Правителството е изпълнено с решимост да осъществи конституционните си правомощия
12 Април 2013 Новини
Това заяви министър-председателят и министър на външните работи Марин Райков на среща във Велико Търново с ръководителите на дипломатическите мисии и представителствата на международните организации, акредитирани в Република България. Той подчерта, че основната задача на правителството е организирането на свободни, демократични, прозрачни и честни парламентарни избори. В словото си пред чуждестранните гости Марин Райков представи главните приоритети на служебното правителство, свързани с българското участие в изработването и осъществяването на политиките на ЕС, енергийната и регионалната политики, ангажиментите на страната ни в подкрепа на усилията на международната общност за опазване на сигурността и за устойчивото развитие, борбата с международния тероризъм, стратегическите партньорства, подпомагането на българските общности зад граница.
„Ефективното и прозрачното усвояване на европейските финансови инструменти и фондове е отговорен ангажимент на служебното правителство, защото тези средства са важен инструмент за инвестиции в растеж и заетост и за постигане на целите на стратегия „Европа 2020”, заяви премиерът. Сред най-належащите задачи пред българското правителство е справянето с безработицата особено сред младите хора, добави Марин Райков. Той изрази и надеждата, че отчитайки постигнатите резултати и изпълнените критерии за присъединяване към Шенгенското пространство, резервираните държави-членки ще заемат конструктивна политика и ще подкрепят един общ прагматичен подход.
Постигането на ред, ефективност и прозрачност на енергийния сектор в България е особено важна тема в дневния ред на правителството, каза премиерът и външен министър като акцентира върху предприетите от правителството законодателни промени в сектора. „Диверсификацията, либерализацията и постигането на по-добра енергийна ефективност са правилните стъпки в това отношение” изтъкна Марин Райков.
Изграждането на регион на стабилност, просперитет и сигурност в Югоизточна Европа, основан на европейските ценности, принципи и законодателство, за постигане на благоденствието на нашите общества е един от основните външнополитически приоритети на страната ни, подчерта премиерът и външен министър. „Ние искаме повече Европа в региона”, заяви той и допълни, че като член на ЕС и НАТО, България е един от най-активните поддръжници за евро-атлантическата интеграция на страните от региона. Според Марин Райков предстоящото присъединяване на Хърватия към ЕС от 1 юли т.г. ще отправи ясно послание към останалите страни от региона, че членството в ЕС е постижима цел при изпълнение на поставените критерии и стандарти. Усилията в тази посока трябва да бъдат насочени към гарантиране върховенството на закона, изграждането на правова държава, развитие на регионалното сътрудничество и добросъседските отношения, справяне с икономическите и социални предизвикателства, изтъкна той. „За България добросъседските отношения са не само изискване на ЕС към разширяването, но и ключ към развитието на двустранните ни отношения с Република Македония”, подчерта още Марин Райков. Той очерта и посоката, в която тези отношения трябва да се развиват като наблегна на конструктивния подход в разговорите, на скорошното подписване на Договор за добросъседство и сътрудничество, както и на създаването на механизъм за засилени контакти между двете страни. „България подкрепя реализирането на европейската перспектива на Република Македония – за нас тя няма алтернатива. Нашата привързаност към европейската перспектива на Република Македония, обаче, не е достатъчна. Добре би било, самата тя да е привързана към нея”, категоричен бе министър-председателят.
Особено актуална днес е и темата за поддържането и постигането на мир и стабилност в света. „Като член на ЕС и отговорен и конструктивен партньор в рамките на ООН и другите форуми на многостранната дипломация, България активно се включва в усилията на международната общност в подкрепа на мира, сигурността и развитието”, заяви Марин Райков. Когато говорим за постигането на регионална и глобална сигурност не можем да бъдем безучастни към продължаващото напрежение в Близкия изток и по-специално кризата в Сирия, която придоби катастрофални измерения, каза българският премиер и външен министър. „Наш общ интерес е проблемите да се решават чрез инструментите на дипломацията, политическия диалог и преговорите”, допълни Марин Райков. Страната ни подкрепя мирните демократични процеси в региона на Близкия Изток и Африка, основани на национален диалог и спазване на демократичния правов ред. „Ние сме готови на партньорство и сътрудничество със страните от региона на Близкия Изток и Северна Африка, да търсим нови възможности за стимулиране на икономическите връзки, на културния и образователен обмен”, категоричен бе българският премиер.
България ще продължи да участва активно, съвместно със своите съюзници и партньори, и в борбата срещу международния тероризма, заяви Марин Райков, „защото за ефективното противодействие на тероризма са необходими интензивни и координирани усилия на широката международна общност”. България продължава разследването на терористичния акт в Бургас от миналото лято, при който загинаха петима израелски туристи и един българин, и ще предоставяме всички събрани доказателства на нашите партньори и съюзници от ЕС и НАТО, подчерта министър-председателят.
Сферата на сигурността и отбраната е една от приоритетните области за България като пълноценен член на НАТО. „Ние сме изправени пред редица нови предизвикателства в тази област – на дневен ред е киберсигурността и постигането на по-плътна интеграция на отбранителните способности на Алианса”, заяви българският премиер и външен министър. Изграждането на свободна търговска зона в евро-атлантическото пространство ще бъде силен стимул за икономическия просперитет в световен мащаб, каза Марин Райков. Той подчерта, че правителството продължава да работи за разширяване и задълбочаване на стратегическите партньорство със САЩ, както и с Русия и останалите страни от Черноморския регион, основано на общи ценности и споделени интереси
Премиерът не пропусна да заяви ангажираността на правителството със „съхраняването и разпространението на българската култура, идентичност и език, както и с гарантиране на правата на българите и на българските езикови общности по света”.
Министър-председателят и външен министър разговаря с кмета на Велико Търново Даниел Панов, с когото обсъди проблемите на региона и кандидатурата на старопрестолния град за културна столица на Европа през 2019 г.