Австралия и Океания
Азия
Африка
Европа
Северна Америка
Южна Америка
Препоръчваме на българските граждани да се въздържат от пътуване!
1.Ограничителни мерки за влизане в страната спрямо български граждани:
Унгарското правителство е взело решение да затвори, считано от 1 септември 2020 г., границите на страната за чужденци, като въвежда отново мерките за защита на границите, които са били в сила по време на първата вълна на коронавирусната епидемия. Съгласно новите правила, чуждите граждани (включително българските) нямат право да влизат в Унгария, с някои изключения:
- по хуманитарни причини;
- участие в съдебно производство, удостоверено от съд;
- бизнес цел или друг вид извършване на трудова дейност;
- дейност, свързана с транспорт, удостоверена от работодател;
- семейно събитие: сватба, кръщене, погребение, полагане на грижи за роднина;
- участие в значителни международни спортни, културни или религиозни събития;
- друга причина, подлежаща на специално разглеждане.
2. В случай на задължителна карантина за български граждани, възможности за освобождаване от карантина
Не е предвидена карантина
3.Транзитно преминаване /PRC тест/антигенен тест/свободно /до колко часа/ транзитни коридори
Българските граждани могат да преминават транзитно през територията на Унгария като при влизане на границата ще бъдат подложени на медицински преглед и ако няма съмнение за инфекция с COVID-19, пътуващите могат да преминат, ако:
- отговарят на шенгенските условия - притежават валиден паспорт или лична карта;
- могат да докажат целта на пътуването си и държавата по местоназначение;
- е разрешено влизането им в следващата държава на транзит/държава по местоназначение.
Транзитно преминаващите трябва да останат на определените транзитни маршрути за пътуване, могат да спират само на определените бензиностанции и паркинги и следва да имат предвид, че срокът за транзит е не повече от 24 часа.
Транзитът на автобуси и товарни автомобили остава, както и досега - без нови изисквания.
Българските граждани могат да подават лично, по електронен път и с приложени документи, удостоверяващи основанието за влизане в Унгария, заявление за разрешение по изключение за влизане в Унгария на интернет страницата на унгарската полиция - www.police.hu. Заявлението може да се подава на унгарски или английски език. На същата страница може да бъде намерена и
информация за граничните пунктове, задължителните транзитни маршрути, определените бензиностанции и паркинги, които следва да се използват.
При транзитно преминаване не се изисква отрицателен тест за COVID 19 и не се налага карантина. Транзитното преминаване следва да бъде осъществено без забавяне по определените за това маршрути, които може да откриете на следния уеб адрес: http://www.police.hu/hirek-es-informaciok/hatarinfo.
4.Въведени ограничения/забрани за вносителите/износителите на стоки и услуги.
Няма такива ограничения
5.Граничен режим/отворени/затворени граници/летище/
Няма затворени граници и летища
6.Вътрешни мерки /полицейски час/забранен вътрешен транспорт
Считано от 28.01.2021 г. Унгария удължи извънредното положение във връзка вируса КОВИД-19 за 90 дни и прие частични мерки за локдаун до 1 март.
Мерките - включват комендантски час между 20 ч. И 5 ч. сутринта, забрана за събирания, задължително носене на маски на обществени места и онлайн обучение за гимназии и университети.
Висшите училища и гимназиите остават затворени, въпреки че началните училища и детските градини продължават да работят. Ограниченията са необходими, за да се избегне трета вълна на вируса и могат да бъдат премахнати по-късно само ако броят на заразените продължава да спада и пристигнат достатъчно ваксини.
Австралия и Океания
Азия
Африка
Европа
Северна Америка
Южна Америка
Риск за сигурността, различен от познатите в България, съществува при всяко напускане на страната. Запознайте се с наличната информация за пътуващи – обща и за всяка конкретна дестинация, относно евентуалните рискове, които биха поставили под заплаха Вашето имущество, свобода на придвижване, здраве, а в екстремни случаи и Вашия живот. При планирането на пътуването и по време на пребиваването си зад граница, освен наличните тук и в задграничните представителства на България и държавите-членки на Европейския съюз данни, препоръчваме да следите редовно и информацията на местните медии за обстановката в държавите и местата по маршрута на пътуване.
Министерството на външните работи на Република България по правило публикува предупреждения за въздържане от пътуване само за районите, в които се водят военни действия (ситуация на война или Гражданска война в дадена страна), където съществува реална обща заплаха за живота.
В случай на кризисни ситуации - природни бедствия, възникване на военни конфликти, терористични актове, политически размирици и др., следва незабавно да се свържете с най-близкото българско задгранично представителство. При липсата на такова, можете да се свържете с представителството на ЕС или на държава-членка на ЕС, което да предостави, в рамките на възможностите си, защита, съдействие и помощ на българските граждани.
Когато изпаднете в нужда по време на пребиваването си в чужбина, за да Ви бъде оказана по-експедитивно помощта, от която се нуждаете, е необходимо да можете да предоставите следните основни данни: