Съвет „Общи въпроси“ обсъди Кохезионната и Общата селскостопанска политика в следващата Многогодишна финансова рамка
09 Април 2019 Новини
Заместник-министърът на външните работи Емилия Кралева участва в заседанията на Съвет „Общи въпроси“ и Съвет „Общи въпроси“ (чл.50), които се проведоха на 9 април в Люксембург. Дискусията на министрите във формат 28 се фокусира върху следващата Многогодишна финансова рамка (МФР) за периода 2021-2027 г. с акцент върху Кохезионната и Общата селскостопанска политика (ОСП).
Целта на днешния дебат бе да даде политическа насока относно капацитета на Кохезионната политика да реагира на нови приоритети и непредвидени събития, като в същото време се гарантира съответното финансиране за най-нуждаещите региони в ЕС. По отношение на ОСП Съветът обсъди как най-добре може да бъде подкрепено развитието на селските райони, като същевременно повиши производителността и конкурентоспособността на европейския аграрен сектор, който да стане икономически, екологично и социално устойчив в дългосрочен план.
Фокусът на Кохезионната политика върху икономическото и социално развитие на най-слабо развитите региони следва да се запази, защото в противен случай рискуваме да задълбочим негативните демографски и социални процеси в тях, заяви в изказването си зам.-министър Кралева. Тя подчерта, че България е държавата-членка с 5 от 8-те най-слабо развити региони в ЕС и настояваме в следващата МФР да бъдат осигурени допълнителни средства за постигане на реалната конвергенция чрез повече инвестиции в тези региони.
По отношение на бъдещата ОСП България приветства мерки, които спомагат за намаляване на съществуващата разлика между земеделските производители в държавите-членки на ЕС, особено във връзка с изравняването на преките плащания. Друг важен инструмент за насърчаване на конкурентоспособността са плащанията, обвързани с производството, отбеляза още зам.-министър Кралева. Инвестициите в развитието на селските райони с цел увеличаване на производителността в земеделието и даването на приоритет на техническия прогрес ще повиши конкурентоспособността на сектора като цяло, посочи тя.
Съветът направи преглед на актуалното състояние на процедурите по член 7, параграф 1 от ДЕС относно принципите на правовата държава в Полша и зачитането на ценностите на ЕС в Унгария.
Министрите проведоха и неформален обмен на мнения относно предстоящите през м. май избори за Европейски парламент в контекста на множеството предизвикателства, пред които е изправен Съюзът.
ЕС-27 обсъди актуалните развития по Брекзит
Съвет „Общи въпроси“ (чл. 50) подготви предстоящото заседание на Европейския съвет (чл. 50). На 10 април лидерите ще обсъдят писмото на британския премиер Тереза Мей и ще вземат решение относно евентуално продължение на процеса по чл.50. Главният преговарящ на ЕС, Мишел Барние, информира министрите за възможностите, които ЕК вижда в този контекст, подчертавайки че интересите на ЕС и гаранциите за гладкото функциониране на неговите институции са от първостепенна важност. Тези виждания бяха споделени от министрите.