Министър Юрай Бланар почете паметта на българските герои, паднали за свободата на България и на Словакия
05 Юни 2024 НовиниНа 3 юни т.г. Посолството организира паметна церемония в чест на 2 юни - Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. Тя се състоя пред внушителния монумент на крайбрежния Вайнорски булевард в центъра на Братислава, издигнат в памет на Христо Ботев и на българските борци за свобода, отдали живота си за свободна и независима България, а и за освобождението на Словакия от фашизма. Върху паметника е изписана прочутата строфа на великия наш поет и революционер „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира“ на български и на словашки език.
Церемонията, включваща военни почести и поднасяне на венци, събра множество гости – българи, словаци и чужденци. Голяма чест за нашата страна бе присъствието лично на министъра на външните работи и на европейските въпроси на Словакия г-н Юрай Бланар. Заедно с извънредния и пълномощен посланик на България в Словакия Васил Петков министър Бланар почете паметта на нашите герои в израз на благодарност на Словакия за българската помощ по време на Словашкото национално въстание срещу фашизма. Министърът не само посвети време и внимание към нашия празник, но и произнесе вълнуващо и знаково слово за близостта на словаци и българи (прилагаме го в пълен обем). Посланието на неговото изказване бе, че мирът и свободата са благо, което не можем да си позволим да възприемаме за даденост – нещо, което прозвуча и в прочувственото слово на посланик Васил Петков.
Българският посланик започна изказването си, като остро заклейми грозния атентат срещу словашкия министър-председател Роберт Фицо, извършен на 15 май т.г.
После той открои подвига и саможертвата на българските бойци, които са били част от Нитрянската и бригадата „Яношик”, както и от групировката „Милан Растислав Щефаник”, водили ожесточени битки с фашистите в района на Криж над Хрон, Хандлова, Кремница, Банска Бистрица, Мартин и други части на Словакия. За падналите в тези боеве българи Словакия остава вечен дом, а техният подвиг – още една здрава емоционална и историческа връзка между българи и словаци.
На поканата да присъстват на нашето тържество се отзоваха още председателят на Комисията по външни работи на словашкия парламент Мариан Кери, пълномощникът на правителството за националните малцинства Акош Хорони, депутати, представители на градските власти, председателят на Словашкия съюз на борците против фашизма, участници в съпротивата, директорът на музея на Холокоста в Серед, посланици, дипломати, българи, живеещи в Словакия, лидери на техните сдружения, председателката на Съюза на словаците от България, приятели на нашата страна. Тук бяха и полковник Йоан Павлов, военният ни аташе, директорът на БСУ „Христо Ботев“ Николай Йорданов, преподаватели и ученици от българското школо, директорът на Българския културен институт Ваня Радева.
Участниците в тържеството обсипаха паметника с венци и цветя, а учениците от БСУ изпълниха произведения на Ботев и изпяха песента „Тих бял Дунав!