Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Николай Младенов: Искаме България да реализира своите приоритети, БНТ,

01 Март 2010 Изказвания и интервюта

Водещ : Тук е Николай Младенов, министърът, който смени креслото и от отбраната се насочи към външната политика. Добър вечер.
  
Николай Младенов: Добър вечер.
   
Водещ: Не ревнувате ли обаче от това, че напоследък външните работи са позатъмнени от вътрешните?
   
Н. Младенов: Да ревнувам? Напротив, радвам се.
   
Водещ: Защо?
   
Н. Младенов: Защото проблемите, които имаме в страната, са по-скоро в... или изискват инструментите на вътрешните работи да бъдат решени. А и аз неведнъж съм го казвал, че не смятам, че може да имаш успешна външна политика, ако нямаш успешна вътрешна политика. Така че, за да сме успешни навън, трябва да сме успешни вътре.
   
Водещ: Обаче, г-н Младенов, залисани в този екшън, да не пропуснем какви са стратегическите цели на България в момента. Ето например разбираме, че работата с еврозоната, влизането в еврозоната се отлага заради проблемите в Гърция. Тогава за какво ще се борим във външната политика, нали трябва за нещо да се борим?
   
Н. Младенов: Аз не знам защо толкова бързо се отказвате от еврозоната.
   
Водещ: Да не ви поставя в неловко положение, но го каза премиерът в по-предишно предаване.
   
Н. Младенов: Премиерът също така много ясно си дава сметка, че това е правилното решение за България и, разбира се, то ще бъде много трудно. И разбира се, ситуацията в Гърция не ни помага по никакъв начин, но България има икономически и финансови показатели, които са доста различни от тези на Гърция. Има ситуация, в която имаме доста години наред много сериозни постижения в областта на това да държим финансите на държавата стабилни, курсът на лева фиксиран към еврото. Валутният борд създаде определени традиции в България и миналата година успяхме да се вместим в един от най-ниските бюджетни дефицити на Европа. Това са много сериозни аргументи. Няма да бъде лесно да убедим всички, но със сигурност може да сте сигурни, че когато България е поискала да бъде член на Европейския съюз или когато България е поискала визите да бъдат свалени, също не е било лесно и всички са казвали ами това няма как да стане. Така че имаме много работа наистина, но със сигурност това не приоритет, който трябва да бъде изоставен.
   
Водещ: Това остава стратегически приоритет на това правителство, поне аз не съм чул други формулирани във външната...
   
Н. Младенов: Един от.
   
Водещ: Поправете ме, вероятно Шенген.
   
Н. Младенов: Шенген... имаме много сериозно забавяне, което трябва да наваксваме и по което работим в момента много активно. Защото в крайна сметка и март-април догодина, 2011 година, България и Румъния заедно се надяваме да влезем в шенгенската зона. Приоритетна е и политиката на Балканите. Не можем да се правим, е не живеем на Балканите. Това, че ние сме в Европейския съюз заедно с Румъния и Гърция, не означава, че нашите съседи на запад или на изток можем да ги изолираме или не трябва да им обръщаме внимание. Има много процеси, които се случват там, които се отразяват върху нас. Веднага ви давам два примера. Първият е... тук в момента, в България, тече много сериозна операция и много сериозна кампания за прочистването на държавата от организираната престъпност и корупцията. Тази кампания може да бъде успешна в България, но със сигурност тя има своето отражение и в нашите съседи. Защото много от тези мрежи, за които постоянно се коментира, те са трансгранични. Ние трябва заедно със съседите си да се преборим с този феномен. Другият въпрос е енергийните проблеми, които седят пред страната ни.
   
Водещ: В тая връзка какво ще правим с Русия?
   
Н. Младенов: Какво ще правим с Русия - ще живеем с Русия. Няма да се правим, че не съществува Русия, защото това е един сериозен проблем в българската политика, че има хора, които се правят, че Русия не съществува. Но няма и да се правим, че ние не сме страна членка на НАТО и на Европейския съюз, където си решаваме, на първо място, приоритетите и осигуряваме сигурността си, и използваме инструментите на политиката, които съществуват. Тези въпроси, които можем да решим с Русия в рамките на европейска... позиции на Европейския съюз, ги решаваме там. Тези, които ги решаваме чрез НАТО, го правим в съвета НАТО - Русия. И третият кръг, които трябва да ги решаваме двустранно, ги решаваме двустранно.
   
Водещ: Въпросът е искаме ли я по-близо до нас или искаме по-далеч от нас, или днес искаме едното, утре искаме другото?
   
Н. Младенов: Ами нито тя ще се премести в зависимост от нашите искания, нито ние ще се преместим в зависимост от техните искания.
   
Водещ: Въпросът е дали знаем какво искаме, г-н Младенов, защото...   

Н. Младенов: Ние знаем много добре какво искаме.
   
Водещ:...може би казваме едно, после казваме друго.
   
Н. Младенов: Не, много добре знаем какво искаме. Това, което искаме, е България да реализира своите приоритети, които, на първо място, са българските граждани да живеят сигурно, спокойно и да имат възможности за икономическо развитие. Там, където можем да работим с Русия или с която и да е друга страна, ще го правим. Там, където имаме различия в темите, различни виждания, ще ги отбелязваме тези различия и ще търсим съгласие. Но това ще става в рамките на един нормален диалог, без излишна истерия и без излишно ние да подценяваме себе си, защото много често ние подценяваме себе си. Подценяваме се в това, че сме една малка страна, от която нищо не зависи, която може да бъде заобиколена, всички тези приказки, които българското общество е чувало. Ние сме страна членка на НАТО, ние сме страна членка на Европейския съюз. Нашите държавни ръководители заедно с 27-те...  26-те ръководители на Европейския съюз сядат заедно и определят политиката на цяла Европа. Така че ние сме доста сили.
   
Водещ: А можете ли да наречете това, което се разгоря покрай противоракетния щит, нормален диалог?
   
Н. Младенов: Не, аз не бих го нарекъл дори и диалог, по-скоро бих го нарекъл една реакция, докъде предвидима, докъде не, на нещо, което изтече в медиите. Но още тогава, когато се случиха всички тези коментари, ние абсолютно коректно... нашият посланик в Москва информира руската страна. Те имаха въпроси, изпратихме им нота, обяснявайки позицията, която имаме. Тя беше много проста и тя продължава да е същата.
   
Водещ: Ние не преговаряме, така ли?
   
Н. Младенов: Ние не сме водили преговори.
   
Водещ: Да, де, ама ако утре започнем преговори, както правят румънците?
   
Н. Младенов: Ако утре започнем преговори, тези преговори ще ги водим в НАТО в рамките на съюзническите ни ангажименти.
   
Водещ: Вие ще изпаднете в неловко положение, защото казвахте, че не преговаряме, пък утре, ако започнем да преговаряме...
   
Н. Младенов: Не, аз ви казах, че не сме преговаряли. Разбира се, че не сме преговаряли до този момент, но ви казах, няколко пъти го казах, че България участва в процеса на формулиране на как би изглеждала тази система в НАТО. Ако...
   
Водещ: Не сме преговаряли, а разговаряли ли сме?
   
Н. Младенов: Е, сега, моля ви се, преговаряли - разговаряли. Ако в един момент ние заедно с нашите съюзници трябва да вземем решение как да изглежда тази система, която да покрива територията на целия алианс, на цялото НАТО, това е нашият основен приоритет, това са нашите основни разговори. България, когато се изгради противоракетният щит над НАТО, България да бъде покрита от този щит. Защото заплахата, срещу която този щит се изгражда, не е заплаха, която идва от Русия. Това е заплаха, която във всички оценки - и наши, български, и на НАТО, и на съюзниците ни, това е заплаха, която ще нараства през следващите години и тя идва от един много широк район на нестабилност.
   
Водещ: Аз не виждам между другото новото в тая политика. Доколкото си спомням, 2007 година, когато дойде Буш, това беше нашата позиция - щит в рамките на НАТО.
   
Н. Младенов: Нашата позиция винаги е била, тази дискусия тече от, даже бих казал доста, може би някъде от 2002-2003 година в рамките на НАТО.
   
Водещ: Нали не бъркам, г-н Станишев?
   
Сергей Станишев: Така е, да.
   
Н. Младенов: И това е позиция, която е правилната.
   
С. Станишев: Но не двустранни разговори.
   
Н. Младенов: Това е правилната позиция, която винаги е трябвало да бъде отстоявана. Между другото тя е трябвало да бъде отстоявана и когато американците са взели решението за изграждане на старата система на противоракетния щит, която не покриваше територията на България. Сега говорим за система, която е... би била, разбира се, говорим с условности, защото тя тепърва ще се изгражда, която е натовска, която има американски компонент, в която участват други страни членки. Която се изгражда постепенно на базата на съвсем различни технологии и покрива заплахи, които са по-различни от тези заплахи, срещу които беше граден предходният щит.
   
Водещ: Сега понеже Румъния вече преговаря, тя вече си е сключила, вероятно върви към сключване на договор или го е сключила, казахте на срещата с румънския колега днес, че трябва да спрем с безсмислените състезания. Аз, честно казано, предпочитам да се състезаваме, отколкото това, че един мост не можем да построим.
   
Н. Младенов: И аз предпочитам да се състезаваме, но не да се състезаваме безсмислено.
   
Водещ: Ама един мост...
   
Н. Младенов: Защото надпреварата, която течеше между България и Румъния за това кой коя глава пръв ще затвори, беше безсмислена надпревара. В крайна сметка заедно влязохме в Европейския съюз. В крайна сметка заедно ни сложиха механизма за наблюдение, защото и двете страни имаме проблеми. А това, че не можем да изградим един мост и се наложи министър-председателите Борисов и Бок днес да отидат до Букурещ, да се приема съвместна декларация за това да се направи последен опит да се спасят, мисля, че около 200 милиона, финансиране по ИСПА за този мост, който вашите зрители са видели в репортажите в началото, седи на едни... доста видимо недовършен вид. Да изпуснем тези пари, да не можем да изградим Дунав мост 2. Да не сме намерили толкова време средства и възможности да рехабилитираме, да поправим Дунав мост 1, който е в катастрофално състояние...
   
Водещ: Ние пускахме репортаж с вас, още бяхте евродепутат, лобирахте за...
   
Н. Младенов: Пускахме го. Аз още тогава почнах много сериозно да работя по темата за таксите на Дунав мост 1 и тази тема днес беше поставена както от министър-председателя, така и от всички министри на срещите, които имахме. Надявам се, че ще намерим решение с румънските колеги. Предложили сме им вариант, но това е един период, който е останал зад нас. Аз не искам да обвинявам кой е виновен за него, но в крайна сметка хубавото е да го сложим зад...
   
Водещ: Тъкмо щях да питам този, когото обвинявате, дали иска кратка реплика или не.
   
С. Станишев: По отношение на Дунав мост 2 добре е да се знае, че именно предишното правителство стартира реално нещата. Защото не е тайна, че още г-н Костов правеше първа копка на Дунав мост 2.
   
Водещ: И после още двама-трима министър-председатели я правеха.
   
С. Станишев: Тази копка, която направих аз, положи начало на истинското строителство. И през последната година от мандата аз лично поне два пъти съм ходил във Видин, за да инспектирам работите. Не е тайна, а и, предполагам, г-н Младенов няма да го отрече, че много от проблемите идваха от забавянето и от румънска страна, защото там нещата вървяха доста по-бавно. В момента около 40 процента от работите са свършени...
   
Н. Младенов: Вижте, от г-н Костов и момента са минали вече 8 години. Факт е, че този мост беше подписан между двете правителства, мисля, че беше някъде към 2000 година може би, 1999-2000. Девет години този мост не е построен.
   
Водещ: Хайде да изчакаме вашите 4 години и ще...
   
Н. Младенов: Факт е, че има забавяне, да, факт е, че има забавяне. Тези забавяния са... 
   
С. Станишев: То сега има реална възможност да бъде завършен достатъчно бързо.
   
Н. Младенов: ...както от българска страна, така и от румънска страна. И беше абсолютно нормално двамата министър-председатели да отидат там и да намерят изход от забавянето. Този мост е стратегически  важен за България.
   
Водещ:  Добре, тук няма спор. Накрая да ви питам как взехте завоя между отбраната и външното министерство и какво заварихте там, грубо казано?
   
Н. Младенов: Ами трудно го взимам. На първата си пресконференция три пъти казах Министерството на отбраната вместо Министерство на външните работи...
   
Водещ: Видяхме, видяхме.
   
Н. Младенов:...за което се извинявам и на колегите в отбраната, и на колегите във външно министерство. Но трудно го взимам, защото характерът на работата е доста различен и проблемите, с които се сблъскваме, са доста различни. В отбраната наследихме едни огромни дългове, неразплатени сметки, забавени проекти, безсмислени проекти, които трябваше да бъдат спрени, раздут щат. В Министерството на външните работи основният ни проблем, разбира се, освен оптимизацията на структурата и начина, по който тя работи, е да намерим най-ясните начини, по които да обясним на света това, което България прави. И да скъсаме с онова мислене, което съществува много, много години, не само в България, и това е, че външната политика е обект на някакви посветени хора, които седят изолирани от обществото, и да започнем да обясняваме постепенно на българското общество, когато то ни дава от своите данъци пари да се издържаме и да работим, какво правим ние с тези пари, какво постигаме.   

Водещ: В смисъл на мястото си ли се чувствате сега?
   
Н. Младенов: Ами и на двете места се чувствах на мястото, но може би сега ми е по-... по-ветровито ми е.
   
Водещ: Тоест като хубаво, може би като някакъв климатик?
   
Н. Младенов: Ами климатикът... човек може да изстине от един климатик, така че не знам точно какво искате да кажа. Но по-ветровито, защото в Министерството на външните работи трябва винаги да... всяка дума е от значение. Трябва много да внимаваш не само как твоите думи се тълкуват вътре в страната, но в чужбина сред партньорите и сред всички други.
   
Водещ: Ще ви следим внимателно, за да ви стане още по-ветровито.
   
Н. Младенов: Сигурен съм.
   
Водещ: Благодаря ви, г-н Младенов.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация