Република Индия
Дипломатическите отношения са установени на 22 декември 1954 г., първоначално на ниво легации, а от 26 март 1961 г. са издигнати на ниво посолства. Българско дипломатическо представителство в Делхи е открито през 1955 г., а индийско посолство в София – през 1970 г.
Назначени са трима почетни консули на България в Индия: Вишамбхар Саран (2005 г., седалище в град Колката и консулски окръг, обхващащ територията на щатите Западен Бенгал, Бихар, Джаркханд и Ориса); д-р Ядугири Киран Кумар (2011 г., седалище в град Хайдерабад и консулски окръг, обхващащ територията на индийските щати Телангана и Андхра Прадеш); Винай Рохидас Патил (2014 г., седалище в град Мумбай и консулски окръг, обхващащ територията на щата Махаращра).
Двустранните отношения се характеризират с традиционно приятелство и сътрудничество в широк кръг области от взаимен интерес. Създадена е широка институционална рамка на българо-индийските отношения и функционират редица механизми: междуправителствена Смесена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество; междуправителствен Смесен комитет за научно и технологично сътрудничество; Форум по информационни и комуникационни технологии; Работна група в областта на здравеопазването и медицината; политически консултации по линия на МВнР и др.
Изградена е широка договорноправна основа на двустранното сътрудничество в редица области. Полагат се постоянни усилия за нейното осъвременяване и разширяване, в т.ч. с подписването на Протокол за изменение на Спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане и предотвратяване на отклонението от облагане с данъци на дохода и имуществото; Спогодба за морско търговско корабоплаване; Споразумение за извършване на доходоносна дейност от членове на семейството на член на дипломатическа мисия или консулско представителство.
Политическите контакти са традиционно активни. Реализирани са посещения на най-високо равнище: в България – през 1967 г. и 1981 г. (министър-председател на Индия); 1970 г., 1980 г., 1994 г., 2003 г. и 2018 г. (президент на Индия); в Индия – през 1976 г., 1983 г. и 1998 г. на ниво държавен глава на България; през 1969 г., 1974 г. и 2007 г. – на ниво министър-председател. Осъществени са посещения у нас на индийски вицепрезиденти през 1956 г., 1985 г. и 2000 г. България е посещавана неколкократно от спикери на Долната камара на индийския парламент, вкл. през 1993 г., 1997 г. и 2008 г.; през 2011 г. е осъществено посещение в Индия на председателя на Народното събрание. Активно е сътрудничеството между Министерствата на външните работи - индийски външни министри и държавни министри на външните работи са посещавали България през 1982 г., 1986 г., 1988 г., 1997 г., 2006 г. и 2019 г.; посещения на български външни министри в Индия са осъществени през 1980 г., 2004 г. и 2009 г.
Икономическите отношения се развиват на базата на Споразумение за икономическо сътрудничество от 2008 г. До 2017 г. действа Спогодба за насърчаване и защита на инвестициите от 1999 г. и Протокол към нея от 2008 г. (денонсирани едностранно от индийска страна). Двустранният стокообмен е дебалансиран, като традиционно търговското салдо е отрицателно за България; през последните години, с някои изключения, се отбелязва постепенен ръст на търговския стокообмен, като за 2019 г. той достига обем от 346.6 млн. щ. д., от които 116.3 млн. щ. д. Износ. Активизират се отношенията в областта на туризма като е налице средногодишен ръст от над 25% на индийските туристи в България. Български туроператорски фирми участват ежегодно в най-големите и пристижни индийски туристически изложения “SATTE“ и "ОТМ". България е промотирана успешно и като голф дестинация, като от 2015 г. у нас ежегодно се провежда българо-индийски голф турнир “Шив Капур“. Интерес към България има индийската филмова индустрия; през последните години у нас са заснети редица индийски филми, сред които и касовите хитове ”Bahubali“, „Brahmastra“, “Dilwale“, “Shivaay“ и др. с участието на известни индийски филмови актьори, в т.ч. Шахрук Кхан.
Взаимодействието в областта на науката, образованието и културата се осъществява въз основа на Спогодбата за културните връзки от 1963 г., в съответствие с която се изготвят тригодишни конкретни програми за изпълнение. От 2000 г. е в сила междуправителствена Спогодба за сътрудничество в областта на науката и технологиите, за изпълнение на която се подписват тригодишни конкретни програми. В СУ „Св. Климент Охридски” функционира специалност „Индология” към Факултета по класически и нови филологии с гост-лектор от Индия; в Делхийския университет функционира лекторат по български език с гост-лектор от България. В Индия функционира дружество за индийско-българско приятелство като част от Indian Association of Friendship with Foreign Countries; през 2018 г. в Индия е основан Клуб за приятелство „Индия – България” към Unity International Foundation. От 1991 г. в София активно функционира на обществени начала клуб „Приятели на Индия”; клубът издава ежегодно списание „Светилник” и електронен „Светилник” с подкрепата на посолството на Индия в София. През 1997 г. създадена Индологическа фондация „Изток – Запад”, която подпомага развитието на българската индологическа школа.