Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Външният министър Николай Младенов за визитата на Хилари Клинтън

06 Февруари 2012 Изказвания и интервюта

 

Интервю на министъра на външните работи Николай Младенов пред Би Ти Ви, "Тази сутрин", 6 февруари 2012 г.


Водещ Виктор Николаев: Сега казваме добро утро, добре дошъл на министъра на
външните работи Николай Младенов. Пет часа визита на Хилари Клинтън вчера прикова вниманието естествено и на нашите медии, и на световните. Днес има заглавия "Пинг-понг със САЩ и Русия", защото трима от министрите веднага са тръгнали за Москва да говорят по енергийни теми.

Водеща Анна Цолова: След срещата.

Водещ: Доколко това е някаква мнителност, че разговаряйки за шистовия газ после отиваме и си говорим за природния? Има ли нещо такова? Добро утро.

Водеща: Добре дошли.

Николай Младенов: Добро утро. Това, което и аз сега виждам, е спекулация. По
план отдавна са планирани тези срещи в Москва. . .

Водеща: Но понеже последните. . .

Н. Младенов: . . . така че предполагам, че понеже съвпадат, затова се стига до подобни тълкувания.

Водеща: Но няма нищо общо това бързане към Русия, веднага след като САЩ си тръгна от територията на България.

Н. Младенов: Не, не, просто темите са съвсем различни. Даже и вчера с министър Московски разговаряхме за една от неговите например големи задачи, които трябва да покрие сега в Москва, е във връзка с тези постоянни проблеми с разрешителните за ТИР-ове...

Водещ: Но и енергийната тема четем.

Н. Младенов: Енергийната тема също...

Водеща: Може ли само да започнем от начало и да уточним. Като че ли много спешно беше обявено идването на Хилари Клинтън, преди около няма десетина дни стана публично.

Н. Младенов: Не, то е планирано доста отдавна. Практиката на американския Държавен департамент е да не се обявява официално посещението, докато не се потвърди категорично, че влиза в програмата и обикновено това става около една седмица преди самото събитие.

Водеща: Тоест да не се търси някаква мистерия. . .

Н. Младенов: Не, абсолютно не.

Водеща: . . . и някаква конспиративност в това спешно уж идване на американския. . .

Водещ: Не било спешно, всъщност така ли излиза?

Водеща: . . . главен секретар. След като България. . .

Н. Младенов: Не е спешно, беше абсолютно нормално. Сега, аз даже в началото говорихме да е малко по-рано, през деня да започне, но нейната програма се промени във връзка и със ситуацията в. . .

Водеща: И снегът я забави.

Н. Младенов: . . . в Сирия. Снегът допълнително, да.

Водещ: Извън официалните неща, които бяха казани за шистовия газ, че, да, природата ни е по-важна и тя си тръгнала с усмивка, извън това, което. . .

Водеща: Разбирайки защо не допускаме "Шеврон" на територията на България да прави изследвания за шистов газ.

Водещ: . . . извън казаното за Сирия, обсъди ли се, ако започне война в, с Иран, България участва ли и по какъв начин – въздушен коридор, амуниции?

Н. Младенов: Не, въобще такава тема не е присъствала в разговорите нито официално, нито неофициално. Основните теми бяха тези, които се чуха и в медиите. Разбира се, имахме дискусия за шистовия газ. Това, от което аз съм много доволен, е, че г-жа Клинтън ясно заяви и публично, и в разговорите разбра решението на правителството във връзка с протестите, които бяха тук. И мисля, че всички сме съгласни, че когато има една технология, която не е още 100 процента сигурна, не е още 100 процента ясна, трябва максимална информация и максимално анализи, преди да се вземе решение дали тя да се разреши.

Водеща: Тя започна ли да се мъчи да ви убеждава, че това е една безопасна технология, няма какво да се плашим?

Н. Младенов: Не, не, нито тя е технолог по шистов газ, нито ние сме така...

Водеща: Но това е така или иначе част от преговорите, политическите решения, които се взимат.

Н. Младенов: Въпросът беше, че шистовият газ е, разбира се, една от опциите, които всяка страна трябва да разглежда, за да може да осигури своята енергийна независимост. В САЩ през последните години разработването на тези находища е довело до значително падане на цената на газта.

Водещ: Колко е там, да припомним или нещо. . .

Н. Младенов: Не мога да ви кажа, но. . .

Водещ: Изпраща ни обаче експерт по въпросите на. . .

Н. Младенов: И второ, което е, че. . .

Водещ: . . . енергетика.

Н. Младенов: . . . са успели да. . . са вече на ръба на това от вносител да се превърнат в износител на газ. Разбира се, това е ситуацията там. В Европа темата с шистовия газ е по-деликатна по различни причини и затова и европейската. . .

Водеща: Защо е по-деликатна, кажете ни?

Н. Младенов: Общественото мнение е по. . .

Водеща: Активно или какво?

Н. Младенов: . . . чувствително. Според някои анализи и земните пластове са различни, затова и Европейската комисия сега прави много подробен анализ на правната регламентация на технологията за разработване на шистов газ в Европа, как тя изглежда спрямо сегашното европейско законодателство, има ли нужда от някаква промяна.

Водещ: Тя ни изпраща свой специалист. . .

Н. Младенов: Отговаря ли на изискванията, най-високите изисквания за околна среда.

Водеща: Тази сутрешна звезда, която ще дойде в България, г-н Морнингстар, пратеник именно. . .

Н. Младенов: Г-н Морнингстар е стар приятел на България, той неведнъж е бил в страната ни. Той в Държавния департамент отговаря специално по въпросите за. . . енергийните въпроси и той ще бъде в България. . .

Водеща: Но той идва по темата за шистовия газ.

Н. Младенов: Не, той идва по няколко теми, различни са, една от които е шистовият газ, но ще имаме доста голям разговор по повод "Набуко", където нещата не се развиват добре за съжаление в бъдещето на проекта. И на трето място. . .

Водещ: Тоест не е пратен специално, за да ни убеждава за шистовия газ този човек.

Н. Младенов: Не, не има цяло портфолио, така да се каже, от теми. Тази, която вие споменахте, проектът "Набуко", по интерконекторите имаме разговори със Съединените щати, особено по този, който е свързан с Турция и с Гърция.

Водещ: Американски реактор за "Козлодуй", допълнителен, дали влиза в обсега на очаквани теми?

Н. Младенов: Ще има разговори за ядрената енергетика, но не смятам, че ще има някакъв разговор, свързан с тук реактор или там.

Водеща: Казахте темите, които бяха оповестени публично, бяха и темите на разговорите във всичките форуми, в които участваше г-жа Хилари Клинтън.

Н. Младенов: Да, да.

Водеща: Шистовият газ, визите.

Н. Младенов: Да, говорихме, разбира се, и за визите, даже това малко се загуби покрай другите теми в публичното отразяване. Говорихме за две други много важни теми.

Водеща: И какво, кога ще пътуваме без визи до САЩ?

Н. Младенов: Когато отговорим на изискванията, които са според американското законодателство, за да влезем в програмата за безвизови пътувания.

Водещ: Ние сме проспали момента сега за съжаление.

Н. Младенов: Да, защото критериите са били намалени от предходната администрация значително, но тогава ние не сме имали готови тези биометричните паспорти и съответно не сме влезли в програмата тогава, което е за мен голям пропуск.

Водеща: Кога става това, кога е трябвало да бъдат готови биометричните паспорти?

Н. Младенов: Това става някъде между 2005 и 2009 г.

Водеща: Факт.

Водещ: А сега какъв е проблемът - повече, по-голям наплив ли има?

Н. Младенов: Просто след. . . предходната американска администрация сваля критерия, прави го по-лесно достъпен, после се вдига. . .

Водеща: Ние не сме успели тогава да се вмъкнем, сега пак - увеличен.

Н. Младенов: . . . критерият, защото темата с емиграцията и т.н. е доста
чувствителна в тяхното общество, знаете, и има в конгреса много различни мнения, нали, да се затварят границите с Мексико и т.н.

Водеща: Тоест какво, какъв е отговорът, кога ще пътуваме без визи...

Н. Младенов: Това, което сега трябва да направим е. . . и което говорихме подробно с американските ни колеги, има една серия технически въпроси, които ако ние решим от наша страна и които те решат от тяхна страна, ще позволят по-бързо да се включим в програмата, да отговорим на критериите, за да може да се включим в програмата за безвизово. . .

Водещ: Кога е реалистично да се изпълнят всички тези критерии?

Н. Младенов: Не мога да ви кажа. Много зависи от много, много фактори. Значи, комбинация - технически въпроси от двете страни, политическата дискусия в Щатите, защото в момента и в конгреса при тях има доста сериозни движения, някои от които искат дори да затегнат допълнително режима, как това ще влезе като предизборна проблематика в тяхната кампания. Президентът Обама има. . .

Водещ: Значи непредсказуемо е да се дава срок?

Н. Младенов: Непредсказуемо е в този смисъл, но има неща, които ако се направят, се увеличават шансовете и както за лобирането в добрия смисъл на думата, за да го постигнем, и реално, за да може да отговорим на критериите. Другата тема, която дискутирахме, беше свързаната със социалната сигурност на българите, които са
работили в Америка, признаването на техните права тук, което от наша гледна точка е голяма тема, защото засяга. . .

Водеща: Много хора.:

Н. Младенов. . . много българи. От американска гледна точка е по-малка тема, защото. . .

Водещ: Не затяга американците.

Н. Младенов: . . . по-малък е броят американци, които идват в нашата страна в този период. И това, което беше много важно, е, че темата беше поставена и от президента, и от премиера на г-жа Клинтън, което вече я вдига в дневния ред малко на. . .

Водещ: Базите американските. Кажете при война в Иран България какво прави, дава ли коридор, това парламентът ли може да го ратифицира, тези бази, които са. . .

Н. Младенов: Няма да коментирам такива работи, защото няма такава дискусия въобще.

Водеща: Темата още не е поставена.

Н. Младенов: Всички, които говорим. . .

Водещ: Е, как да няма, целият свят гледа към Иран. . .

Н. Младенов: . . . няма такава дискусия. Всички вестници гледат към. . .

Водещ: . . . струпването на войските.

Н. Младенов: . . . обаче реалната дискусия не е за това. Реалната дискусия. . .

Водещ: Сега по-лежерно за прическата й кажете, защото. . .

Н. Младенов: Не, за прическата й няма да кажа нищо.

Водещ: . . . се оказа, че я ползва в строгия си вариант.

Н. Младенов: Не ме интересува тази тема, но. . .

Водеща: Може ли сега сериозно да попитам аз за прическата наистина?

Н. Младенов: Не, нека да свършим за Иран, което е по-важно.

Водеща: А, ето сега Иран му харесва повече.

Водещ: Сега ви хареса Иран пред прическата повече.

Н. Младенов: Когато говорим за Иран, това, което е основната тема на всички нас, включително и на Съединените щати, включително и всички наши съюзници в Европейския съюз, е по какъв начин да се окаже влияние върху Иран, за да се свалят съмненията, че тяхната ядрена програма може да се използва за военни цели. . .

Водеща: Немирни цели.

Н. Младенов: . . . защото те са напуснали всички механизми, които дават гаранции в международното право в тази насока, отказват инспекции, отказват преговори и т.н.

Водещ: Китай и Русия обаче поощряват тези откази.

Водеща: И вчера последва реакцията на Хилъри Клинтън.

Водещ: Не, не ги поощряват. Резолюцията на Съвета за сигурност по отношение на Иран се прие и със съгласието на Русия. Има много, така, конкретни притеснения в международната общност защо тази програма трябва да бъде спряна и натискът, който всъщност всички ние в момента се опитваме да окажем върху Иран, е по мирен начин, той е чрез санкции, той е чрез затягане на. . . спиране на потоците на пари, спиране на движението икономическото, за да се блокира възможността тази програма да бъде използвана за военни цели. Като основната цел на всички нас, и това продължава да бъде основната цел, е връщането на Иран на масата на преговорите. Има формат, в който преговорите се водят, в който участва Европейският съюз, участва Русия, участват Съединените щати. Иран трябва да се върне в тези преговори.

Водещ: Това не е обсъждано. . .

Водеща: И темата за. . .

Н. Младенов: Така че никъде няма в този дебат няма. . .

Водеща: . . . трета световна война. Тази тема не е. . .

Н. Младенов: . . . трета световна война, четвърта световна война. . .

Водеща: . . . тема на дипломацията.

Н. Младенов: . . . няма военна операция, която да се планира, и това няма никаква причина да притеснява българските. . .

Водещ: Темата за прическата имате за ниска проба на разговор обаче. . .

Водеща: Пак я почваш така и няма пак да ти отговори. . .

Водещ: . . . световните агенции. . .

Водеща: . . . по женски.

Водещ: . . . намират това нещо, че е неслучаен код, както беше на Олбрайт брошката.

Водеща: Мадлин Олбрайт всъщност всички дипломати се съобразяваха с посланията, които идваха от десния или левия ревер.

Н. Младенов: Всички вестници смятат, че всички дипломати се съобразяват с това.

Водеща: Това въобще не е разговор в. . .

Н. Младенов: Със сигурност вашата прическа е. . .

Водеща: . . . сред дипломатите.

Н. Младенов: . . . много по-хубава от нашите две прически тази сутрин, каквато и да си я направите.

Водеща: Затвори ни устата по темата за прическите г-н външният министър. . .

Водещ: Добре.

Водеща: . . . много успешно. Благодаря ви.

Н. Младенов: Благодаря ви и аз.

Водещ: Николай Младенов.

Водеща: Лек ден ви желаем.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация