Редовно заседание на Съвет „Външни работи“ на ЕС в Люксембург
15 Април 2025 Новини
Постоянният представител на България в ЕС, посланик Румен Александров, представи страната в днешното редовно заседание на Съвета на ЕС „Външни работи“, проведено в Люксембург. Външните министри на държавите членки обсъдиха руската военна агресия срещу Украйна, ситуацията в Близкия изток с акцент върху Сирия, развитието в Западните Балкани, отношенията между ЕС и Африка, както и процеса на нормализация между Армения и Азербайджан.
Заседанието започна с вече утвърдената традиционна дискусия, посветена на войната в Украйна. Чрез видеоконферентна връзка в разговора се включи и украинският външен министър Андрий Сибига, който представи актуалната обстановка в страната след последните руски смъртоносни атаки с балистични ракети срещу мирни жители и гражданска инфраструктура. “България осъжда руската ракетна атака срещу Суми, при която загинаха десетки мирни украински граждани, сред които и деца. Поднасяме своите съболезнования на семействата и близките на загиналите”, заяви българският постоянен представител към ЕС. В изказването си посланик Александров подчерта ангажираността на България с продължаването на подкрепата за Украйна. Той отбеляза, че всяко решение относно конфликта трябва да се основава на Устава на ООН и международното право. Посланик Александров също така акцентира върху необходимостта от разработването на цялостна стратегия на ЕС за Черно море.
Съветът проведе задълбочена дискусия и по темата за Близкия изток, със специален фокус върху ситуацията в Израел и Газа, както и развитието в Сирия. Министрите бяха информирани за скорошната визита на Върховния представител в региона. В контекста на предстоящия Диалог на високо равнище между ЕС и Палестинската власт, посланик Александров подчерта значението на стриктното спазване на споразумението за прекратяване на огъня между Хамас и Израел и освобождаването на всички заложници. Той приветства провеждането на диалога на високо ниво между ЕС и Палестинската власт като важна платформа за конструктивно сътрудничество. По отношение на Сирия, българският представител подчерта необходимостта от приобщаващ политически преход с подкрепата на специалния пратеник на ООН Гейр Педерсен. Посланик Александров обърна внимание и на значението на връщането на сирийските бежанци и вътрешно разселени лица при гарантиране на сигурността им и съответните социално-икономически условия.
Сред основните акценти на заседанието бяха и отношенията със страните от Западните Балкани. Външните министри от ЕС се срещнаха с колегите си от региона в навечерието на официалната сесия. Върховният представителна ЕС Кая Калас информира Съвета за резултатите отскорошните си посещения в Черна гора, Албания и Босна и Херцеговина. Дискусията се фокусира върху сигурността и стабилността в региона, необходимостта от напредък в процеса на европейска интеграция, както и върху интегрирането на страните в Общата политика за сигурности отбрана и в усилията на ЕС по въпросите на мултилатерализма. Посланик Александров потвърди подкрепата на България за членството на страните от региона в ЕС при строго спазване на принципа на собствените заслуги и изпълнение на поетите ангажименти. Изрази съжаление за липсата на напредък от страна на РСМ в изпълнение на Европейския консенсус от 2022 г.
С оглед на нарастващите геополитически предизвикателства, посланик Александров подчерта важното значение на инфраструктурната свързаност в региона, особено с оглед на военната мобилност и диверсифицирането на търговските връзки на държавите-членки и конкретно необходимостта своевременно да се завърши изграждането на транс-европейския коридор 8.
Дискусиите обхванаха и отношенията между ЕС и Африканския съюз в контекста на предстоящата 25-годишнина от тяхното установяване и подготовката за Третата министерска среща ЕС–АС, планирана за 21 май в Брюксел. Министрите обсъдиха стратегическите приоритети, бъдещите области на сътрудничество и съвместната подкрепа за многостранните институции. Акцент бе поставен и върху ескалацията на напрежението в Судан и ДР Конго.
В заключение, Съветът разгледа последните развития в процеса на мирни преговори между Армения и Азербайджан, както и ситуацията в Грузия.