Декларация на Върховния представител от името на ЕС относно ситуацията в Етиопия
04 Ноември 2021 Новини
Декларация на Върховния представител от името на ЕС относно ситуацията в Етиопия
След едногодишни боеве, конфликтът в Северна Етиопия се влоши още повече и разшири, като създаде опустошителна хуманитарна криза, която подкопава териториалната цялост и стабилност на страната и засяга целия регион.
ЕС е особено обезпокоен от неотдавнашната ескалация на боевете в района на Амхара и напредването на войските на Народния освободителен фронт на Тигре и Армията за освобождение на Оромо, както и от въздушните бомбардировки на Мекеле от етиопските военновъздушни сили. Всичко това увеличава риска от разпокъсване на страната и широко разпространие на въоръжения конфликт, както и влошаване на положението на населението.
ЕС подчертава, че няма военно решение и призовава всички страни в конфликта да приложат незабавно ефективно примирие и да се включат в политически преговори без предварителни условия, като демонстрират отговорност и политическо лидерство. ЕС подчертава своя призив за пълно и незабавно изтегляне на еритрейските войски от територията на Етиопия.
В Тигре насилието принуди близо 3 милиона души да напуснат домовете си, а повече от 5 милиона души се нуждаят от спешна хуманитарна помощ. Оценките са, че в съседните региони Афар и Амхара още 1,5 милиона души се нуждаят от спешна помощ. Необходими са незабавни действия, за да се осигури пълен, непрекъснат и предвидим достъп на хуманитарна помощ до всички нуждаещи се територии, за да се предотврати мащабен глад и да се облекчат страданията на местното население и вътрешно разселените лица. Всички страни в конфликта трябва изцяло да спазват международното хуманитарно право, включително защитата на гражданите и хуманитарните работници.
ЕС приветства публикуването на съвместния доклад на Службата на Върховния комисар за правата на човека и Етиопската комисия по правата на човека на 3 ноември. ЕС приветства и изявлението на върховния комисар по правата на човека Мишел Бачелет след публикуването на доклада относно въздействието на въоръжения конфликт до юни 2021 г. Както става ясно от доклада и от изявлението на върховния комисар, етническото насилие, изтезанията и малтретирането на цивилни и заловени бойци, сексуалното и основано на пола насилие, в т.ч. изнасилване, грабеж на имущество, унищожаване на инфраструктура и религиозни обекти, нарушения на международното хуманитарно право, както и други нарушения и злоупотреби с правата на човека, трябва да спрат незабавно. Някои от тези нарушения може да представляват военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Извършителите трябва да бъдат подведени под отговорност по независим, прозрачен и безпристрастен начин. Разследванията за зверства, извършени след юни 2021 г., трябва да продължат, за да гарантират отчетност и справедливост за жертвите и оцелелите. ЕС настоява за бързо и пълно изпълнение на препоръките от съвместния доклад.
ЕС подкрепя усилията на Африканския съюз за посредничество в региона, водени от специалния представител Обасанджо, като вярва, че те ще осигурят мир. В допълнение, ЕС подчертава значението от започване на воден от Етиопия приобщаващ национален диалог в рамките на етиопската конституция, за да бъде насърчено помирението.
Етиопия е дългосрочен партньор на ЕС и ние заставаме до нейния народ в подкрепа на мира, справедливостта и просперитета. ЕС подкрепя стабилността, единството и териториалната цялост на Етиопия. ЕС е готов да използва всички инструменти на външната си политика, включително ограничителни мерки, за насърчаване на мира, придържане към международното хуманитарно право и правото в областта на правата на човека и принос за прекратяване на конфликта.
Декларацията може да видите тук.