Ирак
Дипломатическите отношения между България и Ирак са установени на 14 август 1958 г.
Двете страни поддържат регулярни политически контакти като сътрудничеството продължава, макар че интензивността му се характеризира с върхове и спадове.
До 1990 г. Ирак се нареждаше сред особено важните наши търговско-икономически партньори в Близкия изток. Български фирми развиваха активна дейност в Ирак в областта на строителството, хидро-инженеринговата дейност, проучването и добива на нефт и газ и участваха в изграждането на големи инфраструктурни проекти в Ирак. Макар че в близко бъдеще възстановяване на двустранното ни сътрудничество в подобни мащаби и обеми не е обозримо, и понастоящем има възможности за развитие на двустранното сътрудничество в различни области, както и потенциални възможности за много по-интензивно и многостранно сътрудничество след евентуалната пълна стабилизация на Ирак.
В началото на юни 2017 г. иракското правителство обяви план за възстановяването на освободените от ИДИЛ градове и територии на стойност 100 млрд. щ.д., чието реализиране започна през 2018 г. и ще продължи 10 години. Българската страна би могла да се възползва от този план, вкл. като изпълнител, подизпълнител или доставчик на суровини и материали, за да възстанови търговско-икономическото си присъствие в Ирак.
Република Ирак разполага с уникална комбинация от природни и човешки ресурси. По ред причини обаче (политическа нестабилност, продължаващи въоръжени конфликти, вкл. войната срещу ИДИЛ, етнически и религиозни противоречия и др.), от няколко десетилетия насам Ирак не е в състояние да се възползва от големите природни и човешки ресурси, с които разполага, за да създаде модерна и просперираща държава.
Понастоящем и в близко бъдеще Ирак е и ще продължи да бъде предмет на особен интерес от страна на ЕС и НАТО. В този контекст, в съответствие с националните си интереси и в качеството си на член на ЕС и на НАТО. България следва да поддържа и разширява присъствието си в Ирак.
В ход е процес за обновяване на договорно-правната база на сътрудничеството ни в различни области. Съгласуван бе текстът на Меморандум за разбирателство за провеждане на двустранни политически консултации между министерствата на външните работи. Редица други съвместни споразумения също са съгласувани или са в процес на съгласуване, вкл. Меморандум за разбирателство между Министерството на комуникациите на Република Ирак и МТИТС, Изпълнителна програма за сътрудничество в областта на образованието и науката и др.
Двете страни са заинтересовани от възстановяване на взаимноизгодните търговско-икономически връзки и подготвят нова сесия на българо-иракския Смесен комитет за търговско, икономическо и техническо сътрудничество.