Кралство Тайланд
Дипломатическите отношения между България и Тайланд са установени на 10 август 1974 г. През юли 1980 г. е открито българско посолство в Банкок. През 80-те години на XX век посолството се ръководи от посланик, а след това – от временно управляващ. От края на 2008 г. до средата на 2010 г. е акредитиран български посланик. На 19 ноември 2010 г. Министерският съвет взема решение за закриване на посолството в Банкок поради финансови ограничения. Посолството е закрито на 1 април 2011 г. Тайланд няма посолство у нас. В България е акредитиран посланикът на Тайланд със седалище в Букурещ.
През декември 2003 г. тайландският гражданин Сомбат Лаохапонгчана е назначен за почетен консул на България в Кралство Тайланд. През 2005 г. Сомбат Лаохапонгчана е награден с почетния знак на МВнР „Златна лаврова клонка“ за заслугите му в развитието на двустранните отношения.
През март 2003 г. българският гражданин Виктор Меламед встъпва в длъжност като почетен консул на Тайланд в България със седалище София и консулски окръг Софийска област. През март 2017 г. класът на почетното консулство е променен в почетно генерално консулство, а на Виктор Меламед са възложени функциите на почетен генерален консул. С решение на Министерския съвет от 5 ноември 2018 г. обхватът на консулския окръг е разширен върху цялата територия на България.
Диалогът на високо равнище не е активен. През септември 2003 г. президентът Георги Първанов посещава Тайланд като част от обиколка в няколко азиатски държави. В рамките на Срещата на върха АСЕМ 9 във Виентян, Лаос, е проведена среща между президента Росен Плевнелиев и министър-председателя на Тайланд Йинглук Шинаватра (ноември 2012 г.).
Парламентарният обмен включва посещения в България на тайландска парламентарна делегация, ръководена от заместник-председателя на парламента Сомсак Присананантагул (юли 2002 г.), и парламентарна делегация, водена от председателя на Постоянната комисия по управление на държавните дела в Националната консултативна асамблея на Кралство Тайланд (декември 2018 г.).
Срещи на министрите на външните работи на двете страни се осъществяват в рамките на международни форуми – сесията на ОС на ООН в Ню Йорк (септември 2004 г.); конференцията на ОССЕ в Банкок (април 2006 г.); срещите на министрите на външните работи ЕС – АСЕАН (2009 г., 2013 г. и 2016 г.). През 2019 г. вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева провежда три срещи с министър Дон Прамудвинай в рамките на международни форуми.
През 2009 г. между Министерствата на външните работи са проведени политически и консулски консултации. Съществува добра координация между двете страни по линия на подкрепата на кандидатури за ООН и други международни организации. Разглеждат се възможностите за по-активно сътрудничество в рамките на АСЕМ и диалога ЕС – АСЕАН.
Контакти по линия на други министерства и ведомства представляват посещенията в Тайланд на: министъра на образованието и науката (март 2003 г. ); заместник-министъра на околната среда и водите за участие в международен форум в Тайланд (2005 г.); председателя на ВАС за участие в Деветия конгрес на Международната асоциация на Върховните административни съдилища (2007 г.) и др. Посещения в България са осъществени от страна на делегация на Съдебната административна комисия на Тайланд, водена от председателя на Върховния съд Супачай Пуу Нгам (2005 г.); на ген. Сиричай Дистакул, министър на труда на Тайланд, за участие в Петата конференция на министрите на труда и заетостта на АСЕМ в София (2015 г.) и др.
През последните години двустранният стокообмен бележи последователно увеличение, но все още не съответства на потенциала на двете страни. Налице са добри възможности за разширяване и на туристическия обмен.
Между България и Тайланд са сключени следните по-важни двустранни документи: Спогодба за избягване на двойното данъчно облагане; Спогодба за насърчаване на инвестициите и Спогодба за въздушни съобщения (1986 г.); Споразумение за насърчаване и защита на инвестициите (2003 г.); Спогодба за сътрудничество в областта на културата и образованието (2003 г.); Меморандум за политически консултации и сътрудничество между МВнР на двете страни (2016 г.).