Министър Митов и Торбьорн Ягланд обсъдиха българското председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа
12 Октомври 2015 Новини
Високо оценяваме ролята и дейността на Съвета на Европа в процеса на утвърждаване на общоевропейското демократично пространство, основано на принципите на плуралистичната демокрация, върховенството на правото и защитата на правата на човека. Това заяви министърът на външните работи Даниел Митов по време на съвместна пресконференция в МВнР с Генералния секретар на Съвета на Европа Торбьорн Ягланд, който е на официално посещение у нас.
Във фокуса на разговора между двамата бе започващото на 10 ноември 2015 г. ротационно председателство на Република България на Комитета на министрите на Съвета на Европа. „Председателството е както отговорна задача, така и възможност за принос в регулирането на основните политически процеси от интерес за демократичната сигурност в Европа“, посочи външният министър. Той отбеляза, че в рамките на своето председателство, страната ни ще продължи консултациите за задълбочаването на сътрудничеството с други международни организации и ще насърчава взаимодействието с тях в името на мира и стабилността в Европа. Сред приоритетните области на работа министър Митов открои защитата правата на детето и разширяване на достъпа до култура на младите хора, защитата на медиите от външно влияние, както и защитата на уязвимите групи.
От своя страна Торбьорн Ягланд приветства изработената програма за предстоящото българско председателство и посочи , че то предоставя добри възможности за съвместна работа по основните европейски правила и принципи. „За нас е изключително важно да имаме една общо-европейска платформа за защита правата на човека и върховенството на закона из целия континент. Опазването на основните принципи в правото, разделянето на властите и свободата на медиите са от основно значение в настоящия период от европейската история“, посочи Генералният секретар на СЕ.
Даниел Митов и Торбьорн Ягланд обсъдиха и въпроси от актуалния дневен ред на Организацията като миграционния натиск, заплахата от радикализация, водеща до тероризъм, ситуацията в Близкия изток и кризата в Сирия. Българският първи дипломат призова за общи усилия за разрешаване на конфликтите в близост до границите на Европа. „България може да бъде положителен пример за много страни от региона, предимно по отношение на спазване на всички регламенти и правила, отнасящи се до бежанската и имиграционна вълна. Страната ни се справя добре с опазването на външните граници и по отношение на условията за настаняване и интеграция“, посочи външният министър. Генералният секретар на СЕ отбеляза от своя страна, че правата на пристигащите в Европа трябва да бъдат зачитани, като отношението към всички тях би следвало да се определя от съществуващите европейски конвенции.