Черна гора: Примерът на България е от изключително значение за нас
26 Септември 2018 Новини
„Преди да стане член на Европейския съюз, България измина успешно преходен период след смяната на една политическа система с друга, какъвто Черна гора изживява в момента. Този пример е много важен за нас и ни дава кураж.“ С тези думи председателят на парламентарната комисия по европейска интеграция на Черна гора Адриян Вуксанович се обърна към заместник-министъра на външните работи на България Емилия Кралева, която го прие днес.
„Отношенията ни с Черна гора са много близки и приятелството ни не е от вчера, нито от 2006 г.“, отвърна българският дипломат. Тя припомни, че само в последната година и половина са се провели десетки срещи на високо равнище между двете страни. „Това означава много и поставя стабилна основа на отношенията ни, подчерта Кралева.
„Подобна подкрепа е важна. Тя е също знак, че Европа иска Западните Балкани“, отговори Вуксанович. Той сподели, че страната му има положителен опит с кризи, пред каквито сега е изправен Европейският съюз. „Когато през 90-те години около нас бушуваха войни, ние запазихме мира и многонационалния характер на страната, а преди 12 години показахме, че държавност може да се обнови по мирен път.“ Този опит дава на Черна гора увереност, че може да бъде член на европейското семейство, а посланията от страни като България, „които имат чувствителност към ситуацията ни“, вдъхват допълнително увереност на Подгорица, каза Вуксанович.
Българският заместник-министър потвърди готовността на страната ни да продължи да помага на Черна гора с целия натрупан опит от предприсъединителния процес и след това като държава членка. Не само трайните приятелски отношения, но и прекият ни интерес за сигурност, стабилност и икономически растеж на региона ни задължават да помагаме на съседи, които смята за близки свои приятели, България се стреми към сигурност и стабилност в региона.
България може да помогне конкретно с добри практики за европейските фондове с цел по-добрата свързаност между страните, посочи Кралева. „Освен пътна инфраструктура, това означава например свързване със страните от ЕС чрез добри проекти и нови идеи. Ще работим да се осъществи новият приект за връзка между електропреносните мрежи на България, Черна гора и оттам с Италия, който премиерите на двете страни обсъдиха при последната си среща в началото на месе“, посочи българският дипломат.
В заключение тя подчерта, че въпреки напредъка в присъединителния процес на Черна гора, постигнат по време на Българското председателство на Съвета на ЕС и не без усилията на българската дипломация, в Европа има скептични гласове по разширяването. „Във вашите ръце е да завършите процеса и е важно да направите конкретни стъпки, особено в преговорните глави по правосъдие и вътрешен ред.“