Успешен преглед на България
11 Март 2011 Новини
Успешен преглед на България
На 17 март 2011 г., в рамките на 16-та сесия на Съвета по правата на човека в Женева, бе приет заключителният документ от Първия универсален преглед на правата на човека в България.
На заседанието заместник-министърът на външните работи Димитър Цанчев представи позицията на България по препоръките, направени от държавите по време на интерактивния диалог на прегледа.
Той подчерта, че българските компетентни органи са разгледали много внимателно всички препоръки и нашата страна е приела по-голяма част от тях, а именно 102 препоръки от 113 направени препоръки. На практика, само пет препоръки не са приети поради причини от правно естество, а 40 от приетите вече са изпълнени или са в процес на изпълнение.
Първият универсален преглед на правата на човека в България започна на 4 ноември 2010 г. Подробна информация по всички препоръки се съдържа в отговора на българското правителство, който вече е разпространен като приложение към доклада на Работната група. Тези документи, включително с превод на български език, могат да бъдат изтеглени оттук:
Report of the Working Group on the Universal Periodic Review
Висока оценка за мерките на българското прaвителство изказаха в Женева
Висока оценка за мерките на българското правителство в борбата с корупцията и организираната престъпност, за реформата на съдебната система и за програмата за деинституционализиране на децата в домове изрази мнозинството от страните-членки на ООН по време на Първия годишен преглед на правата на човека в България. Общо 45 държави изказаха своите позиции и препоръки по доклада на България, представен днес в Женева от министъра на външните работи Николай Младенов. Изказването на министър Николай Младенов пред Съвета по правата на човека на ООН можете да видите ТУК.
Пред Работната група по Универсалния периодичен преглед, министърът потвърди ангажимента на страната ни към международната система на човешките права. В отговор на въпроси от страните-членки той се спря подробно на проблемни области като интеграцията на ромите, трафика на хора, домашното и политическото насилие. „България сериозно работи по тези теми, които изискват дългосрочни усилия и воля. Затова сме убедени, че предприетите мерки ще дадат резултат”, заяви Николай Младенов. Той се съгласи, че са необходими и повече обществени кампании, за да привлечем вниманието на обществото към тези проблеми, по примера на започналата наскоро кампания за жертвите на нелегалния трафик, провеждана под патронажа на председателя на Народното събрание с подкрепата на Норвегия.
Видеозапис от представянето на доклада, отговорите на въпросите и коментарите е наличен на http://www.un.org/webcast/unhrc/archive.asp?go=101104#am