единствено по маршрута Подгорица – Бар се плаща такса от 2.50 евро за преминаване през тунела „Созине“.
Спешни телефони – 122 за полиция, 124 за бърза помощ.
Животни и домашни любимци:
Пътуването на домашни любимци се разрешава, ако те са придружени от ветеринарен паспорт и подходящ ветеринарен сертификат за нетърговско движение на домашни любимци с необходимите ваксини, издаден от ветеринарен лекар на държавата по местопребиваване.
Местна валута:
Евро.
Документи за пътуване и визов режим
Гражданите на ЕС, в това число и българските граждани, имат възможност да влизат и пребивават в Черна гора с валиден задграничен паспорт или лична карта, които трябва да бъдат валидни най-малко до 3 месеца от датата на напускане на страната. Българските граждани могат да влизатт и пребивават на територията на Черна гора с лична карта за срок от 30 дни.
Българските граждани могат да влизат и пребивават на територията на Черна гора без визи за срок до 90 (деветдесет) дни в рамките на 6 (шест) месеца, считано от датата на първото влизане.
В случаите, в които се налага продължаване на престоя за срок повече от 90 дни (обучение, работа, специализация и др.), се изисква българските граждани да се снабдят предварително с необходимия вид виза, съгласно законодателството на Черна гора. За повече информация, можете да посетите следния сайт на Министерството на външните работи на Черна гора: https://www.gov.me/en/government-of-montenegro/visas-and-entry-requirements
От момента на пристигане в мястото на краткосрочно пребиваване, чужденецът е длъжен в срок от 24 часа да се регистрира адресно в съответното полицейско управление, ако ползва частна квартира на индивидуални начала. Когато се ползват услугите на туристическа организация, настаняване в хотел или в частна квартира под наем, това е задължение на туристическата организация, хотела или наемодателя. Същите в срок от 12 часа от настаняването на чужденеца трябва да извършат адресното му регистриране в полицията.
Работа
Чужденците могат да влизат в трудови правоотношения в Черна гора, ако изпълняват общите условия, предписани от закона, колективния трудов договор, общите актове и ако имат одобрение за постоянно настаняване, съответно временно пребиваване в страната, при положение, че получат разрешение за работа.
Разрешението за сключване на трудов договор се иска от работодателя пред съответните републикански органи. Работодателят може да сключи с чужденец трудов договор за временна работа за срок, не по-дълъг от 3 (три) месеца през календарната година.
Консулски услуги
Български лични документи:
Консулската служба при посолството в Подгорица има техническата възможност за снемане на биометрични данни, поради което приема заявления за издаване на всички видове български лични документи - паспорт, лична карта, СУМПС и временен паспорт.
Заверки и легализации:
За да бъдат валидни пред властите на другата страна, издаваните от правоимащите органи на всяка една от двете страни документи следва да бъдат снабдени с печат „апостил” на Министерството на външните работи. „Апостил“ могат да полагат и съдилищата от първа инстанция в Черна гора.