Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Судан

Последна актуализация 02 Септември 2024Дипломатически представителства

Индекс на риска

Ниво 5: Предупреждение за преустановяване на всякакви пътувания и незабавно напускане на страната

5

Моля изберете вида на вашия паспорт

Обикновен паспорт: необходима е виза

Дипломатически паспорт: необходима е виза

Служебен паспорт: необходима е виза

Препоръчваме на българските граждани да се въздържат от пътуване!

Република Судан

Република България няма функциониращо посолство в Хартум. Българските граждани, пребиваващи краткосрочно или дългосрочно в Судан, могат да се обръщат при нужда към посолството на Република България в Кайро, Египет.

Посолството на Република България в Арабска република Египет

Адрес: 6, El Malek El Afdal Str. Zamalek, Cairo, Egypt
Тел.: +20 2 2736 30 25; +20 2 2736 60 77
Факс: +20 2 2736 38 26
Дежурен телефон в извънработно време: + 20 122 317 1991
Работно време: Нд - Чт, 08.30 - 14.30 ч.
Консулска служба
Визови дни: Нд и Ср, 09.30 - 12.30 ч.
Консулски дни: По – Чт, 09.30 - 10.30 ч.
E-mail: [email protected] ; [email protected]
Website: www.mfa.bg/embassies/egypt

Българските граждани могат да кандидатстват за визи в посолството на Судан в Букурещ.

Посолство на Република Судан в Букурещ, Румъния
Адрес:011954 Bucharest, rue Paris 19-21q Sectur 1
Тел.: +40 21 233 91 81 (Protocole Ambassadeur)
040 21 233 91 87 (Section Consulaire)
Е-mail: [email protected]
[email protected]
Website: www.sudanembassy.ro
Работно време: 09:00-15:30 (понеделник – петък)
Консулска секция: 10:00-14:30 (понеделник-четвъртък)

 

Обща информация

ВАЖНО СЪОБЩЕНИЕ:

Във връзка със сложната вътрешнополитическа ситуация в Република Судан и ескалиращото социално напрежение, намерило израз през последните дни в национална кампания за гражданско неподчинение, Министерството на външните работи на Република България, съветва българските граждани да не посещават страната, освен при крайна необходимост. 5В случай на неотложна нужда от пребиваване в Република Судан, препоръчваме на нашите сънародници да бъдат предпазливи и с повишено внимание, да избягват места, на които се провеждат събирания с политически характер или демонстрации, да проявяват предпазливост, ако се намират в близост до големи струпвания на хора, протести или шествия и да не предприемат неналожителни пътувания до успокояване на обстановката. Следва да се има предвид, че дори предварително обявените за мирни протести и демонстрации могат да доведат до прояви на  сблъсъци и насилие.

При нужда от съдействие българските граждани могат да се обръщат към посолството на Република България в Арабска република Египет на следните телефони: +20 2 273 630 25; +20 2 273 660 77, и дежурен телефон в извънработно време: + 20 122 317 1991.

Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на Дирекция "Ситуационен център": +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или на имейл: [email protected]

МВнР препоръчва на българските граждани, при пътувания в чужбина, да се възползват от възможността да се регистрират в рубриката "Пътувам за…” на следния адрес: https://mfa.bg/bg/embassyinfo

Ниво на сигурност:

Судан се намира в условията на тежка гражданска война след избухването на въоръжени сблъсъци между „Суданските въоръжени сили“ и паравоенната формация „Сили за бърза поддръжка“ на 15 април 2023 г. В резултат на продължаващите военни действия обстановката в страната е изключително тревожна и опасна. Бойни действия са интензивни и широкомащабни, а милиони души са разселени в и извън Судан и застрашени от глад. Под широкомащабните атаки на воюващите страни попадат цивилни граждани и райони. В страната липсват здравни услуги, констатирана е появата на огнища на холера, с регистрирани смъртни случаи, морбили и малария. Използва се робство (вкл. на основа на пола) и насилственото отвличане.

Ситуацията в страната продължава да бъде нестабилна, като съществува напрежение между местните племена и въоръжени престъпни групировки, както и между властите и определени опозиционни политически партии. Често в столицата се провеждат демонстрации с различен мащаб, които представляват риск за сигурността на чужди граждани. Високи са рисковете от терористични атаки и отвличания на чужденци.

Министерството на външните работи на Република България препоръчва на българските граждани да не пътуват в южните части на страната – административните области Син Нил, Южен Кордофан, Южен, Западен и Северен Дарфур. Да се избягват пътувания до граничните райони с Етиопия и Еритрея, където все още има необозначени минни полета. Преди пътуване до страната, българските граждани следва да се запознаят подробно с изменението на актуалната обстановка и рисковете, които тя носи за сигурността им.
За визуализация последвайте линка:
https://www.google.com/maps/d/edit?mid=z_qacAaLcTHE.k3kiFzFrZVnc&usp=sharing.

Следва да се има предвид, че посолството на Република България в Кайро разполага с изключително ограничени възможности за съдействие при възникване на извънредни ситуации с български граждани в Република Судан.

Нивото на престъпността от общ характер е високо във всички части на страната. Типичните престъпления са въоръжени нападения с цел обир, кражби на автомобили, включително отнемане на превозното средство, чрез въоръжено нападение, кражби от домове и хотели.
В южните части на страната продължават кражбите на добитък, които предизвикват напрежение между различни племена и секти.
Висок е броят на сексуалните посегателства, включително и от страна на представители на суданската армия. Тези случаи са констатирани главно в южните и югозападните части на страната.

Здравеопазване:

На 17 август 2024 г. бе обявена епидемия от холера, предизвикана до голяма степен от наводнения в страната и продължаващия военен конфликт. Най-засегнати от заболяването са  щатите Касала, Ел-Гезира и Хартум.

Стандартите в местните болнични заведения са под нивото на европейските. Препоръчва се лица със специфични заболявания, изискващи медицинско наблюдение, да не пътуват до страната.
Изискване при посещение на болници е плащането в аванс за извършваните медицински услуги. Извън столицата Хартум здравната система не разполага с бърза медицинска помощ.
Съществува висок риск от заразяване с малария, особено в изостаналите южни и югозападни райони, където липсва адекватно медицинско осигуряване. Препоръчително е да си набавите някои от необходимите Ви лекарства преди да отпътувате за Судан.
За актуална информация за задължителни и/или препоръчителни ваксини може да се обръщате към Регионалните здравни инспекции в страната.

Препоръчителни ваксини и съвети за лична хигиена:

Не се изискват специални имунизации за Судан.

Ваксини за жълта треска се поставят в следните регионални здравни инспекции:  Столична регионална здравна инспекция; РЗИ Варна ; РЗИ Бургас; РЗИ Плевен; РЗИ Пловдив; РЗИ Благоевград; РЗИ Русе.

Особености на местното законодателството:

В Република Судан има много строги наказания за предизвикателно поведение между двата пола или хомосексуални прояви. В страната съществува сух режим.

Митнически изисквания:

За внос на чуждестранна валута няма ограничения, но тя следва да се декларира. Не може да се изнася по-голяма сума от декларираната при влизане в страната.
Вносът и износът на местна валута е абсолютно забранен.
Безмитно можете да внесете в страната до 200 къса цигари, 50 пури и 500 гр тютюн.
Забранен е вносът на алкохол, свинско месо, плодове и зеленчуци, както и на книги и филми с порнографско съдържание. Забранен е износът на слонова кост, препарирани животни (крокодили, варани и др.) и на животински кожи, както и на големи количества злато и златни украшения.
Декларират се вносът и износът на компютри, видеокамери и сателитни телефони при влизане и напускане на суданска територия.
Забранен е вносът на всякакви стоки от Израел.

Движение по пътищата:

При шофиране на автомобил, следва да се има предвид, че местните участници в движението не спазват правилата за движение, пътните условия са усложнени, на много места липсва пътна настилка, а в част от населените места улиците са тесни и затрудняващи движението в двете посоки. Типични нарушения, застрашаващи живота на останалите участници в движението са: нарушение на ограниченията на скоростта, шофиране в насрещното движение, шофиране без светлини през нощта.
Най-добрият начин да стигнете до Република Судан е със самолет или кораб (при организирани екскурзии). Железопътният транспорт е сезонен и несигурен.
При движение на повече от 25 км извън столицата Хартум е необходимо получаването на предварително разрешение от Министерството по хуманитарните въпроси.
Забранено е фотографирането на военни обекти, мостове, радиостанции, водохранилища и други обекти.

Практически съвети:

При пътуване до Република Судан е препоръчително да се спазва следното:

• Да се спазват местните традиции и обичаи, които са част от мюсюлманското право (шариата), включително и забраната за хранене, пиене и тютюнопушене на обществени места до залез слънце по време на Рамадан.
• Да се поддържа добра лична хигиена.
• Да се използва минерална вода за пиене. Щателно да се измиват плодовете и зеленчуците, които се консумират.

Местна валута:

Препоръчително е да носите щатски долари. Разплащането с кредитни карти в Република Судан е слабо достъпно.

 

Документи за пътуване и визов режим

Изисква се международен паспорт, валиден минимум 6 месеца от датата на влизане в страната. Българските граждани могат да пътуват до Судан само с визи (за обикновени, служебни и дипломатически паспорти). Те могат да бъдат получени в посолството на Судан в Букурещ, Румъния.

Внимание!

В паспорта си не трябва да имате виза за Израел или печат, че сте посещавали тази страна.

До 72 часа след пристигането си сте длъжни да се регистрирате в полицията или на летището. В противен случай ще бъдете глобени.

 

Консулски услуги

Европейски временен паспорт:

В екстрени случаи – при повреждане, изгубване или откраднат паспорт, българските граждани могат да кандидатстват за издаване на временен паспорт за пътуване пред посолство на държава-членка на ЕС в Хартум. Посолства в Хатрум имат: Великобритания, Германия, Гърция, Испания, Италия,  Румъния, Франция, Холандия и Швеция.

Заверки и легализации:

Документите, които са съставени на български граждани в Република Судан, следва да носят печат на Министерството на външните работи на Република Судан, след което трябва да бъдат заверени от посолството на Република Судан в град Букурещ, Румъния.Така оформени, документите трябва да бъдат преведени на български език от оторизирана Агенция за преводи в България, а преводът заверен от отдел „Заверки и легализации” на Министерството на външните работи на Република България.

 

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация