Вътрешните министри постигнаха компромис за изменение на директивата за огнестрелни оръжия
10 Юни 2016 Новини
Вътрешните министри на ЕС проведоха редовно заседание на 10 юни в Люксембург. От българска страна в Съвет ПВР участва Филип Гунев, заместник-министър на вътрешните работи.
Министрите постихнаха съгласие за общ подход по предложенията за изменение на директивата за огнестрелни оръжия. Необходимостта от ревизия на директивата е изведена като приоритет в обновената стратегия за вътрешна сигурност на ЕС, а след атаките в Париж въпросът се разглежда приоритетно от ЕС, като важността от изменението е подчертано както в Заключенията на Съвета за борба с тероризма от 20.11.2015 г., така и в Заключенията на Европейския съвет от 18.12.2016 г.
Измененията са фокусирани върху няколко ключови елемента – дефинирането на техническите критерии, на базата на които се определят най-опасните полуавтоматични оръжия, дерогациите за придобиване на оръжия от забранителния списък, новите изисквания за маркиране, засилване на обмена на информация между държавите-членки с цел постигане на по-голяма проследяемост на огнестрелните оръжия и пр. Очаква се ЕП да гласува позицията си на първо четене на 14 юни, след което да стартират триалозите още в рамките на Холандско председателство, предвид важността на измененията.
Съветът прие Пътна карта за подобряване на оперативната съвместимост между европейските бази данни, съдържаща конкретни мерки в областта на правоприлагането, борбата с тероризма и граничния контрол. Представен беше и доклад за напредъка на триалозите по Регламента за създаване на европейска гранична и брегова охрана, като отново беше потвърден ангажиментът преговорите между трите институции да бъдат финализирани до края на Холандското председателство с цел стартиране на дейността на новата агенция от месец септември 2016 г.
Вътрешните министри обсъдиха ситуацията в областта на миграцията и по-специално прилагането на Изявлението ЕС-Турция от 18 март 2016 г. и миграционните потоци в Централното Средиземноморие. Съветът проведе общ дебат по визовата либерализация за Грузия, Украйна, Косово и Турция. Разглеждането на четирите предложения на ЕК ще продължи в работните групи на Съвета.