Среща на посланик Снежана Йовева-Димитрова с председателя на словашкия парламент д-р Рихард Раши
26 Юни 2026 Новини
Официална среща между посланик Снежана Йовева-Димитрова и председателя на Народната Рада д-р Рихард Раши се проведе на 23 юни 2026 г. в Парламента на Словашката република (СР). В рамките на дискусията бе изразено удовлетворение от отличното състояние на двустранните отношения и бе потвърдена готовност за тяхното по-нататъшно развитие и за засилване на междупарламентарния диалог. Особен акцент бе поставен върху значението на Групите за приятелства в двата парламента и върху сътрудничеството между парламентарните комисии.
Обсъдени бяха предстоящи международни събития, свързани с председателствата на Словакия на Вишеградската четворка (от 1 юли т.г.) и на Инициативата „Три морета“ (през 2027 г.), както и започващата след броени дни в Истанбул срещата на върха на председателите на парламентите на държавите членки на НАТО.
Посланик Йовева специално благодари за отличното взаимодействие и партньорство до сега и за това, че българската общност е официално призната като малцинство в СР и има подкрепа от държавата за съществуването на нейни организации и на българско училище и културен център.
В хода на разговора бяха обсъдени и ключови политики, сред които миграция, сигурност, регионално сътрудничество, зелена енергия и бе изразена готовност за обмен на добри практики.
