Габриеле Нисим: „България даде морален урок на света“
02 Юни 2023 Събития и дискусииНа 31 май 2023 г. Генералното консулство на България в Милано съвместно с фондация „Гариво“ организира тържествена вечер, посветена на 80-годишнината от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. Събитието се състоя в амфитеатъра в „Градината на праведниците“ в Милано – изградена по образец на едноименната градина в Йерусалим, където също се намира паметна плоча на Димитър Пешев.
Възпоменателното мероприятие беше открито с изпълнение на националните химни на България и Италия от оперния певец от майсторския клас на Райна Кабаиванска и възпитаник на Миланската Скала Божидар Божкилов.
Приветствие към гостите отправи генералният ни консул в Милано Ана Паскалева, която изтъкна, че актът на спасяването на българските евреи в най-мрачните години на Европа има непреходно значение. Тя допълни, че е наш дълг да пазим паметта за онези събития и да го предаваме на поколенията, за да попиват от смелостта на българите, които са дръзнали да се опълчат срещу депортирането на свои съграждани.
Институционални приветствия бяха отправени от редица италиански официални лица. Даниеле Наум, съветник в Община Милано открои героичната постъпка на България в сложен исторически момент и отправи апел тази следа да не бъде никога изтривана. Заместник-секретарят в Регионалния съвет на област Ломбардия Рафаеле Катанео поздрави България от свое име и от името на президента на област Ломбардия Атилио Фонтана за нейния впечатляващ пример за героичен дух и кураж в отстояването на най-висши морални ценности. Обръщение към гостите беше отправено и от Роберто Ярак, председател на Мемориала на Холокоста в Милано, който призова да не бъдем безразлични към омразата, да протягаме винаги ръка за помощ и да не забравяме историята.
Почетният гост и лектор на събитието доц. д-р Румяна Маринова-Христиди, ръководител на специалност „Хебраистика“ в Софийския Университет „Св. Климент Охридски“, представи историческите факти, с които България трябва да бъде горда и никога да не се примирява с опитите за омаловажаването им. Тя запозна аудиторията с характеристиките на еврейската общност в България в края на XIX век, поставяйки акцията по спасяването в този контекст. Сподели, че спасяването на българските евреи е изключително важен исторически факт и „най-големият спасител на евреите в България е българският народ“. Подчерта, че по време на Втората световна война България, подобно на Италия, е приела закони, ограничаващи политическите и гражданските права на евреите, под натиска на нацистка Германия, но въпреки това отпорът, даден от наша страна, е свидетелство за солидарността на българския народ към съдбата на близо 50 хиляди евреи. България е горда с това, че нито един от тях не загубва живота си в лагерите на смъртта и днес почитаме 80-та годишнина като светъл исторически пример. В последвалата дискусия доц. д-р Христиди разказа за съдбата на спасената еврейска общност след края на войната и запозна публиката с причините, които са ги подтикнали да заминат извън пределите на България.
Председателят на фондация „Гариво“ Габриеле Нисим изказа благодарност за възможността да бъде съдомакин с Генералното консулство на това важно за него събитие. В изказването си видният италиански историк, журналист и писател, автор на книгата „Човекът, който спря Хитлер“, посветена на Димитър Пешев, изтъкна усилията си да направи делото на заместник-председателя на Народното ни събрание достояние в различни парламенти по света. Според Нисим, историята със спасяването на българските евреи по време на ВСВ е актуална и днес, когато следва да „учим народите да бъдат справедливи, за да не се повтарят трагедиите от миналото“. „България е дала морален урок на света“, изтъкна в заключение Габриеле Нисим и призова за създаване на Градини на праведниците в различни градове в Италия, България и другаде - по образеца на Градината на Праведниците в Йерусалим.
На събитието присъства и отец Васил Василев от Българския православен храм „Св. Амвросий“ в Милано, с когото двамата с генералния консул поднесоха венец пред паметната плоча на Димитър Пешев в градината
Г-жа Паскалева подари юбилейния албум „Художници евреи в България“, посветен на годишнината, на официалните гости на събитието. Мероприятието бе почетено от близо сто гости - представители на италианските институции, на консулския дипломатически корпус в Милано и от българската общност в града.