Начин на живот и култури
Начинът на живот и културите в днешна България се развиват в продължение на хиляди години. Страната е разположена на кръстопътя между Европа и Азия, а земите на България са населени още от древността. Славяните и прабългарите били силно повлияни от културите на траките, илирите и гърците, а всички народи, които живеели на тези земи - траки, римляни, славяни и българи - допринесли за световното културно наследство. Някои от най-известните съкровища в света са открити във Варненския некропол, включително най-старите златни орнаменти в света; Има тракийски гробници и светилища в Казанлък, Свещари, Старосел, Александрово, Перперикон и Татул. Намерени са голям брой други златни артефакти в Панагюрище, Вълчитран, Рогозен и др. Останките от тракийската, елинистичната и римската култура са многобройни и разнообразни. В десетките открити тракийски гробници има уникални останки, свидетелстващи за високата материална и духовна култура на древността.
Розата е символ на България. Бране на рози, един от най-старите и традиционни обичаи на българите, се превърна в туристическа атракция. Килими от времето на Българското Възраждане са високо ценени произведения на изкуството. Основните центрове на килимарството са Котел, Чипровци и Самоков. Наред с традиционните занаяти, хората в България са запазили и широк спектър от традиционни народни обичаи и песни.
По време на Българското възраждане манастирите са били центрове на художествена и образователна дейност. В страната все още има много работещи манастири - Рилски манастир, Бачковски манастир, Троянски манастир, Земенски манастир, Гложенски манастир, Килифаревски манастир, Шипченски манастир и др. Страната ни е известна и със своите утвърдени национални традиции на иконописта и дърворезбата. Най-известните икони и резби са от Самоков, Трявна и Банско.
Важна част от българската култура е народната музика и народните танци. Ансамблите “Космически гласове”, “Мистерията на българските гласове” и фолклорният ансамбъл ”Пирин” са световноизвестни.
Музеите на България съхраняват съкровищници от битови, култови и военни експонати; статуи, надгробни стели и паметници, маски, мозайки и малки статуетки на древни божества и много други ценни експонати.
Българите наследяват тази култура, обогатяват я със своя хилядолетен опит, пазят я и я доразвиват до наши дни. В по-ново време българската култура се гордее със своите постижения в областта на литературата, изкуството, музиката и архитектурата.