Курс по икономическа дипломация в рамките на Българското председателство на ОЧИС
31 Октомври 2025 Събития и дискусии
В периода 23-26 септември 2025 г. в София се проведе курс по „Икономическа дипломация“, организиран от Дипломатическия институт към Министъра на външните работи в рамките на Българското председателство на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество (ОЧИС).
Събитието събра представители на държавни институции, международни организации и академични среди, които обсъдиха ключови въпроси, свързани с икономическата дипломация и засилването на регионалното сътрудничество в Черноморския регион.
В рамките на събитието Дипломатическият институт и Международният център за Черноморски изследвания (МЦЧИ) подписаха Меморандум за сътрудничество, който поставя основата на бъдещи съвместни инициативи и обмен на идеи в областта на икономическата дипломация и регионалното развитие.
Сред говорителите на събитието бяха посланик Лазар Команеску, Генерален секретар на Международния секретариат на ОЧИС и Гиоргиос Митракос, Генерален директор на МЦЧИ.
Г-жа Росица Стоева, Национален координатор на Българското председателство на ОЧИС, представи ролята на ОЧИС за регионалното сътрудничество, както и приоритетите на председателството, насочени към укрепване на икономическото партньорство, устойчиво развитие и конкретни форми на сътрудничество между държавите-членки на ОЧИС.
