30 години от основаването на Спортен клуб по художествена гимнастика "Джъско" – Торонто
19 Юни 2026 Новини
Тържествено отбелязване на 30 години от основаването на Спортен клуб по художествена гимнастика "Джъско" – Торонто се състоя на 16 юни т.г. Клубът е основаван от Мими Маслева (Майстор на спорта, Заслужил треньор на България, Треньор на Националния отбор на България ансамбъл 1984-1989) и Стефка Мутафчиева (Майстор на спорта).
Тържеството започна с представянето на работилите в клуба треньори и хореографи и продължи със спортно-артистична програма, в която се включиха всички състезателки – от най-малките до тези в представителния отбор. Гост на проявата бе консулът Емил Миланов, който от името на генералното консулство поздрави треньори, състезателки и родители с юбилея. Той прочете специален поздравителен адрес от името на изпълнителния директор на ИАБЧ Райна Манджукова, а от името на генералното консулство връчи индивидуални почетни грамоти на ръководителите и треньорките на клуба в знак на уважение към тяхната отдаденост към художествената гимнастика и принос към спортното сътрудничество между България и Канада и към българската общност.
Клуб „Джъско“ стартира в малка зала с 6-7 деца, но бързо се разраства и става един от водещите клубове в провинция Онтарио, като получава отличие "Клуб на годината" на Канада през 2017, 2018 и 2019 година.
През годините състезателки на клуба многократно печелят титлите „Шампион на Онтарио“ и „Шампион на Канада“ в различните възрастови групи, а част от тях стават членове на националния отбор на Канада както в индивидуалната, така и в ансамбловата дисциплина, и представят Канада на международната сцена в турнири от серията Гран При, световни първенства, Игрите на Британската Общност и Панамериканските игри.
Силната връзката на клуба с България е поддържана чрез чести покани към гост треньори от страната ни, участия на клуба в спортни лагери и състезания в България, както и участия в събития на българската общност в Канада.
