Начало на полското председателство на Съвета на ЕС
07 Юли 2011 Новини
Необходимо е по-голямо взаимодействие между европейските и националните дейности
Необходимо е по-голямо взаимодействие между европейските и националните дейности. Взаимодействието е основна предпоставка за ефективност и модернизиране на главните области на европейската политика. Това заяви полският министър-председател Доналд Туск при представянето на програмата на полското председателство на ЕС, която ще бъде фокусирана върху три основни приоритета:
Eвропейската интеграция като източник на растеж
Целта е да се стимулира икономическия растеж чрез развитие на вътрешния пазар и използване на бюджета на ЕС за изграждане на по-конкурентоспособна Европа чрез създаване на нов модел на икономическо управление и на европейски механизъм за стабилизация, за да бъдат избегнати рецидиви на кризата. Важен елемент за постигането на тази цел е насърчаване на развитието на малките и средните предприятия чрез улесняване на достъпа до капитали.
Сигурна Европа
Укрепване на сигурността в различни направления като сред най-важните са увеличаване на макроикономическата сигурност, енергийна сигурност и обща енергийна политика, реформиране на селско-стопанската политика и осигуряване на безопасност на храните, засилване на сигурността по европейските граници, опазване на околната среда. Важен елемент от полското председателство ще бъде укрепване на военните способности на ЕС.
Европа печели от отвореността
Ударението ще бъде поставено върху по-нататъшното разширяване на ЕС към западните Балкани, развитието на сътрудничеството в рамките на Източното партньорство, както и подкрепа за демократичните преобразования в страните Южното измерение – Северна Африка и Близкия Изток. Очаква се организираната от полското председателство Среща на върха през септември да приеме основополагащи решения, свързани с принципите на сътрудничество в рамките на Източното партньорство. Специално внимание ще бъде отделено на Украйна, Молдова и съблюдаването на демократичните принципи и на правата на човека в Беларус
Полското председателство ще сътрудничи тясно с бъдещите датско и кипърско председателства за изпълняване на съвместна осемнайсетмесечна европейска програма. Тя трябва да осигури приемственост в духа на сътрудничеството и конструктивния диалог за постигане на максимален ефект от планираните дейности на Съвета на ЕС.
В годината на Централна и Източна Европа, нашите страни имат уникалната възможност приоритетите им да бъдат чути от всички
„Намираме се в средата на годината на Централна и Източна Европа в ЕС. Това дава една уникална възможност приоритетите на нашия регион, на новите страни членки, които извървяха труден, но успешен път на трансформация от комунизъм към демокрация, да бъдат чути от всички и да залегнат като основата на европейски политики.” Това каза министърът на външните работи на България Николай Младенов при представянето на приоритетите и предизвикателствата пред полското председателство на ЕС, организирано от Европейския институт.
Приоритетите на полското председателство бяха представени от Н. Пр. г-жа Гражина Бернатович, заместник-държавен Секретар в Министерството на външните работи на Република Полша. Тя подчерта, че Полша вижда бъдещето на ЕС и ролята си в него в постигането на „икономически растеж, сигурност и отвореност” .
Приоритетите на полското председателство, в голяма степен отразяват приоритети, които са важни за нашата страна, подчерта министър Младенов. По отношение на дебата за структурирането на бюджета на ЕС за следващата финансова перспектива, като важни за България външният министър определи запазването на сегашната структура на Европейската кохезионна политика - основен инструмент, който позволява на страните в преход да наваксват забавяването в икономическото си развитие и изграждането на бъдеща селскостопанска политика на ЕС, която да отразява реалностите на всяка една страна. „В момент, в който Европа е изправена пред различни форми на натиск, отвътре и отвън, да бъде по-протекционистки настроена, изключително важно е да не забравяме, че нейният успех се дължи именно на интеграцията и доброто функциониране на единен вътрешен пазар”, допълни Николай Младенов.
Като важни за страната ни приоритети, външният министър открои още енергийната сигурност и диверсификацията на енергийните източници, свързани и със сигурността на ядрените мощности, бъдещото на регламентa FRONTEX, развитието на европейската отбрана, както и присъединяването на България към Шенгенското пространство.
„Отворена Европа към света за България означава да не забравяме основния приоритет и ангажимент, който имаме в подкрепа на разширяването на ЕС към нашите съседи на Балканите”, подчерта Николай Младенов и отново потвърди подкрепата на страната ни в този процес. В изказването си, българският външен министър определи като изключително важни и отношенията на Европа с източните й съседи, както и със страните от Арабския свят, които са в началото на своя път към демократични реформи, а страни като България и Полша, извървели вече пътя на прехода имат възможност да подпомагат тези бъдещи реформи.
България подкрепя усилията на Полското председателство в областта на сигурността и отбраната на ЕС
„На масата има много ценни идеи, прилагането на които може да изтласка напред общата политика за сигурност и отбрана на ЕС”, отбеляза министър Младенов по време на работна закуска с посланиците на държавите-членки у нас, посветена на полското председателство на ЕС. Той се спря по-конкретно на Ваймарската инициатива, задълбочаването на сътрудничеството между ЕС и НАТО и бъдещето на операцията на Европейския съюз за управление на военната криза в Босна и Херцеговина.
Министър Младенов подчерта, че програмата на полското председателство в голяма степен отразява важни за България приоритети. Той посочи, че е необходимо следващата многогодишна финансова рамка да бъде насочена към кохезионната и селскостопанската политики, при които може да бъде постигната реална добавена стойност.
Силен интерес посланиците проявиха към позицията на България за Източното партньорство, разширяването на ЕС и Близкия Изток и Северна Африка. Те зададоха редица въпроси, свързани с проведеното наскоро съвместно заседание на правителствата на България и Израел, както и с развитието на Близкоизточния мирен процес.