Георг Георгиев: България придава приоритетно значение на отношенията с Китай
20 Октомври 2017 Новини
Заместник-министърът на външните работи Георг Георгиев взе участие в 3-тата работна среща на областните управители на инициативата за сътрудничество между страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и Китай, която се проведе в град Пловдив.
Георг Георгиев приветства участниците в събитието, отбелязвайки че то е поредното практическо доказателство за приоритетното значение, което България придава на отношенията с Китай и на инициативата „16+1”. Форумът демонстрира общата воля за още по-динамичен диалог и по-интензивно развитие на сътрудничеството между страните от ЦИЕ и Китай. Зам.министър Георгиев наблегна на потенциала на „16+1” като платформа за засилване на икономическия обмен с Китай. Той акцентира върху възможностите, които предлагат икономическите зони и пловдивската икономическа зона Тракия.
„За България е от особено значение взаимната свързаност между Инициативата за сътрудничество между Китай и 16-те страни от ЦИЕ /16+1/, „Един пояс, един път” и Платформата за свързаност ЕС – Китай. Като член на ЕС за нашата страна е важно реализирането на конкретно сътрудничество и по трите платформи да бъде в унисон и да отговаря на принципите и нормите на ЕС като откритост, реципрочност, инклузивност, еднакво третиране на всички икономически субекти. С удоволствие мога да отбележа, че по този въпрос имаме пълно разбиране от страна на китайските партньори”, подчерта заместник-министърът.
Третата работна среща на областните управители предостави възможност за засилване на връзките между области, градове и региони от инициативата „16+1” и допринесе за задълбочаване на обмена между хората от страните-участнички.
Участниците от срещата бяха приветствани от областния управител на град Пловдив Здравко Димитров, който е официален домакин, посланика на Китай у нас Джан Хайджоу и кмета на град Пловдив Иван Тотев.
Във форума взеха участие 7 китайски провинции и градове, 17 български областни управители и кметове, представители на местните власти на ЦИЕ и дипломати.