Събитие от програмата на българските младежки делегати към ООН на тема „Приобщаващо развитие на младите хора с увреждания“
15 Октомври 2018 Новини
Събитие от програмата на българските младежки делегати към ООН на тема „Приобщаващо развитие на младите хора с увреждания“ се състоя на 11 октомври т.г. в седалището на ООН в Ню Йорк. Дилиян Манолов и Явор Гочев бяха панелисти в проявата, организирана съвместно от младежките делегати на Унгария, България и Чехия.
Събитието бе открито от постоянните представители на трите държави, организирали проявата. Панелисти в събитието бяха също и Даниела Бас, директор на отдел „приобщаващо социално развитие“ към Департамент по икономически и социални въпроси на ООН, Анна Бирляева, програмен координатор на „деца с увреждания“ в УНИЦЕФ, както и младежките делегати от България, Унгария и Чехия. Гости на събитието бяха младежки делегати и дипломати, както и представители на органи към ООН. Трите основни теми, които бяха обсъдени, разглеждаха ролята на семейството, образованието и професионалната реализация на хората с увреждания.
В приветственото си слово посланик Георги Панайотов изтъкна приноса на страната ни по време на председателството й на Конференцията на държавите страни по Конвенцията по правата на хората с увреждания през 2017 - 2018 г. Дилиян Манолов сподели своят опит на незрящ по време на своето образование, като даде примери и съвети. Според него специалистите по човешки ресурси трябва да получават необходимата подготовка, за да могат ефективно да работят с хора с увреждания, елиминирайки елемента на дискриминация по време на подбора. От своя страна Явор Гочев сподели опита си като Програмен директор в център за „предприемачество и обучения“. Той изтъкна, че социалното предприемачество може да бъде полезен инструмент, допринасящ за ефективното включване на хора с увреждания в обществото. Гочев отличи като добра практика платформата „Джамба“, която има за цел да свързва хората с увреждания с работодатели и която е разработена от български младежки делегат от предходна година. Също така, беше споделен и примерът на фондация „Заслушай Се!“, която разработва платформа за интеграция на хора с увреден слух, позволявайки им пълноценна комуникация в различни ситуации.