75 години след приемането им прилагането на четирите Женевски конвенции продължава да е от ключово значение“ заяви посланик Юрий Щерк на 34-та Международна конференция на Червения кръст и Червения полумесец
05 Ноември 2024 Новини„В контекста на ескалиращите военни конфликти и тяхното катастрофално въздействие върху цели региони, водещо до смъртта на десетки хиляди хора и разселването на милиони, ролята на международното хуманитарно право става все по-важна. 75 години след приемането на четирите Женевски конвенции, спазването им продължава да бъде от ключово значение“, заяви посланик Юрий Щерк в изявление от името на България на 34-та Международна Конференция на Червения кръст и Червения полумесец, която се проведе в Женева, в периода 28-31 октомври 2024 г.
На всеки четири години Международната конференция на Червения кръст и Червения полумесец събира представители на 196-те държави - страни по Женевските конвенции, и на организациите, участващи в движението - националните дружества на Червения кръст и Червения полумесец, Международния комитет на Червения кръст и Международната федерация на дружествата на Червения кръст и Червения полумесец. Целите на конференцията са засилване на хуманитарната дейност и зачитане на международното хуманитарно право, както и поставяне във фокуса на вниманието на колективния ангажимент за спасяване на човешки животи и облекчаване на човешките страдания.
„България е дълбоко обезпокоена, че въпреки всеобщото одобрение за международното хуманитарно право и решаващата роля, която то има в контекста на конфликтите, нарушаването му продължава, при това още по-интензивно, а броят на смъртните случаи и на други инциденти с хуманитарен персонал драстично нараства. Подчертаваме жизненоважното значение на постигането на по-ефективно прилагане и разпространение на международното хуманитарно право и ролята на националните комитети по международно хуманитарно право в това отношение”, подчерта посланик Юрий Щерк и припомни, че „България е една от малкото страни, които са представили своя национален доброволен доклад за съответствието на българското законодателство с международното хуманитарно право“.
След четири дни на интензивни дискусии, 2200 делегати от цял свят приеха с консенсус пет резолюции, насочени към насърчаване на спазването на международното хуманитарно право, защитата на цивилните граждани от въздействието на цифровите технологии в контекста на военни действия, засилване на ролята на местните общности в хуманитарната дейност и нейното по-добро управление и координиране, както и по-добро предвиждане на последиците от природните бедствия. По отделните теми на резолюциите се проведоха допълнителни панелни дискусии, които позволиха широк диалог и обмен на мнения по различни аспекти на хуманитарната дейност, предизвикателствата, с които се сблъсква и необходимите мерки за нейното укрепване на местно и глобално ниво.
В допълнение към силната подкрепа за резолюциите и тяхното консенсусно приемане на Конференцията, България представи и своите доброволни ангажименти по тяхното прилагане.
Отношение в общите дискусии взе и Българският Червен кръст, който запозна с добрия опит на страната ни при изготвянето на Първия доклад на България за прилагането на Международното хуманитарно право. БЧК представи своята дейност и на изложбен щанд на Конференцията, където Младежкият делегат на БЧК презентира съвместни инициативи с останалите национални дружества.