Черноморски регион
Република България участва в сътрудничеството в рамките на разширения Черноморски регион като съосновател и активен участник в учредената през 1999 г. Организация за черноморско икономическо сътрудничество (ОЧИС) – регионална организация на 12 държави от Черноморския регион, която работи за развитие на многостранното сътрудничество в широк спектър от сектори: земеделие, образование, наука и технологии, култура, транспорт, борба с престъпността, енергетика, здравеопазване, малки и средни предприятия, опазване на околната среда, туризъм, търговия и икономическо развитие и др. Основен орган на ОЧИС е Съветът на министрите на външните работи на страните членки, който се среща два пъти годишно.
България разглежда участието си в тази най-представителна и институционално развита организация в региона на Черно море като предпоставка за постигане на икономически растеж, конкурентоспособност и просперитет. То представлява съществен елемент от регионалната политика на страната ни за укрепване на доверието, стабилността и сигурността в региона. Нашата страна е активен член на ОЧИС и е ангажирана в процесите за реформиране и адаптиране на организацията към съвременните предизвикателства.
На 1 януари 2019 г. България пое за четвърти пореден път ротационното председателство на ОЧИС за период от 6 месеца. Под мотото „Море от възможности”, Българското председателство ще работи за повишаване на ефективността на ОЧИС, с оглед постигането на по-конкретни и видими резултати за гражданите на страните членки, утвърждаването на ролята на ОЧИС като активен и надежден партньор на регионално и глобално ниво, по-нататъшно развитие на продуктивното взаимодействие между ОЧИС и ЕС и за запазване на важното място на Черноморския регион в дневния ред на ЕС. Секторни приоритети на Българското председателство на ОЧИС са транспортът, културата и опазването на околната среда.