Заместник-министър Георг Георгиев откри публична дискусия по повод 140-ата годишнина на Българската дипломатическа служба
26 Юни 2019 Новини
Заместник-министър Георг Георгиев откри първата от предстоящите в страната публични дискусии, посветени на 140-ата годишнина на Българската дипломатическа служба. Събитието се състоя в Залата на Учредителното събрание във Велико Търново.
Пред десетки млади хора - ученици, студенти и курсанти, заместник-министър Георгиев открои основните акценти и ключови моменти в историята на българската дипломация. ,,Неслучайно именно тук провеждаме първата от предстоящите в страната срещи, отбелязващи 140-ата годишнина на българската дипломатическа служба. Както всички българи, и ние с благоговение влизаме в тази сграда, построена някога от Кольо Фичето. Тук предците ни са приели на 17 април 1879 г. най-прогресивната за времето си конституция - Търновската, изцяло изработена в духа на демокрацията“, каза Георгиев.
„Изключително показателно е, че Министерство на външните работи и изповеданията е създадено веднага през същата година. На 19 юли княз Александър l Батенберг издава указ, с който назначава първите трима дипломатически представители на България в чужбина – Драган Цанков, Евлоги Георгиев и Димитър Кирович‘‘, подчерта заместник-министърът.
Сред обсъжданите теми бяха Съединението на Княжество България и Източна Румелия, спасяването на българските евреи по време на Холокоста и др.
В рамките на дискусията за най-новата история на България бе засегната темата за присъединяването към Европейския съюз. ,,Само 11 години след като бе приета в Съюза, България пое и своето първо ротационно председателство на Съвета на ЕС. То бе безспорен успех за нас българите, за българската дипломация, за българското правителство. За първи път след присъединяването на България и Румъния, на дневен ред бе поставен въпросът за последващо разширяване. Благодарение на страната ни европейската интеграция на страните от Западни Балкани бе припозната от всички държави членки като важен и съществен елемент за бъдещата сигурност и стабилност на Стария континент‘‘, каза заместник-министърът.
Георг Георгиев посочи като пример за успех на българската външна политика в най-ново време и приемането на България в НАТО - събитие, чиято 15-а годишнина също отбелязваме тази година.
Над два часа продължи дискусията, по време на която младите гости отправиха множество въпроси към Георг Георгиев и споделиха знанията си по история на българската дипломация.
Събитието се организира по инициатива на Дипломатическия институт на Министерството на външните работи.