Посланик Ради Найденов участва в отбелязването на държавния празник на Княжество Лихтенщайн
22 Август 2023 Новини
На 15 август в столицата на Княжество Лихтенщайн – Вадуц, тържествено бе отбелязан Държавният празник на страната.
В традиционната официална церемония, организирана на открито недалеч от Княжеския дворец, граждани, членовете на дипломатическия корпус и гостите приветстваха княжеското семейство, президента на парламента и членовете на правителството.
В словото си Н.С. Принцът-престолонаследник Алоис, от името и упълномощен от Н.С. Княз Алберт да изпълнява функциите на държавен глава, поздрави гостите на празника и обърна внимание на глобалните предизвикателствата, свързани с технологичното и демографско развитие, но също така и с последствията от пандемията и агресията на Русия срещу Украйна. Той отбеляза също засилващите се разединения в обществата в Европа, както и несигурността в икономиката с рекордната от години инфлация при висока задлъжнялост, рецесия на важни пазари и запазващите се все още проблеми с международните вериги за доставки.
Принцът-престолонаследник акцентира в словото си и на три актуални за народа на Лихтенщайн въпроса, които трябва да се обсъдят и да се намери балансирано решение, осигуряващо и в бъдеще досегашната стабилност и устойчиво развитие на страната: гарантиране на свободата и многообразието на медиите в условията на дигитализация, вкл. и ролята на държавата като регулатор и съфинансираща дейността на медиите; цената на газовите доставки при една сурова зима и държавните помощи в сферата на енергетиката, които трябва да са целеви, умерени и ограничени във времето, за да не се стигне до държавно управлявана планова икономика, която би унищожила още в зародиш по-добри инициативи на частния сектор; конституционната инициатива на партия „Демократи за Лихтенщайн“ (Demokraten pro Liechtenstein/DpL) за пряк избор на членовете на правителството, която засягайки и взаимоотношенията на висшите държавни органи би могла да доведе до промяна на съществуваща конституционна система. Според държавния глава, през последните десетилетия стабилността и последователността са били важен фактор за успехите и привлекателността на страната и решенията по тези важни въпроси трябва да запазят необходимия баланс между смелото и решително развитие - от една страна, и последователността и запазването на стабилността - от друга.
Президентът на парламента (Ландтага) Алберт Фрик спомена често ползвания образ за успеха на Лихтенщайн през последните десетилетия – „от земеделец към банкер“ („vom Bauern zum Banker“), или - „от горчива бедност към високо благосъстояние“, постигното от средата на миналия век досега. Той обърна внимание на това, че вече има генерации, които не познават двете страни на живота и считат, че благосъстоянието е даденост и разбиращо се от самосебе си, но изтъкна необходимостта от позоваване на ценностите и мерките, които са направили възможен пътят към успеха. А. Фрик акцентира на ползите за страната от сключения преди столетие митнически и валутен съюз с Швейцария, участието на страната в ООН и ЕИП, където тя дава своя принос за справяне с актуалните политически предизвикателства и профитира от обмена на мнения и опит с партньорските страни.
Президентът на Ландтага обрна внимание и на рисковете, свързани с бързото развитие на дигитализацията и изкуствения интелект, и посочи като пример бързото разпространение на фалшиви новини и влиянието им върху големи групи в обществото. „Трябва да осигурим съжителство с респект един към друг“, подчерта Фрик. Той също обърна внимание на въпроси, чието решаване е наложително за обществото - демографската структура, недостигът на квалифицирани кадри, въпросът за необходимостта от създаването на държавна болница в страната, гарантиране на енергийната осигуреност, промените на климата и необходимостта както от координирани действия на международната общност, така и в страната. Бързата дигиталната револщция и развитието на изкуствения интелект, които все по-бързо променят живота ни в различни сфери, налагат необходимостта от образование и пожизнено развитие на квалификацията, изтъкна Алберт Фрик.
Президентът Фрик подчерта в заключение, че солидарността свързва малките нации с големите народи и призова за подкрепа на младите хора, които се ангажират с нови идеи за изграждането на бъдещия свят, „за да живеем и занапред в един уютен и проспериращ Лихтенщайн“.