Доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и оценка
20 Юли 2011 Новини
Годишният доклад на ЕК за напредъка на България по механизма за сътрудничество и оценка е обективен и подробен анализ на постигнатото през последната година. Правителството приема със задоволство оценката, че е запазило трайна политическа воля, решителност и ангажимент за продължаването на процеса на реформи.
„Това е приятелски и партньорски доклад. Особено важна в него е оценката, че политическата воля за реформи не е кампанийна”, заяви министър-председателят Бойко Борисов. По думите му България приема отправените от Европейската комисия конструктивни препоръки и ще продължи устойчиво да напредва, така че реформите да бъдат необратими.
„Обществото очаква промени и мога да ви уверя, че усилията на правителството ще продължат и в следващите месеци и години”, допълни г-н Борисов. Той подчерта констатацията в доклада, че усилията и действията на правителството са подкрепени от нарастващ обществен натиск и по-силна ангажираност на професионалните организации на магистратите за необратимост на процеса на реформи. Според премиера осъществяването на стратегията за съдебна реформа е от първостепенно значение, а подобряването на отчетността и професионалната практика в съдебната система и разследващите органи са важни, с оглед постигане на убедителни резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност.
„Удовлетворени сме от обективното представяне на постигнатите за последната година резултати. Същевременно българската страна споделя препоръките на Европейската комисия като хармониращи с посоката на бъдещите ни усилия за повече прозрачност, отчетност и отговорност на съдебната власт. Ще продължи радикалната реформа в съдебната система, както е заложено в приетата от правителството Стратегия, в сътрудничество с органите на съдебната власт и неправителствените организации”, подчерта министърът на правосъдието Маргарита Попова. Тя повтори решимостта си в скоро време да се приеме законът за отнемане на незаконно имущество като „ключов инструмент срещу корупцията, въвеждащ конфискация, която не е базирана на присъда”, каквато е и една от препоръките на доклада. Според г-жа Попова през следващата година ще е необходим постоянен ангажимент за прилагане на реформите и постигане на фактически подобрения по отношение на назначенията, оценките на работата и на професионалните умения в съдебната система и за създаването на ефективни структури за разглеждане на дела за организирана престъпност.
"В текста се констатира ясно политическата воля за реформите, които се осъществяват през последните две години", отбеляза вътрешният министър Цветан Цветанов. "Препоръката е да продължим реформите в съдебната система и, разбира се, по-бързото приключване на всичко това, което е свързано с бързото правораздаване", посочи вицепремиерът. "За мен е изключително важно и удовлетворително, че се отбелязват реформите в полицията и също така оперативната връзка между оперативните звена и Криминална полиция", допълни г-н Цветанов.
„Докладът не е оценка на една или друга институция, той разглежда съвкупните усилия на всички в България. Работата през следващата година трябва да e общa, за да се демонстрира необратимост на реформите и механизмът да изпълни своите цели”, заяви министърът на външните работи Николай Младенов и допълни, че България ще продължи да разчита на подкрепата и сътрудничеството на Европейската комисия и на партньорите ни от държавите членки.