България участва в Регионалния преглед Пекин 30, посветен на 30-та годишнина от приемането на Пекинската декларация и Платформа за действие
22 Октомври 2024 НовиниНа 21-22 октомври 2024 г. в Женева, Икономическата комисия за Европа на ООН (ИКЕ на ООН) и Регионалният офис на „ООН Жени“ за Европа и Централна Азия бяха домакини на на Срещата за Регионален преглед на Пекин +30.
Българската страна участва с делегация, ръководена от Постоянния представител на България към ООН и другите международни организации в Женева, посланик Юрий Щерк, който потвърди ангажимента на Република България към Дневния ред на ООН до 2030 г. и Пекинската декларация и платформа за действие - две трансформиращи програми, които поставят правата на човека в центъра на развитието, за да не бъде никой изоставен.
Регионалният преглед, посветен на 30-та годишнина на Пекинската декларация и платформа за действие, очерта основните тенденции за региона на ИКЕ на ООН, като потвърди политическия ангажимент на държавите-членки за напредък в областта на 12-те критични области на Пекинската платформа и Цел 5 за равнопоставеност на половете и овластяването на жените и момичетата.
Министри, национални делегати, представители на неправителствени организации и експерти от целия регион допринесоха за богатия обмен на мнения и добри практики с изказвания, насочени към споделяне на постиженията за изпълнение на посланията на Пекинската декларация и платформа за действие, като се фокусираха върху възникващите предизвикателства и иновативни политически решения за постигане на напредък по Дневния ред на ООН за устойчиво развитие до 2030 г.
В изказването си от името на Р България в рамките на общия дебат посланик Щерк подчерта, че насърчаването и утвърждаването на равенството между половете е фундаментално условие и предпоставка за упражняване на основните права на човека от всички хора, както и съществен елемент на устойчивото развитие. България обръща специално внимание на демографските въпроси, сред които - демографската устойчивост и демографското многообразие, като адресира основните предизвикателства и участва в обединените усилия, за да живеем в свят, в който правата на човека, особено тези на жените и момичетата, се зачитат без дискриминация, принуда и насилие. Постигането на тази цел в наши дни се усложнява от геополитическите реалности – продължаващата военна агресия на Руската федерация срещу Украйна, разширяването на конфликта в Близкия изток, както и множество други кризи по света. Българският дипломат призова за обединяване на енергията на всички участници в процеса – правителства, представители на гражданското общества и на бизнеса, за насърчаване и утвърждаване на равнопоставеността на половете при реализиране на целите за устойчиво развитие.
Кръглите маси на високо равнище бяха посветени на ключови въпроси като икономическото овластяване на жените, лидерството, предотвратяването на насилието основано на пола, финансиране и ефективни политики за постигане на Целите за устойчиво развитие в региона на ИКЕ на ООН. Ръководителят на българската делегация взе участие в кръглата маса, посветена на ролята на жените на лидерски позиции в региона на ИКЕ и равнопоставеното участие на двата пола в процесите на вземане на решение, като подчерта, че преодоляването на съществуващата неравнопоставеност е от решаващо значение за изграждането и утвърждаването на мирно, справедливо и приобщаващо общество, и информира за постиженията на България, както и за мерките, предприемани от страната ни в това отношение.