Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Николай Младенов коментира актуални теми

01 Ноември 2012 Изказвания и интервюта

Българска национална телевизия, "Денят започва", 1 ноември 2012 г., 8.15 часа

Водещ: Сега ще си поговорим малко за политиката на България към съседите. България втвърдява позицията към Македония. Това е мнението... не мое, а на наблюдатели, които коментират по този начин последните изказвания в последните няколко месеца на президента, на премиера, както и на външния министър на страната ни. Вчера всъщност, у нас беше еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле, пред когото представители на българските власти обявиха, че страната ни подкрепя членството на Македония в Европейския съюз, но не на всяка цена. Сега в студиото на "Денят започва" е министър Николай Младенов. Добро утро, г-н министър.

Николай Младенов: Добро утро. 

Водещ: Разбира се, че ще си говорим за Македония, но в началото съвсем малко по една друга тема, която изникна вчера в късния следобед и тя не звучи добре за България. Европейската комисия обяви, че е възможно да изготви нов междинен допълнителен доклад за напредъка на България, мониторингов доклад във връзка със загубата на доверие, както беше формулирана причината, към ключови български институции. Това притеснява ли ви?

Н. Младенов: Първо ми позволете и аз да честитя първи ноември, Деня на народните будители, на всички наши съграждани. Дали ще има или не доклад зависи от начина, по който ние изпълним всички критерии, за които сме се съгласили в настоящия доклад. Аз съм убеден, че до края на годината България ще покаже сериозен напредък в областта на правосъдие и вътрешни работи, който ще бъде регистриран от комисията, защото много усърдно се работи както по структурирането, работата на новия Висш съдебен съвет, така и по решаване на някои от откритите въпроси, които седят в доклада, свързани с функционирането на съдебната система. Затова, лично аз съм убеден, че ако ние добре работим, както сме работили и досега, няма да има такава опасност.

Водещ: Как разчитате този сигнал от Брюксел от вчера? Сравнително изненадващ, това не беше оповестявано преди вчерашния ден.

Н. Младенов: Мисля, че подобен тип изказвания от страна на комисията не са коректни, защото те разпространяват слухове в обществото по този начин и трябва внимателно всяка институция, включително и Европейската комисия, да се придържа към правомощията, които има, които са й дадени от европейските договори. Пак казвам, партньорството, което България има с комисията, е много силно и ние можем усърдно да си довършим работата до края на тази година и страната ни спокойно да премине към следващия етап, който вече включва премахването на мониторинговия доклад. Дали и как това ще стане, ще зависи от работата на българските институции, най-вече от работата на съдебната система.

Водещ: Добре. Нека сега да минем към темата Македония. Едно послание, което беше излъчено вчера от София при посещението на Щефан Фюле. Да Ви помоля да го разчетете - ще блокира ли България преговорите за членство с Македония по пътя й към Европейския съюз?

Н. Младенов: Всичко е в ръцете на нашите съседи. Македония е най-близката ни страна тук, на Балканите. Аз лично и мисля, че и всички в България, и това е, което чух в регионите, когато обиколих и Благоевград, и Петрич, Гоце Делчев, Кюстендил вчера, навсякъде хората казват едно - Македония трябва да бъде част от европейското семейство, но тя трябва да бъде част от това семейство, когато изпълни критериите за членство и когато докаже искреното си желание за добросъседски отношения с България. За съжаление през последните месеци станахме свидетели на няколко притеснителни тенденции. Едната е, така, засиленото националистично говорене в страната, което по определен начин рискува и социалните устои, и етническото равновесие в самата Македония. На второ място, засилените сигнали по отношение на хора, които се декларират с българско самосъзнание и срещат проблеми с властите. И на трето място, български компании, български бизнес, който започва да има проблеми там, където преди не са съществували.

Водещ: Какви проблеми има българският бизнес? Стана ми много интересно, когато този казус беше изтъкнат, мисля, че първо от президента Плевнелиев. Какво се случва с българските компании, които се опитват да работят в Македония?

Н. Младенов: Различни са сигналите, които получаваме. Голямата част от тях са сигнали, които показват едно дискриминационно отношение към българските компании. Но може би навсякъде може да се намерят такъв тип сигнали във всяка една страна, но когато те се засилят не е добро общото послание. Затова и нашата подкрепа за членството на Македония остава категорична, но тя ще се потвърди, след като видим какви мерки ще предприемат властите в Скопие, за да подобрят контекста на отношенията си с Република България. В крайна сметка, пак казвам, ние сме най-близките страни на Балканите. За нас е изключително важно те да извървят пътя си към Европейския съюз. Това вчера с Щефан Фюле го обсъдихме подробно. Той разбира нашите притеснения и нашите аргументи. И съм сигурен, че в рамките на следващите месеци ще видим напредък в тази посока, за да може през декември месец България да потвърди искрено своето желание да даде зелена светлина на Македония по нейния път към Европейския съюз. Но, пак казвам, това зависи от политиката, която властите в Скопие ще следват през следващите седмици и месеци.

Водещ: Македония не е готова за членство в Европейския съюз. С тези думи на Росен Плевнелиев ли може да се обобщи позицията на България в момента по този въпрос?

Н. Младенов: Не, тепърва трябва да се вземе решение дали да започне преговори. Така че една страна става готова за членство в Европейския съюз когато приключи преговорите, когато изпълни всички условия. Условията са, грубо казано, в три направления. Първо са законодателните изисквания на европейското право, които трябва да бъдат приети и интегрирани в законодателството на всяка страна. Между другото ние продължаваме да работим доста интензивно с Македония в това направление. Преди една или две седмици организирахме в Скопие семинар по подготовката за присъединяване към Европейския съюз. Чакаме техни експерти да дойдат в София в рамките на следващите дни. Втората група въпроси са свързани с регионалното сътрудничество. И третата, разбира се, с добросъседските отношения.

Водещ: Но пък в доклада за напредъка на Македония, както вие отбелязахте вчера пред Щефан Фюле, има неща, които не устройват България. Тоест проблемът с добросъседските отношенията на Македония към България не е отразен. 

Н. Младенов: Аз не бих използвал израза, който вие ползвахте току-що. Бих казал по-скоро има неща, които ние смятаме, че трябва да бъдат отчетени в доклада, които не са, като едно от тях, разбира се, е състоянието на отношенията със съседите. Но ние имаме и някои други съображения, които трябва да се разгледат в контекста на конкретно законодателство, което там се приема или се прилага. Така че, от гледна точка на Европейския съюз, всяка една страна внимателно чете тези доклади на комисията, внимателно ги анализира, прави своя анализ и на базата на своя анализ и на доклада на комисията взима решението как страната й да гласува. Мисля, че всички в България сме убедени, че когато една страна се присъединява към Европейския съюз, тя трябва не само да отговаря формално на критериите, които съществуват за членство, но трябва да отговаря и на духа на законодателството, и на идеята въобще, че европейските ценности съществуват в обществото и те се отстояват, че има институции, които трябва да ги опазват. Именно затова е и нашето желание за внимателен аналитичен прочит на това, което се случва там. Без да изпадаме в някаква паника, да не пренебрегваме  националистическото говорене във всяка една страна е много, много рисков политически.

Водещ: Безспорно е, че е така господин Младенов, но националистическо говорене в Македония има от доста време. Какво, има ли някакъв конкретен случай, нещо случи ли се конкретно, което да провокира това втвърдяване на българската позиция по отношение на Македония? Защото може би две години и половина от Вашето управление преминаха, така, в обичайния спокоен тон, когото става дума за провокациите от страна на Скопие, и изведнъж започнахме да говорим за червени линии, за различна позиция.

Н. Младенов: Не бих се съгласил с тази формулировка, защото от доста време насам ние сигнализираме както публично, така и в преките си контакти със Скопие, че ситуацията се влошава и че не отива в правилната посока. Мисля, че когато се случи инцидентът с българския посланик в Скопие, беше може би един от най видимите казуси, които предизвикаха реакция в България. Не един е бил разговорът с нашите съседи, в които ние сме говорили с тях чисто приятелски, по съседски, както се казва, и сме им обръщали внимание, че тази политика не може да продължава. Още в началото на мандата на правителството ние поискахме от македонските власти да препотвърдят принципите, залегнали в декларацията, която двете правителства са подписали 1999 година, които реално казват и формулират устоите на нашата политика - че двете страни нямат претенция една към друга, че ще насърчават политика, която да преодолява тези наслоявани в миналото антагонистични виждания към съседа, че ще стимулират съвременните контакти в едно съвременно общество. Доста добра е декларацията.

Водещ: Да кажем, че Скопие все още не е подписал тази декларация.

Н. Младенов: Не, тя е подписана през 1999 година между министър-председателите на България и Македония тогава, но ако я погледнете откъм днешна дата, ще видите, че всъщност като че ли положението оттогава се е влошило. И то не се е влошило през последните една или две години, а цялостно отношенията между двете страни съгласно параметрите на декларацията не са изпълнени. Затова и нашето желание винаги е било да намерим решение на проблемите, да ги намерим коректно, да ги намерим внимателно. След като не можахме да постигнем това в двустранен план със Скопие, е време да го постигаме в европейския контекст.

Водещ: Пак ще Ви питам накрая, по темата за Македония имам предвид, доколко е реална заплахата, че ще спрем Македония по пътя й към членството в Европейския съюз. 

Н. Младенов: Единствено македонското правителство може само да спре страната си напред... 

Водещ: Наистина ли сме готови като държава за това. 

Н. Младенов: ...към членството в Европейския съюз. Ние сме казали ясно какви са параметрите на нашата подкрепа, ясно сме заявили какви са рисковете, които идентифицираме, и предлагаме решения, които трябва да бъдат извървени, за да може през декември месец и по-нататък наистина подкрепата, която България е давала 20 години на Македония, срещу която не е искала никога нищо. Нашата страна никога не е искала нищо от македонската страна освен тя да се развива спокойно, мирно тук, на Балканите, като добри съседи, но не можем да продължим вече тази политика, без да виждаме нарастващия антибългарски елемент в нея. Просто това не е поведение, което е коректно за страна-членка, за страна - кандидат за Европейския съюз.

Водещ: Добре, друга страна - кандидат за Европейския съюз, е Турция.

Н. Младенов: Да.

Водещ: Но вчера премиерът на Турция Реджеп Тайип Ердоган отправи нещо като ултиматум към евросъюза, към 27-те страни членки, че ако до 10 години страната му не бъде приета в Общността, той ще се откаже или по-скоро Турция ще се откаже от желанието си да бъде член. Вие сериозно ли гледате на този ултиматум и доколко всъщност това е реално?

Н. Младенов: Ами, вижте, Турция е страната, която най-дълго от която и да е друга страна седи във фоайето на Европейския съюз с различен статут. Европейският съюз и Турция имат митнически съюз. Тя е страна - кандидатка за членство. Водят се преговори, но те са изключително бавни и трудни. Различни са причините за това. Няма защо да се крие, че част от причините за бавните преговори с Турция са сложните казуси, които съществуват около политическото разделение на Кипър. Безспорно това е фактор. Но много сериозен фактор, бих казал даже по-трудно решимият фактор, е безкрайно различното законодателство и правна система, която Турция има, и тези на Европейския съюз. И нуждата от огромни законодателни промени в Република Турция, които да позволят тя да бъде част от европейската правна рамка. За да се случи това, трябват усилия, трябва воля и тази воля трябва да се покаже и от двете страни - както от страна на Европейския съюз, така и от страна на Турция.

Водещ: Въпросът е, ако Турция изгуби европейската си перспектива, това няма ли да се отрази зле на България?

Н. Младенов: Европейската перспектива на Турция съществува. Реализацията й обаче ще отнеме много време. Пътят, по който Турция върви, е положителен, защото тя показва волята, показва желанието да се развива в посока на сближаване с Европейския съюз. Кога ще приключат преговорите, е малко трудно от днешна дата да го спекулираме, но аз съм сигурен, че когато преговорите приключат, и Турция, и Европейският съюз ще преценят страната иска ли и по какъв начин иска да стане част от европейското семейство, ако волята за това продължава да съществува. Защото и социологическите проучвания показват спад в желанието на турското население да бъде част от Европа. Разбира се, в момента дневният ред на Европейския съюз е съвсем в друга посока, не само по отношение на Турция, но въобще по отношение на разширяването, имайки предвид тежките решения, които трябва да се вземат за изграждането на новата архитектура на еврозоната, въобще бъдещето на икономически и паричен съюз... 

Водещ: Да, приоритетите са малко по-различни. 

Н. Младенов: ...и най-вече сега, буквално тези дни, ние започваме и интензивни преговори по бюджета на Европейския съюз за до 2020 година. 

Водещ: Добре, да завършим с един казус, който е изключително тревожен, а именно осъдителната присъда на двама българи в Малайзия. Те са осъдени на смърт за трафик на амфетамини. Разбира се, както казах и в началото на предаването днес, единственото положително, ако въобще може да има нещо такова нещо в този случай, е, че това е присъда на първа инстанция и предстои тя да бъде обжалвана. Но кажете, моля Ви, какво може да направи България в лицето на външно министерство, за да се помогне на тези двама сънародници? 

Н. Младенов: Изключително тежък е казусът с тези наши съграждани, който първо показва, че всеки един от нас, когато пътува в чужбина, трябва много да внимава какви са законодателствата на всяка страна, през която минава, да не се доверява на случайни информации, случайни сделки. Започвам малко отдалече, защото затова на първи, сега в неделя, има отворен ден на Министерството на външните работи и там ще представим нова информационна система, която ще информира гражданите по съвсем съвременен начин за условията за пътуване във всяка една страна. В конкретния казус ние сме информирали вече Европейската дипломатическа служба, защото всички в Европейския съюз сме противници на смъртната присъда и винаги, когато има подобна заплаха, всички страни в Европа реагират много остро. Второ, в момента към Малайзия пътуват представители на Министерството на външните работи, специално изпратени за този казус. Нашият консул, който е в Индонезия, беше на място, когато беше делото в Малайзия. Най-важната стъпка в момента е да се допусне обжалване на делото, защото по правната система на Малайзия, за да се стигне до обжалване на делото, трябва определена комисия да разреши това обжалване да стане. И това е стъпката, която адвокатите на хората, които са арестувани и са във връзка и с техните семейства, предприемат. Ние им оказваме пълно съдействие за този казус, но пак казвам, във всеки един подобен случай, във всяка една подобна ситуация трябва да се научим, че е много важно да внимаваме какви са правните разпоредби на всяка една страна...

Водещ: Моля Ви...

Н. Младенов: ...и да не създаваме грешно впечатление.

Водещ: Само едно изречение накрая, ако, недай си боже, тези двама наши сънародници бъдат осъдени на втора инстанция, има ли въобще правна възможност или политическа такава те да бъдат прехвърлени в България? 

Н. Младенов: Нека да извървим първо пътя, който сега е предписан от техния съд, преди да коментираме публично следващи възможности. За мен е много важно да знаем какви са правните разпоредби на системата в Малайзия, които могат да помогнат на нашите съграждани в тази ситуация. 

Водещ: Добре, благодаря Ви. Министърът на външните работи Николай Младенов, гост в студиото на "Денят започва" днес.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация