Вицепрезидентът Илияна Йотова откри изложба за спасяването на българските евреи в Националната опера в Букурещ
28 Март 2024 Събития и дискусииВ рамките на двудневното си посещение в Румъния, вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова откри в Националната опера в Букурещ изложбата „80 години от спасяването на българските евреи“ с документи от фонда на националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, която е под патронажа на президента на Република България Румен Радев. Изложбата се показва за първи път в една от съседните на България страни и ще бъде достъпна за посетителите на Националната опера до края на м. март 2024 г. На откриването присъстваха представители на румънските държавни институции, дипломатическия корпус, както и на еврейската общност в страната. МВнР на Румъния беше представено от г-жа Елизабета-Мария Давид - генерален директор по многостранните въпроси и международните организации.
В словото си пред присъстващите официални лица и гости, вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че „изложбата представя подвига на обикновените българи, на българската държава, на български политици и на българската православна църква за спасяването на българските евреи. Всички те застанаха пред влаковите композиции и не позволиха на своите приятели, съседи, познати да заминат за лагерите на смъртта. Българите сме горди наследници на тези смели хора, които с риск за своя и на семействата си живот избраха страната на правдата и човеколюбието“, изтъкна в словото си Йотова. Тя подчерта, че днес 20-български праведници са носители на най-високото признание за хуманност на Световния център за възпоминание на Холокоста „Яд Вашем“ в Йерусалим.
Вицепрезидентът Илияна Йотова подчерта, че „няма аргумент, който може да оправдае едно от най-големите престъпления в историята на човечеството – убийството на над 6 млн. души само заради етническата им принадлежност. Човечеството винаги ще носи сянката на този позор. За да не се повтарят повече никога годините на Втората световна война и на Холокоста, тази история трябва да се познава и днешната изложба е част от това познание“. Тя определи като опасни опитите да се отрича Холокостът. „Такива гласове се зараждат в радикални движения в Европа. Антисемитските прояви слагат и днес своя позорен отпечатък в обществата и живота ни“, заяви Йотова. Вицепрезидентът призова за бдителност към всички форми на омраза, отричане и насилие. „Трябва категорично да заявяваме: Никога повече омраза, насилие, войни“, подчерта тя.
Приветствено слово от името на Федерацията на еврейските общности в Румъния произнесе г-жа Ирина Кажал-Марин, заместник-държавен секретар в Министерството на културата на Румъния. В емоционална реч пред присъстващите г-жа Кажал-Марин, която е сред оцелелите от Холокоста в страната, заяви, че изложбата е напомняне за тъмното минало на човечеството и за жертвите на Холокоста, за които „трябва да постоим с наведени глави и да гледаме тази изложба с любов и да се молим никога повече това да не се повтори. За съжаление, сега са трудни времена, навсякъде и трябва да направим нещо, за да може мирът да издържи и да продължи.“ Тя допълни, че Румъния активно участва в работата на Международния алианс за възпоменание на Холокоста и изпълнява международните си ангажименти за борба с антисемитизма във всичките му проявления.
В своето приветствие посланикът на Държавата Израел в Румъния Ревен Азар изрази признателността си към България за проявената смелост, довела до спасяването на българските евреи. Заяви, че историята за българските евреи е много специална за Израел, а българските евреи са интегрирана общност с дълбоки исторически връзки на съжителство в България, датиращи още преди 2 хил. години. „България успя да спаси българските евреи от депортация, но за съжаление в останалите райони [от региона], които са били контролирани от други страни, евреите са депортирани и убити в германските лагери на смъртта, сред които и семейството на моята тъща. Израел е особено признателна на българския народ и неговите герои – народните представители, църквата, писателите и много други български граждани, които със силната си гражданска съпротива осуетиха депортирането на българските евреи.“ Той заяви, че българските евреи са имали основополагаща роля в процеса на създаването на Държавата Израел и днес над 75 хил. българи от еврейски произход живеят и допринасят за развитието на страната.
Снимки: БТА