Отбелязване на 20-ата годишнина от създаването на Търновското българско дружество „Иван Вазов” (с. Терновка, област Николаев)
30 Ноември 2015 Новини
20-ата годишнина от създаването на Търновското българско дружество „Иван Вазов” (гр. Николаев) бе отбелязана на 27 и 28.11.2015 г. в културен дом „София”. В мероприятието участваха съветникът в посолството на България в Украйна Петър Танев, и първият секретар Калин Калчев. Към Търновското българско дружество „Иван Вазов” са създадени неделно училище за изучаване на български език, в което се обучават над 100 деца на етнически българи. Дружеството разполага с няколко танцови и театрални самодейни състава. В района на гр. Николаев се намира третата по големина българска общност (след Одеска област и Приазовието), като само в село Терновка етническите българи са над 6 000.
В рамките на събитието бе връчен поздравителен адрес от името на извънредния и пълномощен посланик на България в Украйна Красимир Минчев до ръководството и членовете на Търновското българско дружество. Бяха дарени и учебни помагала и книги на български автори за неделното училище към организацията.
В обръщението си към присъстващите Петър Танев подчерта изключителната роля на българските общности в чужбина за опазването на българското културно-историческо наследство и за популяризирането на държавата. Той отбеляза съществените усилия, които ръководството и членовете на Търновското българско дружество „Иван Вазов” полагат за съхраняването на българската национална идентичност.
На мероприятието бяха обсъдени възможностите за развитие на сътрудничеството между България и Украйна с председателя на дружеството Александър Атанасов и с неговите членове, етническите българи Валентин Гайдарджи - заместник-кмет на Николаев по жилищно-комуналните услуги и Иван Михайлов - началник на отдел „Култура и образование” на Николаевски градски съвет.
Представителите на посолството посетиха и Краеведческия музей на Николаевска област „Старофлотски казарми”, където доц. д-р Владимир Гамза, етнически българин, преподавател в Център за етнографски изследвания към Николаевски национален университет „В. А. Сухомлински” запозна с историята на Николаевска област.