Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна и Южна Америка

Допълнителна информация

България и Индонезия обсъдиха нови възможности за задълбочаване на двустранното сътрудничество

22 Юни 2026 Новини

Министърът на външните работи Велислава Петрова се срещна днес в МВнР с Мухамад Анис Мата, заместник-министър на външните работи на Република Индонезия, като част от неговата работна обиколка в Европа.

Министър Петрова изтъкна, че Индонезия е важен партньор на България в Югоизточна Азия и подчерта важността на посещението за активизирането на политическия диалог и двустранното сътрудничество. Двете страни се обединиха около мнението, че двустранните връзки имат значителен потенциал за развитие. Откроено бе значението на задълбочаването на икономическите връзки, диверсификацията на двустранния стокообмен и насърчаването на инвестициите.

Сред перспективните направления за активизиране на диалога бяха откроени логистиката и транспортната свързаност, включително възможностите, които предлагат българските морски пристанища. Специално внимание беше отделено и на туризма, както и на сътрудничеството в областта на културата.

По-късно през деня среща с Мухамед Анис Мата проведе и заместник-министърът на външните работи Христо Полендаков. По време на разговора бе изразено общото желание 70-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между България и Индонезия да послужи като стимул за по-нататъшно разширяване на политическия диалог и сътрудничеството във всички сфери от взаимен интерес. Обсъдени бяха перспективите за развитие на връзките в търговско-икономическата и инвестиционната област. Също така халал сертифицирането на продукти, туризма, работната сила, културата и образованието.

Направен бе и преглед на двустранните отношения, включително в контекста на диалога ЕС–Индонезия, Стратегическото партньорство между Европейския съюз и Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) и други многостранни формати.

В рамките на срещата заместник-министър Анис Мата представи изготвено от индонезийската страна лого по повод 70-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения. То съчетава образите на лъв – символ на България, както и птицата гаруда, присъстваща в герба на Индонезия.

Допълнителни снимки

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация