Честване на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост – 24 май
27 Май 2016 НовиниПо случай Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, на 24 май 2016 г. посолството на Република България в Украйна проведе редица тържествени мероприятия, сред които полагане на цветя пред паметниците на Св. Св. Кирил и Методий на територията на Киевско-Печорската Лавра и на Св. Княгиня Олга, Св. Андрей Първозвани и Св. Св. Кирил и Методий на Михайловски площад в града, благодарствен молебен и културна програма с участието на представители на български и украински научно-образователни институции и др.
Благодарствен молебен пред паметника на светите равноапостоли Кирил и Методий в Киево-Печорската Лавра, отслужен от ректора на Киевската духовна академия и семинария, Борисполският и Броварски митрополит Антоний постави началото на празничния 24 май. Посланик Красимир Минчев и историкът в българския университет СУ „Климент Охридски” доц. д-р Георги Николов се обърнаха със слова към присъстващите, в които отбелязаха историческата роля на делото на просветителите Кирил и Методий и техните ученици за развитието на българския език, духовност и култура.
Пред паметника на Св. Княгиня Олга, Св. Андрей Първозвани и Св. Св. Кирил и Методий на Михайловски площад в Киев бе организирана културна програма с участието на ученици от 293-ти Киевски лицей и НУК, I-III Средно общообразователно училище с изучаване на български език - гр. Била Църква, студенти и преподаватели от КНУ „Тарас Шевченко” и Славистическия университет, както и др. участници. Те поздравиха присъстващите гости по повод 24 май, представиха хореографски композиции, български песни и стихотворения. Полагането на цветя пред паметника се състоя непосредствено след празничното слово на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Украйна Красимир Минчев.
По време на културната програма на приема в салоните на Посолството прозвучаха „Върви, върви народе възродени”, стихотворение за Кирил и Методий, рецитирано от Теодора Бацанова, български песни и др. Посланик Красимир Минчев, доц. д-р Мариета Иванова-Гиргинова и доц. д-р Елка Трайкова поздравиха присъстващите със слова, в които разказаха за формирането на българската книжовна традиция и на българската езикова и културна идентичност. Бе отделено внимание на успехите на завършващите студенти от специалност българска филология на КНУ „Тарас Шевченко”. Посланик Минчев пожела на българските преподаватели неспирни достижения в разпространението на българското слово и писменост, както и в обучението на младото поколение, в дух на обич и уважение към българския език, история и култура. Той обяви наградените от МОН преподаватели и членове на ръководството на КНУ „Тарас Шевченко”, които имат особен принос в изучаването на българския език, литература и история, както и за популяризирането и издигането на авторитета на Република България в Украйна – проф. Петро Бех, доц. Олена Чмир, Лидия Безимянная, проф. Олга Паламарчук и ас. Тетяна Доценко. Доц. д-р Мариета Иванова-Гиргинова бе наградена с грамота от Посолството за изключителен принос към популяризирането на българския език, литература, история и култура в Украйна и за усилията в изграждането на международния авторитет на Република България.
Директорът на Института за литература към Българска академия на науките, доц. д-р Елка Трайкова връчи на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Украйна Красимир Минчев почетен знак на Института за литература към БАН за изключителните му заслуги в издигането на авторитета и утвърждаването на българистиката в Украйна, за приноса му към създаването на Центъра по български език, литература и култура към КНУ „Тарас Шевченко”, както и за помощта му за развитието на връзките между българските и украинските научно-образователни институции.
Почетен знак на Института за литература към Българска академия на науките бе връчен и на проректора по научно-педагогическата и международна дейност на КНУ „Тарас Шевченко” Петро Бех. Той бе отличен за подкрепата си за развитието на академичната българистика в Украйна и развитието на международното сътрудничество с българските научно-образователни институции.