Процесът за сътрудничество в Югоизточна Европа /ПСЮИЕ/
04 Юли 2025 Събития и дискусии
Процесът за сътрудничество в Югоизточна Европа /ПСЮИЕ/ е основен политически формат за изграждане на доверие, сътрудничество и добросъседски отношения между държавите в Югоизточна Европа (ЮИЕ), като за периода на своето съществуване се утвърди като основна регионална платформа за диалог. Република България е инициатор за създаването на ПСЮИЕ, а началото на инициативата бе положено на Софийската среща на министрите на външните работи на страните от Югоизточна Европа (6-7 юли 1996 г.). В нейните рамки бе приета Софийската декларация за добросъседски отношения, стабилност, сигурност и сътрудничество на Балканите.
На 01.07.2025 г. Република България пое за 4-ти път председателството на ПСЮИЕ, като съгласно Хартата му то се осъществява на ротационен принцип за едногодишен период. Поредното българско председателство ще приключи на 30.06.2026 г., като периодът му ще съвпадне с отбелязването на 30-годишнината от учредяването на Процеса. В рамките му София ще продължи да акцентира на споделените ценности и общите цели за региона. Усилията ще бъдат насочени към насърчаване на приобщаващото сътрудничество, съобразено с принципите и ценностите на Европейския съюз и адаптирано към предизвикателствата в региона.
Под мотото „Компас към стабилност, сигурност и устойчивост“ и визията за по-свързан, зелен, сигурен и проспериращ регион председателството ще се ръководи от следните ключови приоритети:
- Европейска интеграция на страните от ПСЮИЕ
- Конкурентоспособност и човешки капитал
- Регионална свързаност, енергийна устойчивост и устойчив икономически растеж
- Укрепване на устойчивостта и противодействие на хибридните заплахи
Подробна информация за Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, в т.ч. за негови инициативи и актуални събития, може да намерите тук (https://www.seecp.info/about-seecp)