В Посолството в Берн бе отбелязана тържествено 80-годишнината от спасяването на евреите в Царство България през 1943 г.
19 Декември 2023 Събития и дискусииНа 11 декември в Посолството в Берн бе отбелязана тържествено 80-годишнината от спасяването на евреите в Царство България през 1943 г.
Събитието, което е част от „Национална програма за отбелязване на 80 години от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война под патронажа на Президента на Републиката“, бе организирано от Посолството с концерт на виртуозните музиканти - цигуларите г-жа Дима Димитрова и г-жа Теодора Димитрова, и на пианиста - г-жа Елица Рива и включва произведения от класическа музика на именитите композитори - Панчо Владигеров, Георги-Златев-Черкин, Джон Уилямс, Дмитрий Шостакович и Алексис Вайсенберг. Изпълнителите тематично бяха подбрали творби с елементи от еврейската музика или на композитори, свързани с еврейския етнос, живот и култура.
Г-жа Дима Димитрова е вице-концертмайстор на Бернската филхармония, а г-жа Теодора Димитрова е член на Симфоничния оркестър - Базел. Г-жа Елица Рива е ангажирана с пърформанс и композиция, също в Базел.
Наред с високото професионално майсторство на талантливите артисти, участвали в концерта, общото между тях е, че произхождат от семейства на музиканти, а съдбата им е свързана с България, където са родени, и Швейцария, където живеят сега.
Многобройната публиката бе очарована от изключителните изпълнения на музикантите, които са изнасяли концерти пред аудитория в САЩ - Ню Йорк, Калифорния, Флорида, Чикаго, Северна Каролина, в България, както и в Швейцария - Берн, Санкт Гален, Фрибург, Базел, но също така и в Германия, Австрия.
В салоните на Посолството бе представена и изложба с документи и фотоси от живота на евреите по българските земи, съставена от Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ в София и любезно предоставена от Държавния културния институт на Министерството на външните работи специално за събитието.
В словото си посланик Ради Найденов подчерта колко е важно единството на гражданите и институциите, моралът и смелостта да поемеш риск в изключително труден момент, за да постигнеш голямата цел - да защитиш и спасиш човешки живот в една ичвънредно сложна обстановка на война и силно изразени антисемитски настроения в редица европейски държави от страна на радикални формации.
Фактът, че Н.В. Цар Борис III, 43 депутати, вкл. двама подпредседатели на Народното събрание - Димитър Пешев и д-р Петър Кьосеиванов, бившият премиер Андрей Ляпчев, бившите министри Атанас Буров, Григор Василев, Димо Казасов, граждански и професионални сдружения, сред които Съюзът на българските писатели, Съюзът на българските художници, редица интелектуалци, Българската православна църква и Светият синод, дори чрез Радио „Христо Ботев“ Българската комунистическа партия - тогава в нелегалност, но най-вече народът, българските граждани се застъпват за това, нито един от българските евреи от Царство България да не попадне в концентрационен лагер, е изключителен израз на силен морал, толерантност и съпричастност. Докато в други страни има епизодични, отделни актове на защита на евреите, то колективна защита на евреите реализират само две европейски държави, които са под германски контрол - България и Дания.
Посланик Найденов посочи и спецификата на случая с тогавашните Вардарска и Егейска Македония, заради различните мнения по въпроса за депортирането на евреите, населявали тези земи. След окупирането на Югославия и Гърция от Третия райх през 1941 г., Германия става техен „върховен военновременен суверен“, като допуска установяване на българска местна администрация и български войски там, но под прякото подчинение на германското командване. Тези територии остават под германска юрисдикция и не са част от територията на Царство България, поради което и решенията на българския суверен не могат да бъдат прилагани там.
Целта на проекта бе да припомни и популяризира един високо морален акт на българския народ и държава в изключително сложна обстановка, когато благодарение на единството и солидарността се спасява живота на еврейската общност у нас и се защитава достойнството на българското гражданско общество.