Австралия и Океания
Азия
Африка
Европа
Северна Америка
Южна Америка
Препоръчваме на българските граждани да се въздържат от пътуване!
1. Ограничителни мерки за влизане в страната:
Кувейт въведе временна мярка за прекратяване влизането на всички чужденци в страната, която е валидна до 20.03.2021 г.
Изключения се прилагат за дипломати и членове на техните семейства, медицински персонал в държавни болници и домашни помощници в кувейтски семейства.
Забраната е временна, но е възможно нейното продължаване.
След изтичането на забраната остават в сила следните мерки и ограничения за българските граждани:
Продължава процедурата, по която входни визи за Кувейт се издават само от посолствата на страната в чужбина.
Издават се визи само в изключителни случаи, за медицински работници, специалисти в нефтодобива и други стратегически отрасли на промишлеността, за членове на официални делегации, за членове на семейства на кувейтски граждани и за хуманитарни случаи. Посолствата на Кувейт издават визи след получаване на разрешение от МВнР на Кувейт.
Българските граждани, които имат валидни кувейтски разрешения за пребиваване могат да пътуват от и до Кувейт.
Краткосрочни визи /туристически, за посещение на роднини и други такива/ не се издават.
В сила е строга процедура, която трябва да се спазва от пристигащите в страната граждани. Влизането в страната е разрешено на граждани с валидни разрешения за пребиваване и на такива с издадени визи от кувейтските посолства в чужбина.
Задължителен е отрицателен PCR-тест, направен 72 часа преди пристигането и отпечатан на английски или на арабски език.
При пристигането на летището в Кувейт пътниците се подлагат отново на PCR-тест. Тези контролни PCR-тестове се плащат от пристигащите.
Приложенията Shlonik и Mosafer, трябва да са инсталирани на мобилните телефони на пристигащите в страната още преди влизането в Кувейт.
Всички влизащи страната посочват, адрес на който ще спазват задължителната карантина.
От 21.02.2021 г. до 07.03.2021 г. всички пристигащи в Кувейт подлежат на едноседмична институционална карантина, която се заплаща лично /120 кув.динара за 3-звезден хотел, 180 кув.динара за 4-звезден хотел и 270 кув.динара за 5-звезден хотел – 1 кув.динар е приблизително 3 евро/, следва едноседмична домашна карантина. Тя се контролира стриктно с приложението Shlonik. Чекирането на карантинираните е 4 пъти дневно, като местонахождението се доказва чрез локация и изпращане на снимки.
За лекарите и медицинските работници карантината е с продължителност 7 дни.
2. В случай на задължителна карантина за български граждани, възможности за освобождаване от карантина /налични лаборатории на летища/след кой ден най-рано може да се направи тест на място:
В Кувейт карантината е задължителна и не се допуска освобождаване от нея при никакви обстоятелства.
Изключение се прави само за членовете на официални делегации, поканени от кувейтските институции.
3. Транзитно преминаване /PRC тест/антигенен тест/свободно /до колко часа/ транзитни коридори:
Авиокомпаниите, които летят до Кувейт, са инструктирани от генерална дирекция „Гражданска авиация“ и не качват пътници без PCR-тест на борда на самолетите за Кувейт.
4. Въведени ограничения/забрани за вносителите/износителите на стоки и услуги:
Няма въведени ограничения/забрани за вносителите/износителите на стоки и услуги.
5. Граничен режим/отворени/затворени граници/летище/:
От 24.02.2021 г. до 20.03.2021 г. се затварят всички сухопътни и морски граници на Държавата Кувейт, като забраната не важи за преминаване на стоки и товари.
Летището на Кувейт е отворено, като броят на полетите се лимитира между 30 и 50% от нормалния брой на полети. Кувейт въведе максимален брой 35 пътници на полет за напускащите и пристигащите в страната самолети, което доведе до повече от трикратно увеличение на цените на самолетните билети. Продължава мярката на самолетите, пристигащи и заминаващи от Кувейт, да не се приемат повече от 35 пътника на борда си.
6. Вътрешни мерки /полицейски час/забранен вътрешен транспорт:
От 24.02.2021 г. се възстановява ограничението държавните институции да работят с неповече от 30% от служителите, а частният сектор с неповече от 50% от наетите служители.
Градския транспорт може да превозва пътници, но не повече от 30% от капацитета на транспортните средства, например само един пътник в такси.
Носенето на маски на открито, в транспортните средства и в помещенията е задължително. Глобата, ако си без маска е около 300 евро.
Всички търговски обекти и молове, магазини за хранителни стоки, аптеки и бензиностанции работят при стриктно спазване на противоепидемичните мерки. Работещите в търговските обекти задължително носят маски и ръкавици, а обектите се дезинфекцират. На входа и изхода се мери задължително температурата, осигурени са диспенсъри с дезинфектант и ръкавици за клиентите.
Затварят се до второ нареждане кафенетата и ресторантите, като същите могат да работят само за доставка до вкъщи на храни и напитки.
Учебните занятия се провеждат дистанционно във всички училища, университети, колежи и детски градини, отменени са всички форми на извънучилищни занимания.
Отменени са всички културни и спортни събития, търговски изложения, конференции и други форуми, свързани със струпването на много хора.
Отворени са за посещение при строго спазване на противоепидемичните мерки местата за отдих в градските паркове и крайбрежната зона.
Забранени са всякакви семейни събирания, партита на обществени места и в частните домове вкл. сватбени празненства, а погребенията се извършват по процедура с минимален риск от заразяване.
Засилено е полицейското присъствие в града с основна задача недопускане на събиране на групи от хора. Особено внимание се отделя на традиционните места за отдих. Засилен е и контролът на пътната полиция.
Австралия и Океания
Азия
Африка
Европа
Северна Америка
Южна Америка
Риск за сигурността, различен от познатите в България, съществува при всяко напускане на страната. Запознайте се с наличната информация за пътуващи – обща и за всяка конкретна дестинация, относно евентуалните рискове, които биха поставили под заплаха Вашето имущество, свобода на придвижване, здраве, а в екстремни случаи и Вашия живот. При планирането на пътуването и по време на пребиваването си зад граница, освен наличните тук и в задграничните представителства на България и държавите-членки на Европейския съюз данни, препоръчваме да следите редовно и информацията на местните медии за обстановката в държавите и местата по маршрута на пътуване.
Министерството на външните работи на Република България по правило публикува предупреждения за въздържане от пътуване само за районите, в които се водят военни действия (ситуация на война или Гражданска война в дадена страна), където съществува реална обща заплаха за живота.
В случай на кризисни ситуации - природни бедствия, възникване на военни конфликти, терористични актове, политически размирици и др., следва незабавно да се свържете с най-близкото българско задгранично представителство. При липсата на такова, можете да се свържете с представителството на ЕС или на държава-членка на ЕС, което да предостави, в рамките на възможностите си, защита, съдействие и помощ на българските граждани.
Когато изпаднете в нужда по време на пребиваването си в чужбина, за да Ви бъде оказана по-експедитивно помощта, от която се нуждаете, е необходимо да можете да предоставите следните основни данни: